Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > szpital

Szpital

szpital

Papież Franciszek wyszedł ze szpitala
25.03.2025 11:27 Wierni aż zamarli. Papież Franciszek ma ogromny problem

W niedzielę 23 marca, po 38 dniach spędzonych w Klinice Gemelli, papież Franciszek wreszcie wrócił do Watykanu. W drodze ze szpitala do swojej rezydencji odwiedził bazylikę Santa Maria Maggiore, gdzie złożył kwiaty przed ikoną Matki Bożej. Bazylika ma szczególne znaczenie dla Franciszka, który zazwyczaj odwiedza ją przed i po podróżach zagranicznych, a także po pobytach w szpitalu.

Papież Franciszek
13.03.2025 11:10 Wieczorem uderzyły wieści z Watykanu. Papieżowi zrobiono rentgen

Papież Franciszek od czterech tygodni przebywa w szpitalu. Niedawno przeszedł poważny kryzys i nie wiadomo było, czy z niego wyjdzie. Z najnowszych doniesień Watykanu wynika, że Ojcu Świętemu zrobiono rentgen klatki piersiowej. Wiadomo, w jakim stanie są jego płuca. 

Papież Franciszek
27.02.2025 11:41 W Watykanie ruszają procedury. Nowe informacje o zdrowiu papieża

Pojawiły się nowe wieści o stanie papieża. Wierni zaniepokojeni stanem Ojca Świętego przybywają do Watykanu, modląc się o uzdrowienie papieża Franciszka. Tymczasem, władze Watykanu zadecydowały o rozpoczęciu procedur. 

lekarz, karetka, pogotowie, NIK
26.02.2025 15:16 NIK skontrolował czas pracy lekarzy. Rekordzista pracował 103,5 godziny bez przerwy

Lekarz rekordzista pełnił dyżur przez 103,5 godziny bez przerwy. To nie odosobniony przypadek – w obliczu braków kadrowych wielu lekarzy pracuje ponad normy dopuszczalne w Unii Europejskiej. Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli – niezależna instytucja monitorująca funkcjonowanie instytucji publicznych – w żadnym z 16 skontrolowanych szpitalu wojewódzkich nie przestrzegano norm czasu pracy lekarzy. To jednak nie koniec: nieprawidłowości było o wiele więcej.

Milan ma ciężką wadę serca
25.02.2025 15:53 "Trafiliśmy na SOR i po kilku dniach zapadła decyzja o operacji"

Polsce każdego roku na świat przychodzi średnio około 3000 dzieci ze zdiagnozowaną wadą serca. Według statystyk szansa na urodzenie chorego malucha wynosi 1 na 1000 porodów. Dzięki rozwojowi technologii większość wad serca rozpoznawana jest w okresie prenatalnym, jednak nie zawsze tak bywa. Mama Milana usłyszała diagnozę zaledwie w 16 tygodniu ciąży. Wtedy życie tej młodej mamy i jej męża zmieniło się na zawsze. Ta walka dopiero się rozpoczęła. Dziennikarka Klaudia Tomaszewska przeprowadziła rozmowę z mamą Milana Pauliną Mollaoglu nt. choroby AVSD.

Złamanie ręki podczas RTG
24.02.2025 10:59 Maksio trafił do szpitala z urazem głowy. Tam złamano mu jeszcze rączkę

9-miesięczny chłopczyk wypadł z łóżeczka i uderzył się w głowę. Trafił do szpitala, gdzie miał mieć zrobione badanie RTG. W trakcie procedury doszło do awarii i aparatura złamała mu rękę. Szpital prowadzi postępowanie wyjaśniające, ale, póki co, utrzymuje, że wina nie leży ani po stronie personelu, ani sprzętu. 

Szpitale niebezpieczne dla pacjentów
21.02.2025 11:14 Są wyniki kontroli NIK. Polskie szpitale niebezpieczne dla pacjentów

Za mało personelu, przepracowani lekarze, chaos w kolejkach – to tylko kilka problemów, jakie ujawnił raport z kontroli 16 szpitali wojewódzkich, który sporządziła Najwyższa Izba Kontroli. Nieprawidłowości stwierdzono we wszystkich skontrolowanych placówkach.

dziecko poruszyło się w trumnie
14.02.2025 10:59 Dramatyczna pomyłka lekarzy. Dziecko poruszyło się w trumnie

Ten incydent wstrząsnął całym krajem. Podczas pogrzebu swojej rzekomo zmarłej córeczki, rodzice zauważyli, że dziecko żyje. Ośmiomiesięczna dziewczynka natychmiast trafiła z powrotem do szpitala. Lekarze, którzy wcześniej uznali dziecko za zmarłe, podjęli reanimację.

