Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Jakie objawy dają przerzuty raka? To sygnały, że w twoim organizmie dzieje się coś złego
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 21.08.2024 09:37

Jakie objawy dają przerzuty raka? To sygnały, że w twoim organizmie dzieje się coś złego

Jakie objawy dają przerzuty? To sygnały, że w twoim organizmie dzieje się coś złego
fot. freepik

Życie z nowotworem wiąże się z ciągłym strachem, że choroba rozprzestrzeni się na inne narządy. Jakie objawy dają przerzuty i co robić, kiedy rak się rozsieje? Mogą one manifestować się w różnoraki sposób, a te sygnały powinny nas szczególnie zaniepokoić. 

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce z rakiem walczy około 1,17 miliona osób. Odpowiada on za 25 procent wszystkich zgonów w kraju. Zatrważającymi danymi podzieliła się też Światowa Organizacja Zdrowia, która poinformowała, że w ciągu niespełna 30 lat liczba nowych przypadków raka wzrośnie o 77 procent. 

Skąd biorą się przerzuty i czy daje je każdy nowotwór?

Przerzuty nowotworowe są konsekwencją przenoszenia się komórek nowotworowych oderwanych od guza poprzez naczynia krwionośne lub naczynia chłonne. Rozwijają się też, gdy komórki rakowe z głównego guza odłączają się i zaczynają rosnąć w pobliskich obszarach. Są zbudowane z tych samych komórek nowotworowych, co pierwotny guz nowotworowy.

Wiele osób zastanawia się, czy każdy nowotwór daje przerzuty. Odpowiedź brzmi tak. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze musi się tak stać. Zależne jest to bowiem od wielu czynników – m.in. szybkości rozwijania się nowotworu. 

Nowy specjalista na NFZ. Będzie za darmo, teraz kosztuje 200 zł Dodaj do wody i wypij na wieczór. Zyskasz dużo więcej, niż spokojny sen

Gdzie rak najczęściej daje przerzuty?

Na stronie Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej możemy przeczytać, że niektóre nowotwory najczęściej dają przerzuty do danych miejsc:

  • rak płuc daje przerzuty do mózgu, kości, wątroby i nadnerczy;
  • rak prostaty często daje przerzuty do kości;
  • rak piersi przenosi się do kości, wątroby, płuc, ściany klatki piersiowej i mózgu;
  • rak okrężnicy i odbytu często przenosi się do wątroby i płuc;
  • czerniak przenosi się do kości, mózgu, wątroby, płuc, skóry, mięśni;
  • rak żołądka daje przerzuty do wątroby, płuc i otrzewnej;
  • rak tarczycy przenosi się do kości, wątroby i płuc.

Rak rzadziej daje przerzuty na skórę i mięśnie, jednak nie jest to niemożliwe. Komórki nowotworowe mogą też rozprzestrzeniać się do jamy opłucnej i jamy otrzewnej. Wówczas mówi się o złośliwym wysięku opłucnowym w przypadku płuc i złośliwym wodobrzuszu w przypadku jamy brzusznej. 

Jakie objawy dają przerzuty nowotworowe?

Przerzuty do kości dają najczęściej takie objawy jak ból i ograniczenie ruchomości kończyć. Z kolei przerzuty do mózgu wiążą się z bólami głowy, zaburzeniami widzenia, zmianami zachowań i funkcji poznawczych.   

Przerzuty do wątroby mogą z kolei powodować żółtaczkę, ból brzucha i inne objawy charakterystyczne dla zaburzenia funkcji wątroby. Gdy przerzuty pojawiły się w płucach, u pacjenta mogą występować duszności. 
 

Jak wykryć przerzuty?

Przerzuty można wykryć na jeden z następujących sposobów:

  • tomografia komputerowa (TK, CT);
  • rezonans magnetyczny (MR, MRI);
  • pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET) – ta metoda pozwala wykryć przerzuty o wiele wcześniej niż w pozostałych technikach obrazowych.

Czy z przerzutami można żyć?

Wiele osób zastanawia się, czy przerzuty to wyrok. Nie. Z przerzutami można żyć kilka, kilkanaście lat, choć rokowania są gorsze niż w przypadku raka bez przerzutów. Można je leczyć w następujący sposób:

  • leczenie systemowe – obejmuje m.in. chemioterapię, leczenie biologiczne (np. przeciwciałami skierowanymi przeciwko komórkom nowotworowym), leczenie hormonalne i terapię celowaną;
  • leczenie chirurgiczne i radioterapię;
  • leczenie skojarzone, które polega na łączeniu poszczególnych metod ze sobą.

Zobacz też: 

Tyle wyniesie renta wdowia. ZUS więcej nie da – to pewne

Ci emeryci nie dostaną "czternastek". To już pewne: 14. emerytura nie dla wszystkich

Ta witamina hamuje rozwój stwardnienia rozsianego. Pojawiła się szansa dla tysięcy Polaków