Od września ubiegłego roku przy Rzeczniku Praw Pacjenta działa Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Kwota, jaką przeznaczono na odszkodowania od momentu założenia, to 6 milionów złotych. Ile przysługuje za błąd lekarzy i kiedy można ubiegać się o odszkodowanie medyczne? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapewnia, że nie rezygnuje z ustawy dotyczącej szpitali. Zapewnia też, że pod żadnym względem nie zmierza ona do prywatyzacji. Po wprowadzeniu zmian w projekcie podjęła jednak decyzję o ponownym skierowaniu go do konsultacji.
Tomasz Jakubiak zmaga się z ciężką chorobą, jednak w obliczu walki o własne zdrowie nie zapomina o innych pacjentach. Popularny kucharz zdecydował się zwrócić uwagę na trudne warunki panujące na oddziale warszawskiego szpitala, gdzie leczy się z powodu rzadkiego nowotworu. Apeluje o wsparcie dla Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego w Szpitalu Orłowskiego.Jego poruszający apel jest wołaniem o pomoc dla osób, które, podobnie jak on, codziennie stają w obliczu nie tylko choroby, ale i niewystarczającej opieki medycznej. Jakubiak wierzy, że wspólnym wysiłkiem uda się poprawić sytuację pacjentów.
Wśród nowych technologii stosowanych endoprotezie plastyki stawu kolanowego jest system MyKnee. Według lekarzy ten precyzyjny zabieg zmieni oblicze ortopedii w przyszłości. Jak podkreśla dyrektor szpitala specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu – dr Paweł Pazdan, coraz nowocześniejsze i precyzyjniejsze metody obejmują kolejne grupy chorych.
Jeszcze w listopadzie rząd podejmie decyzje mogące zrewolucjonizować system szpitalnictwa w kraju. Premier Donald Tusk zapowiada zmiany, które mają zapewnić bardziej zrównoważony rozwój służby zdrowia. Jednym z najważniejszych punktów reformy będzie organizacja placówek medycznych w taki sposób, aby każda z nich specjalizowała się w konkretnych procedurach. Premier podkreśla, że reforma będzie dążyć do podniesienia jakości opieki medycznej, a zarazem zapewnienia bezpieczeństwa finansowego poszczególnych placówek.
Sprawa gwałtów w niemieckiej klinice neurologicznej Evangelisches Klinikum Bethel w Bielefeld ciągnie się od lat. Z raportu Onetu wynika, że Philipp G., lekarz dyżurujący, wykorzystywał nocą nieprzytomne pacjentki, podając im wcześniej silne środki usypiające.Choć wydawało się, że sprawa nocnych przestępstw zakończyła się wraz z samobójstwem lekarza, wciąż pozostaje wiele pytań, a ofiary do tej pory nie uzyskały odpowiednich informacji.
Wstrząsające zdarzenie w austriackim szpitalu. Lekarka pozwoliła swojej córce na udział w poważnym zabiegu. Jak twierdzi prawnik poszkodowanego, 13-latka wywierciła pacjentowi otwór w czaszce. Dodatkowo bulwersuje fakt, że obok stała jej matka – lekarka.
15 sierpnia kończy się termin wdrożenia przez szpitale, przychodnie i zakłady opiekuńczo-lecznicze nowych zasad. Dzięki nim zwiększy się poziom ochrony osób małoletnich. Do czego zobowiązane są te placówki? Sprawdźmy.W 2024 roku wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących ochrony małoletnich przed przestępczością seksualną. Zmiany objęły również pracodawców, którzy prowadzą działalność leczniczą. Szpitale, przychodnie, poradnie i inne zakłady opiekuńczo-lecznicze mają obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich oraz sprawdzania kandydatów na pracowników w odpowiednich rejestrach. Zmiany we wszystkich polskich placówkach muszą zostać wprowadzone do 15 sierpnia.
Jak donoszą lokalne media, w szpitalu w Gdańsku miał miejsce niecodzienny zabieg, w jakim nawet doświadczeni lekarze nie mieli jeszcze okazji brać udziału. Jedna z pacjentek, która trafiła pod opiekę tamtejszych medyków, miała 30-kilogramowego guza.
Masowe zatrucie chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Prokuratura postawiła zarzut jednej z zatrzymanych osób w związku z zatruciem chlorem. Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem. Jak poinformowała Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie, 21 osób z objawami zatrucia chlorem trafiło do szpitala.