Małopolska. Tragedia w szpitalu. Nie żyje 16-latek
13.02.2025 11:54 Małopolska. Tragedia w szpitalu. Nie żyje 16-latek

Do ogromnej tragedii doszło w małopolskim szpitalu. Nie żyje 16-letni chłopiec z Brzeska. Przed śmiercią zgłosił się po pomoc do lokalnego szpitala, jednak został odesłany do domu.  

pacjentka wypadła z okna
10.02.2025 13:31 Pacjentka wypadła ze szpitalnego okna. Nie powiadomiono policji

Gdy jeden z synów pani Danuty zmarł, kobieta poczuła się bardzo źle. Zaczęła mieć omamy i urojenia. Sama podjęła decyzję o leczeniu psychiatrycznym i trafiła do szpitala. Kiedy przez kilka dni nie można się było z nią skontaktować, jej kuzynka zadzwoniła bezpośrednio do placówki.Dowiedziała się, że pacjentka została przeniesiona na oddział ortopedyczny, ponieważ doznała lekkich potłuczeń. Wkrótce okazało się, że prawda była inna – kobieta miała uraz wielonarządowy i liczne złamania, w tym kręgosłupa. Co tak naprawdę wydarzyło się w tym szpitalu?

NFZ, służba zdrowia
22.01.2025 06:56 NFZ ma problem, który dotknie milionów pacjentów. Jest coraz gorzej

Zdrowie okazuje się kosztowną inwestycją, zwłaszcza jeśli z roku na rok musimy do niej dokładać. Wielu pacjentów z tzw. skierowaniem na cito czeka na zabieg i poradę u lekarza coraz dłużej, a końca kolejki nie widać.  

Wycofane z Auchan
21.01.2025 15:51 Pilne. Market wycofuje popularną herbatę

Kolejny wielki market ogłosił, że wycofuje jeden z produktów, który można było znaleźć na ich półkach. Lepiej sprawdzić, czy nie mamy go w swoim domu. Zawiera bowiem szkodliwe substancje, które po spożyciu mogą odbić się na zdrowiu.

karetka, dłonie
18.01.2025 15:08 Masowe zatrucia. Chorych łączy jedno, jedli wcześniej te owoce

W zagranicznych mediach huczy o kilku przypadkach zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A. Wszystkich chorych łączy wspólny mianownik — spożywali zakażone owoce. Później w stanie ciężkim trafili do szpitala. Ta sprawa wywołuje ogromne kontrowersje, ponieważ wciąż nie udało się jednoznacznie ustalić, skąd pochodzą zakażone owoce. Duża sieć handlowa wskazuje Polskę.

szpital, kradzież
14.01.2025 19:50 Ładne, czyli można zabrać? W szpitalu w Bochni znikają podarowane dzieciom lampki

Pierwsze piętro, 18 dziecięcych łóżek i całodobowy dyżur pediatryczny. Szpital nigdy nie kojarzy się z czymś przyjemnym, zwłaszcza jeśli jest to oddział dziecięcy. Dlatego fundacja Mam Marzenie postanowiła umilić pobyt małym pacjentom, przekazując na Oddział Dziecięcy Szpital Bochnia 24 lampki LED w kształcie uroczych zwierzątek. Po miesiącu 10 z nich znalazło już nowych „właścicieli”. 

gruźlica, choroba, izolacja
09.01.2025 09:20 Zagrożenie gruźlicą w Polsce, brak kar i nieskuteczne leczenie. Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Gruźlica stała się ostatnio palącym tematem do rozmów na temat stanu zdrowia w Polsce. Wzrost zachorować budzi coraz większe obawy, ale brakuje nam skutecznych narzędzi prawnych do interwencji i egzekwowania zachowań profilaktycznych. Luki prawne, o których mówi Ministerstwo Zdrowia mogą nam zaszkodzić – osoba chora i nieleczona jest potencjalnym nosicielem. 

Objaw Battle'a - przyczyny, objawy
03.01.2025 08:45 Siniak za uchem. Gdy go zobaczysz u dziecka, biegiem do szpitala

Dziecięce zabawy często kończą się drobnymi wypadkami. Stłuczone kolana, guzy na głowie, posiniaczone piszczele – to norma w przypadku większości maluchów. Przeważnie opatrujemy takie miejsca i po utuleniu płaczu przechodzimy nad nimi do porządku dziennego.Są jednak siniaki, których w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Np. te, które pojawiają się za uchem. Jeśli zobaczysz u swojego dziecka taki objaw – natychmiast powinieneś zgłosić się z nim do szpitala.

Ministerstwo Zdrowia, budżet, szpitale
31.12.2024 08:00 Sytuacja polskich szpitali a budżet na ochronę zdrowia. Polska ma półtora roku, aby się rozliczyć

Zbliża się początek roku 2025, a wciąż nie wiemy, jakie będą losy planu finansowego NFZ. Największą zagadką pozostaje reforma szpitali i budżet przeznaczony na ich funkcjonowanie. Jak informuje Izabela Leszczyna, szefowa resortu zdrowia, Polsce potrzebne są zmiany, które obejmą również zmiany na poziomie oferty szpitali. Pozwoli to uniknąć likwidacji szpitali, na rzecz ich specjalizacji. 

Zmiany w standardzie opieki okołoporodowej
29.12.2024 11:44 Zmiany w opiece okołoporodowej. Jeden bezwzględny zakaz – w końcu

Możliwość spożywania posiłku w trakcie porodu, nieprzerywanie dwugodzinnego kontaktu „skóra do skóry” matki z noworodkiem z powodu mierzenia i ważenia dziecka, bezwzględny zakaz umieszczania kobiet po poronieniu czy z chorymi noworodkami na jednej sali z kobietami w ciąży lub ze zdrowymi dziećmi – to tylko niektóre zmiany, jakie zakłada projekt nowelizacji standardów w opieki okołoporodowej. Projekt Ministerstwa Zdrowia trafił właśnie do konsultacji publicznych. Jakie jeszcze zmiany przewiduje?

zatrucie, środki chemiczne
23.12.2024 07:00 Trujące fumiganty w domach nie są pod kontrolą. Dochodzi do dramatycznych sytuacji

Silnie toksyczne substancje, które stosowane są do zwalczania szkodników, można w Polsce kupić bez problemu. Fumiganty, o których mowa, doprowadzają do tragedii w rodzinach, narażają na śmierć zwłaszcza najmłodszych. Winny jest system, dostępność, brak uprawnień, ale też zwykła nieświadomość ludzi, z jakimi substancjami mają do czynienia. Inspektorat Ochrony Roślin informuje, że silniejsze restrykcje to już konieczność. 

przełyk, rak przełyku
21.12.2024 10:45 Gdy ciało wysyła sygnał alarmowy. Tak boli rak przełyku

Nowotwór przełyku długo może nie dawać wyraźnych objawów, dlatego tak trudno go wykryć na czas. Trudności z przełykaniem czy ból w klatce piersiowej można łatwo przypisać do zapalenia gardła czy refluksu – ale mogą wskazywać na problem znacznie poważniejszy. 

Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala? Byli ratownicy medyczni wskazują konkretne objawy
04.12.2024 12:06 Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala? Byli ratownicy medyczni wskazują konkretne objawy

Dzieci często chorują, a już szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Czasem przechodzą choroby łagodniej, a czasem potrafią wystraszyć rodziców bardziej, niż się wydaje. Byli ratownicy medyczni wyjaśniają, jakie objawy u dziecka powinny zaniepokoić rodziców i sprawić, by pędzili do szpitala.Brak szybkiej reakcji może spowodować bardzo poważne konsekwencje – nawet śmierć dziecka. W jaki sposób odróżnić jednak prawdziwe niebezpieczeństwo od niegroźnych objawów? Byli ratownicy medyczni wyliczają objawy, które wskazują, że dziecko potrzebuje fachowej pomocy medycznej.

szpital, wizyta prywatna, skierowanie do szpitala
27.11.2024 11:16 Do szpitala bez koneksji. Zmiana prawa od 1 stycznia 2025

Mało etyczne załatwianie sobie miejsca w szpitalu dzięki prywatnym wizytom lekarskim ma zostać ukrócone. O zmianę warunków przyjęcia pacjentów na odział zabiegają nie tylko sami zainteresowani, ale i lekarze. Obowiązujący od przyszłego roku nowy Kodeks Etyki Lekarskiej ma zapobiec temu zjawisku. Według nowego Kodeksu Etyki Lekarskiej, tylko od stanu klinicznego pacjenta może zależeć jego przyjęcie na oddział do szpitala. Sam problem nagłaśniany jest już od dawna.

noworodek, wcześniak, urlop macierzyński
25.11.2024 08:22 Dłuższy urlop macierzyński od przyszłego roku. Kto skorzysta na zmianie ustawy?

Obecna długość urlopu macierzyńskiego dla pewnej grupy rodziców znacznie się zmieni. To oni walczyli o dłuższy kontakt z dzieckiem potrzebującym specjalistycznej opieki – chodzi o rodziców wcześniaków i dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji. 

krew, dawcy krwi, PCK
22.11.2024 14:42 Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Dlaczego warto oddawać krew?

Oddawanie krwi to akt miłości i solidarności z potrzebującymi. Łączy ludzi we wspólnym działaniu, jakim jest pomoc innym. Od 22 do 26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To czas dedykowany wszystkim, którzy oddają krew, aby ratować życie innym. Wartość krwi doceniamy w obliczu prawdziwej tragedii, a ludzi którzy jej potrzebują każdego dnia są tysiące. Krwi nie da się sztucznie zastąpić. Krwiodawstwo pozwala zapewnić dostęp do krwi potrzebującym po chorobach i wypadkach. Dawcy krwi, którzy oddają krew regularnie, zapewniają zapasy krwi w bankach, wspierając leczenie wielu chorób i pozwalając w krytycznym momencie zareagować, by pomóc osobom potrzebującym. 

seniorzy zostawiani w szpitalu, brak opieki rodziny
21.11.2024 09:42 Babcie zostawiane w szpitalach na święta, bo nikt nie chce się nimi zająć. Wkracza RPO

Seniorzy w mocno zaawansowanym wieku trafiają do szpitala nie tylko z powodu „kaprysu” rodziny, która nie chce zajmować się nimi na święta. Powodem jest często ogólny brak właściwej opieki. Problem pozostawiania starszych osób w szpitalach przez członków rodziny istnieje już od dawna. Sprawą zajął się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Ministra do spraw Polityki Senioralnej. 

śmierć 13-miesięcznego dziecka - Strzeszów
20.11.2024 13:43 13-miesięczny chłopiec zmarł w szpitalu. Sprawą zajęła się prokuratura

Zmarł 13-miesięczny chłopczyk, Filipek Furmański, który jeszcze dzień wcześniej wydawał się być okazem zdrowia. Ta tragedia wydarzyła się dwa tygodnie temu w Kielcach. Rodzice dziecka rozpaczają. Do tej pory zastanawiają się, jak to możliwe, że do tego doszło. 

Przyznano 6 mln złotych odszkodowań medycznych. Ile przysługuje za błąd lekarzy?
18.11.2024 15:33 Przyznano 6 mln złotych odszkodowań medycznych. Ile przysługuje za błąd lekarzy?

Od września ubiegłego roku przy Rzeczniku Praw Pacjenta działa Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Kwota, jaką przeznaczono na odszkodowania od momentu założenia, to 6 milionów złotych. Ile przysługuje za błąd lekarzy i kiedy można ubiegać się o odszkodowanie medyczne? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. 

Ministra zdrowia nie rezygnuje z reformy szpitalnictwa. "Daję słowo honoru Izabeli Leszczyny"
16.11.2024 07:32 Ministra zdrowia nie rezygnuje z reformy szpitalnictwa. "Daję słowo honoru Izabeli Leszczyny"

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapewnia, że nie rezygnuje z ustawy dotyczącej szpitali. Zapewnia też, że pod żadnym względem nie zmierza ona do prywatyzacji. Po wprowadzeniu zmian w projekcie podjęła jednak decyzję o ponownym skierowaniu go do konsultacji.