Jesienią w kuchni rządzi dynia w jej różnych odmianach. Robimy z niej zupy, placki, chleby, a nawet ciasta i inne desery. Wiele osób zapomina, że prawdziwy skarb tego warzywa kryje się pestkach. Te małe nasiona mają niesamowite właściwości, a jednym z nich jest działanie przeciwpasożytnicze.Pestki dyni warto zachować i wykorzystywać również poza sezonem. Mogą stać się nieocenionym wsparciem w naturalnej profilaktyce zdrowotnej.
Nie zawsze potrzebujemy drogich kosmetyków, by nasza cera wyglądała zdrowo i pięknie. Niektóre domowe sposoby naszych babć biją je na głowę. Moja zawsze powtarzała, że olej z pestek dyni to „zielone złoto”. Teraz już wiem, że miała rację.Obecnie olej z pestek dyni używa się głównie w kuchni, jednak nasze babcie wykorzystywały go do poprawiania swojej urody. Ma on tak dobry skład, że nasza cena tylko nam za to podziękuje.
Zastosowanie oleju z pestek dyni jest ogromne i ma wiele właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim stabilizuje poziom cholesterolu, ale też działa antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo. Pozytywne właściwości oleju z pestek dyni wykorzystywane są również w kosmetyce, gdyż świetnie sprawdza się jako olej do masażu ciała, ale również wtedy, gdy nasze włosy są przesuszone. Olej z pestek dyni polecany jest również do skóry suchej, pękającej, łuszczącej się, gdyż nie tylko nawilża ją, ale również zapobiega stanom zapalnym. Jakie jeszcze jest zastosowanie olejku z pestek dyni i na co korzystnie wpływa?
Dynia jest jednym z warzyw antyrakowych. W krajach bałkańskich, w których spożycie pestek dyni jest wysokie, liczba zachorowań na raka prostaty jest niemal znikoma. Pestki dyni coraz częściej doceniają również Polacy. Dlaczego warto włączyć dynię do codziennego menu?