Niepokojące wieści płyną z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Pacjenci przebywający na oddziale urologii są zakażeni superbakterią, która jest odporna na leki. Głos w sprawie zabrała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
U 10 pacjentów w Wielkospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu wykryta została superbakteria New Delhi. Jest to dość agresywny szczep bakterii odpowiedzialnej za zakażenia szpitalne. Nazywana jest superbakterią, a tak złą opinię zawdzięcza antybiotykooporności, atakując osoby ciężko chore, ale też osłabione. Klebisiella pneumoniae występuje powszechnie w układzie pokarmowym, w jamie ustnej, na skórze. Obecnie trwają ustalenia, w jaki sposób mogło dojść do zakażenia.
Aż do 10 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy wykradali jedzenie z jednego z warszawskich szpitali. Na swoim koncie mieli aż 10 napadów i przywłaszczyli jedzenie o wartości przekraczającej 80 tys. złotych.Policjanci zostali poinformowani, że znika zaopatrzenie w szpitalu, które dostarczane jest w nocy na zaplecze szpitalnej kuchni. Funkcjonariusze ustalili, że odpowiedzialni za to są byli pracownicy tego miejsca. Złapali ich na gorącym uczynku.
Kontrola ws. żywienia pacjentów w opolskich szpitalach została przeprowadzona i krytycznie oceniona przez delegaturę NIK w Opolu. Wnikliwie, ale i krytycznie ocenione zostały procedury zamówień stosowane przy zakupie żywności dla pacjentów. Pozytywnie z kolei Najwyższa Izba Kontroli oceniła zatrudnianie przez placówki szpitalne dietetyków układających menu dla chorych osób.
Szykują się spore zmiany w szpitalnictwie. W planach rządu jest m.in. koncentracja świadczeń oraz profilowanie szpitali. Politycy chcą też, by była możliwość tworzenia oraz prowadzenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez związki jednostek samorządu terytorialnego. Resort zdrowia zwrócił uwagę na to, że w obecnym systemie mamy do czynienia z m.in. nieefektywnym wykorzystaniem zasobów kadrowych, ale również sprzętowo-infrastrukturalnych.
Szpital Wojewódzki w Opolu od 16 maja mierzy się z poważnymi brakami kadrowymi na Oddziale Chirurgii Ogólnej. Wszyscy chirurdzy zdecydowali się odejść z pracy, a sytuacja była na tyle poważna, że odwołano wszystkie planowane zabiegi.
Moja mama jest alergikiem, zdarzają jej się bardzo silne reakcje - raz miała wstrząs anafilaktyczny, akurat o 18. Pamiętam jak dziś, że źle się czuła, a my w panice nie wiedzieliśmy co robić. Wezwaliśmy pogotowie, a oni zawieźli mamę do szpitala. Pojechaliśmy za nimi. I wtedy zaczęły się problemy.
Pani Jadwiga została przywieziona na SOR w Wałbrzychu, z powodu niewydolności krążeniowej i chorych nerek. Rodzina ocenia, że jej stan był “kontaktowy”. Jednak pozostawiona sama sobie kobieta zmarła na szpitalnym korytarzu. Sprawą zajmuje się prokuratura.
Ile razy poskarżyłeś się komuś na jakość publicznej służby zdrowia? Ile razy nazwałeś szpital "mordownią" lub napisałeś, że odmówiono Ci pomocy? Czy wiedziałeś, że za takie słowa możesz stanąć przed sądem? Tak właśnie stało się z jednym z niezadowolonych pacjentów z Oświęcimia.
Teoretycznie szpital nie może pobierać opłaty za telewizję. Jednak w praktyce okazuje się, że wygląda to zupełnie inaczej. Za godzinę przed ekranem trzeba zapłacić nawet 5 zł!
Pacjenci zazwyczaj przychodzą na SOR, by znaleźć pomoc. Tak jednak nie było w przypadku 61-latka z Poznania, który przyszedł tam z nożem, by nastraszyć – jego zdaniem – niemiłych lekarzy.Coraz częściej docierają do nas informacje o szokującym zachowaniu lekarzy na polskich SOR-ach. Mają odsyłać do domów pacjentów z udarem, przeklinać, odmawiać wykonania badań. Być może z takim zachowaniem spotkał się agresywny pacjent, który zdecydował się sięgnąć po nóż. Pamiętajmy jednak, że nie ma usprawiedliwienia dla takiego zachowania – ten mężczyzna mógł kogoś skrzywdzić.
Sebastian Sipowicz trafił do szpitala w Jeleniej Górze z objawami silnego bólu brzucha. Choć lekarka zdiagnozowała zapalenie wyrostka robaczkowego, inny lekarz na SOR mimo wcześniejszego rozpoznania stwierdził, że pacjentowi nic nie dolega i z silnym bólem brzucha odesłał mężczyznę do domu.Pan Sebastian po dobie na lekach przeciwbólowych, trafił do lekarza rodzinnego. Ponowna diagnoza wykazała zapalenie wyrostka robaczkowego. Konieczna oczywiście była operacja, choć na jednej się nie skończyło. Poszkodowany pacjent postanowił zgłosić sprawę do prokuratury. O przypadku pana Sebastiana opowiedział interwencyjny program TVN “Uwaga!".
Słuchacze Radia Elka byli świadkami niezwykłej kłótni. Wszystko przez pacjentkę, która na antenie poskarżyła się na rejestratorkę jednego z SOR-ów. Ku zdumieniu słuchaczy, kobieta odpowiedziała. Jak poinformowała, straciła pracę, choć jest niewinna. Do sprawy odniósł się także lokalny SOR.
Sandra Kubicka opublikowała na swoim Instagramie nagranie, w którym opowiedziała o wizycie z chorą mamą na jednym z łódzkich SOR-ów. Modelka nie szczędziła gorzkich słów. Teraz szpital próbuje się bronić. Sandra Kubicka to polska modelka i gwiazda social mediów. Prywatnie związana z muzykiem Aleksandrem Milwiw-Baronem, gitarzystą grupy Afromental i jurorem programu rozrywkowego The Voice Of Poland. Para pobrała się w kwietniu 2024 roku. Modelka ma 29 lat, obecnie jest w ciąży i nie może się denerwować. Niestety w Polsce niekiedy trudno zachować spokój.
Ogórki z miodem, chleb w mleku, jajko z keczupem – nie bez powodu jedzenie w polskich szpitalach jest owiane legendą. “Uzdrowić” je miał rządowy program “Dobry posiłek w szpitalu”. Sprawdzamy, czy działa.Ministerstwo Zdrowia realizuje pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu". Jego celem jest edukacja żywieniowa oraz poprawa jakości żywienia w szpitalach. Zgodnie z wytycznymi programu szpitale muszą publikować w sieci jadłospisy oraz zdjęcia posiłków. Pilotaż ma zakończyć się 30 czerwca, ale jak informuje resort zdrowia, trwają prace nad przedłużeniem programu. Oto jego efekty.
Leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób ubezpieczonych jest bezpłatne. Odpłatne mogą być jednak niektóre usługi świadczone przez szpital. Za co i kiedy trzeba zapłacić?Pobyt w szpitalu nie jest niczym przyjemnym, ale czasami bywa niezbędny, aby wyzdrowieć. Niestety, chociaż leczenie jest bezpłatne, może wiązać się z dodatkowymi kosztami, np. opłatą za parking. Zdarza się też, że szpitale próbują naciągać pacjentów na wysokie opłaty za nocowanie bliskich, leki i prąd. Jak nie dać się oszukać i zadbać o swój interes? Zostańcie z nami.
Lech Wałęsa w sobotę, 13 kwietnia, trafił do szpitala. Prezydent dodał na swój profil na Facebooku zdjęcie ze szpitala z podpisem “Znowu mnie trafiło”.
Młody mężczyzna leżał na chodniku przed szpitalem i miał atak padaczki. Przechodnie próbowali nawiązać z nim kontakt i przerażeni prosili o pomoc personel. Usłyszeli, że mają wezwać pogotowie.Pod szpitalem w Dąbrowie Górniczej leżał mężczyzna Najbliżej skrzydła, które zajmują w nim Polsko-Amerykańskie Klinik Serca. Personel szpitala mu nie pomógł, choć prosili o to przechodnie. Od SOR-u dzielio mężczyznę tylko 300 m. Ale nikt nie wyszedł go zbadać. Sprawę jako pierwsza opisała Renata Cius-Rasek z „Faktu”.