Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Babcie zostawiane w szpitalach na święta, bo nikt nie chce się nimi zająć. Wkracza RPO
Fot. shutterstock/WitthayaP

Babcie zostawiane w szpitalach na święta, bo nikt nie chce się nimi zająć. Wkracza RPO

21 listopada 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Seniorzy w mocno zaawansowanym wieku trafiają do szpitala nie tylko z powodu „kaprysu” rodziny, która nie chce zajmować się nimi na święta. Powodem jest często ogólny brak właściwej opieki.

Problem pozostawiania starszych osób w szpitalach przez członków rodziny istnieje już od dawna. Sprawą zajął się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Ministra do spraw Polityki Senioralnej.

Starsze osoby porzucane w szpitalach nawet na święta

Do samotnych osób starszych, żyjących w ubóstwie i w trudnych warunkach, wzywane są karetki również przez pracowników socjalnych, którzy twierdzą, że zaniedbani seniorzy wymagają hospitalizacji.

Pozostawionych w szpitalu osób w podeszłym wieku nie ma często komu odebrać, a zdarza się, że sama rodzina uniemożliwia im powrót do domu. Co więcej, seniorzy pozostawiani są w szpitalach nawet na okres świąteczny . W efekcie wiele łóżek szpitalnych, których potrzebują chorzy, jest zajętych przez osoby starsze, mimo że nie ma do tego wskazań medycznych.

W odpowiedzi na interwencję zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, Stanisława Trociuka, który zwraca uwagę, że problem nie dotyczy wyłącznie opuszczonych seniorów , ale również utrudnionego dostępu do świadczeń medycznych pacjentów wymagających hospitalizacji, a także wydłużonych kolejek oczekujących i dodatkowo ponoszonych kosztów przez państwo, analizą problemu zajęła się Marzena Okła-Drewnowicz, Minister ds. Polityki Senioralnej.

Fot. Canva/Rido
Po tym poznasz, że zbliża się migrena. Warto znać początkowe objawy
W ciągu roku na raka płuc zmarło prawie 2 mln ludzi. To proste badanie może uratować życie

Kto zajmie się seniorami w szpitalach?

Powołanie Międzyresortowego Zespołu do spraw systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi było pierwszym krokiem mającym przeciwdziałać opisanej sytuacji. Jak wyjaśniła Marzena Okła-Drewnowicz:

„Do zadań zespołu należy m.in. analiza systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi oraz proponowanie kierunków działań w obszarach dotyczących opieki nad osobami starszymi. Zespołowi przewodniczy Minister do spraw Polityki Senioralnej, a w jego skład wchodzą m.in. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Zdrowia”.

Ponadto w ramach zespołu powołano grupę roboczą zajmującą się sprawami opieki długoterminowej, a w zakresie jej prac znalazł się m.in. problem domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Grupa zajęła się również sprawą dostępności świadczeń oraz usług, a także wsparcia środowiskowego i problemami z jakimi mierzy się rodzina w opiece nad seniorem.

Seniorzy to duża grupa społeczna

Problem opieki długoterminowej nad seniorami jest o tyle palący, że jest to duża grupa społeczna, która z roku na rok staje się coraz liczniejsza. I mimo iż na wielu płaszczyznach jakość życia ulega poprawie, to raczej w niewielkim zakresie. Najbardziej potrzebujący, którzy żyją w skrajnym ubóstwie i nie mogą z różnych względów liczyć na pomoc członków rodziny , muszą w tej kwestii polegać na działaniach państwa.

W piśmie do RPO Marzena Okła-Drewnowicz podkreśla, że prace grupy roboczej wpisują się w założenia tzw. kamienia milowego A70G Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności . Zakłada on m.in. zmianę aktów prawnych dot. reformy opieki długoterminowej.

„Zakończenie realizacji kamienia milowego planowane jest do  31  grudnia 2025 r. Podejmowane działania mają na celu poprawę sytuacji w zakresie zapewnienia dostępu do kompleksowej i odpowiedniej jakości opieki długoterminowej” – dodaje ministra.

Źródło: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Zobacz także:

Poseł uderza w honorowych krwiodawców. MZ zajęło stanowisko ws. dni wolnych za oddanie krwi

O tych chorobach mówią nam nasze stopy. Fizjoterapeutka: Bardzo wiele możemy z nich wyczytać

Ta szynka jest szkodliwa. Nigdy jej nie kupuj

„Przychodzi facet do lekarza potwierdzić zdrowie…”. Jak postępować w przypadku nowotworu jądra i prostaty?
Subtelny objaw raka prostaty. Mężczyźni mogą sądzić, że chodzi o stres
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko