Papież Franciszek od czterech tygodni przebywa w szpitalu. Niedawno przeszedł poważny kryzys i nie wiadomo było, czy z niego wyjdzie. Z najnowszych doniesień Watykanu wynika, że Ojcu Świętemu zrobiono rentgen klatki piersiowej. Wiadomo, w jakim stanie są jego płuca.
Pojawiły się nowe wieści o stanie papieża. Wierni zaniepokojeni stanem Ojca Świętego przybywają do Watykanu, modląc się o uzdrowienie papieża Franciszka. Tymczasem, władze Watykanu zadecydowały o rozpoczęciu procedur.
Lekarz rekordzista pełnił dyżur przez 103,5 godziny bez przerwy. To nie odosobniony przypadek – w obliczu braków kadrowych wielu lekarzy pracuje ponad normy dopuszczalne w Unii Europejskiej. Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli – niezależna instytucja monitorująca funkcjonowanie instytucji publicznych – w żadnym z 16 skontrolowanych szpitalu wojewódzkich nie przestrzegano norm czasu pracy lekarzy. To jednak nie koniec: nieprawidłowości było o wiele więcej.
Za mało personelu, przepracowani lekarze, chaos w kolejkach – to tylko kilka problemów, jakie ujawnił raport z kontroli 16 szpitali wojewódzkich, który sporządziła Najwyższa Izba Kontroli. Nieprawidłowości stwierdzono we wszystkich skontrolowanych placówkach.
Do ogromnej tragedii doszło w małopolskim szpitalu. Nie żyje 16-letni chłopiec z Brzeska. Przed śmiercią zgłosił się po pomoc do lokalnego szpitala, jednak został odesłany do domu.
Gdy jeden z synów pani Danuty zmarł, kobieta poczuła się bardzo źle. Zaczęła mieć omamy i urojenia. Sama podjęła decyzję o leczeniu psychiatrycznym i trafiła do szpitala. Kiedy przez kilka dni nie można się było z nią skontaktować, jej kuzynka zadzwoniła bezpośrednio do placówki.Dowiedziała się, że pacjentka została przeniesiona na oddział ortopedyczny, ponieważ doznała lekkich potłuczeń. Wkrótce okazało się, że prawda była inna – kobieta miała uraz wielonarządowy i liczne złamania, w tym kręgosłupa. Co tak naprawdę wydarzyło się w tym szpitalu?
Zdrowie okazuje się kosztowną inwestycją, zwłaszcza jeśli z roku na rok musimy do niej dokładać. Wielu pacjentów z tzw. skierowaniem na cito czeka na zabieg i poradę u lekarza coraz dłużej, a końca kolejki nie widać.
Kolejny wielki market ogłosił, że wycofuje jeden z produktów, który można było znaleźć na ich półkach. Lepiej sprawdzić, czy nie mamy go w swoim domu. Zawiera bowiem szkodliwe substancje, które po spożyciu mogą odbić się na zdrowiu.
W zagranicznych mediach huczy o kilku przypadkach zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A. Wszystkich chorych łączy wspólny mianownik — spożywali zakażone owoce. Później w stanie ciężkim trafili do szpitala. Ta sprawa wywołuje ogromne kontrowersje, ponieważ wciąż nie udało się jednoznacznie ustalić, skąd pochodzą zakażone owoce. Duża sieć handlowa wskazuje Polskę.
Gruźlica stała się ostatnio palącym tematem do rozmów na temat stanu zdrowia w Polsce. Wzrost zachorować budzi coraz większe obawy, ale brakuje nam skutecznych narzędzi prawnych do interwencji i egzekwowania zachowań profilaktycznych. Luki prawne, o których mówi Ministerstwo Zdrowia mogą nam zaszkodzić – osoba chora i nieleczona jest potencjalnym nosicielem.
Zbliża się początek roku 2025, a wciąż nie wiemy, jakie będą losy planu finansowego NFZ. Największą zagadką pozostaje reforma szpitali i budżet przeznaczony na ich funkcjonowanie. Jak informuje Izabela Leszczyna, szefowa resortu zdrowia, Polsce potrzebne są zmiany, które obejmą również zmiany na poziomie oferty szpitali. Pozwoli to uniknąć likwidacji szpitali, na rzecz ich specjalizacji.
Silnie toksyczne substancje, które stosowane są do zwalczania szkodników, można w Polsce kupić bez problemu. Fumiganty, o których mowa, doprowadzają do tragedii w rodzinach, narażają na śmierć zwłaszcza najmłodszych. Winny jest system, dostępność, brak uprawnień, ale też zwykła nieświadomość ludzi, z jakimi substancjami mają do czynienia. Inspektorat Ochrony Roślin informuje, że silniejsze restrykcje to już konieczność.
Mało etyczne załatwianie sobie miejsca w szpitalu dzięki prywatnym wizytom lekarskim ma zostać ukrócone. O zmianę warunków przyjęcia pacjentów na odział zabiegają nie tylko sami zainteresowani, ale i lekarze. Obowiązujący od przyszłego roku nowy Kodeks Etyki Lekarskiej ma zapobiec temu zjawisku. Według nowego Kodeksu Etyki Lekarskiej, tylko od stanu klinicznego pacjenta może zależeć jego przyjęcie na oddział do szpitala. Sam problem nagłaśniany jest już od dawna.
Oddawanie krwi to akt miłości i solidarności z potrzebującymi. Łączy ludzi we wspólnym działaniu, jakim jest pomoc innym. Od 22 do 26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To czas dedykowany wszystkim, którzy oddają krew, aby ratować życie innym. Wartość krwi doceniamy w obliczu prawdziwej tragedii, a ludzi którzy jej potrzebują każdego dnia są tysiące. Krwi nie da się sztucznie zastąpić. Krwiodawstwo pozwala zapewnić dostęp do krwi potrzebującym po chorobach i wypadkach. Dawcy krwi, którzy oddają krew regularnie, zapewniają zapasy krwi w bankach, wspierając leczenie wielu chorób i pozwalając w krytycznym momencie zareagować, by pomóc osobom potrzebującym.
Seniorzy w mocno zaawansowanym wieku trafiają do szpitala nie tylko z powodu „kaprysu” rodziny, która nie chce zajmować się nimi na święta. Powodem jest często ogólny brak właściwej opieki. Problem pozostawiania starszych osób w szpitalach przez członków rodziny istnieje już od dawna. Sprawą zajął się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Ministra do spraw Polityki Senioralnej.
Od września ubiegłego roku przy Rzeczniku Praw Pacjenta działa Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Kwota, jaką przeznaczono na odszkodowania od momentu założenia, to 6 milionów złotych. Ile przysługuje za błąd lekarzy i kiedy można ubiegać się o odszkodowanie medyczne? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapewnia, że nie rezygnuje z ustawy dotyczącej szpitali. Zapewnia też, że pod żadnym względem nie zmierza ona do prywatyzacji. Po wprowadzeniu zmian w projekcie podjęła jednak decyzję o ponownym skierowaniu go do konsultacji.
Tomasz Jakubiak zmaga się z ciężką chorobą, jednak w obliczu walki o własne zdrowie nie zapomina o innych pacjentach. Popularny kucharz zdecydował się zwrócić uwagę na trudne warunki panujące na oddziale warszawskiego szpitala, gdzie leczy się z powodu rzadkiego nowotworu. Apeluje o wsparcie dla Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego w Szpitalu Orłowskiego.Jego poruszający apel jest wołaniem o pomoc dla osób, które, podobnie jak on, codziennie stają w obliczu nie tylko choroby, ale i niewystarczającej opieki medycznej. Jakubiak wierzy, że wspólnym wysiłkiem uda się poprawić sytuację pacjentów.
Wśród nowych technologii stosowanych endoprotezie plastyki stawu kolanowego jest system MyKnee. Według lekarzy ten precyzyjny zabieg zmieni oblicze ortopedii w przyszłości. Jak podkreśla dyrektor szpitala specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu – dr Paweł Pazdan, coraz nowocześniejsze i precyzyjniejsze metody obejmują kolejne grupy chorych.
Jeszcze w listopadzie rząd podejmie decyzje mogące zrewolucjonizować system szpitalnictwa w kraju. Premier Donald Tusk zapowiada zmiany, które mają zapewnić bardziej zrównoważony rozwój służby zdrowia. Jednym z najważniejszych punktów reformy będzie organizacja placówek medycznych w taki sposób, aby każda z nich specjalizowała się w konkretnych procedurach. Premier podkreśla, że reforma będzie dążyć do podniesienia jakości opieki medycznej, a zarazem zapewnienia bezpieczeństwa finansowego poszczególnych placówek.
Sprawa gwałtów w niemieckiej klinice neurologicznej Evangelisches Klinikum Bethel w Bielefeld ciągnie się od lat. Z raportu Onetu wynika, że Philipp G., lekarz dyżurujący, wykorzystywał nocą nieprzytomne pacjentki, podając im wcześniej silne środki usypiające.Choć wydawało się, że sprawa nocnych przestępstw zakończyła się wraz z samobójstwem lekarza, wciąż pozostaje wiele pytań, a ofiary do tej pory nie uzyskały odpowiednich informacji.
Wstrząsające zdarzenie w austriackim szpitalu. Lekarka pozwoliła swojej córce na udział w poważnym zabiegu. Jak twierdzi prawnik poszkodowanego, 13-latka wywierciła pacjentowi otwór w czaszce. Dodatkowo bulwersuje fakt, że obok stała jej matka – lekarka.
15 sierpnia kończy się termin wdrożenia przez szpitale, przychodnie i zakłady opiekuńczo-lecznicze nowych zasad. Dzięki nim zwiększy się poziom ochrony osób małoletnich. Do czego zobowiązane są te placówki? Sprawdźmy.W 2024 roku wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących ochrony małoletnich przed przestępczością seksualną. Zmiany objęły również pracodawców, którzy prowadzą działalność leczniczą. Szpitale, przychodnie, poradnie i inne zakłady opiekuńczo-lecznicze mają obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich oraz sprawdzania kandydatów na pracowników w odpowiednich rejestrach. Zmiany we wszystkich polskich placówkach muszą zostać wprowadzone do 15 sierpnia.
Jak donoszą lokalne media, w szpitalu w Gdańsku miał miejsce niecodzienny zabieg, w jakim nawet doświadczeni lekarze nie mieli jeszcze okazji brać udziału. Jedna z pacjentek, która trafiła pod opiekę tamtejszych medyków, miała 30-kilogramowego guza.
Masowe zatrucie chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Prokuratura postawiła zarzut jednej z zatrzymanych osób w związku z zatruciem chlorem. Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem. Jak poinformowała Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie, 21 osób z objawami zatrucia chlorem trafiło do szpitala.
Niepokojące wieści płyną z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Pacjenci przebywający na oddziale urologii są zakażeni superbakterią, która jest odporna na leki. Głos w sprawie zabrała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
U 10 pacjentów w Wielkospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu wykryta została superbakteria New Delhi. Jest to dość agresywny szczep bakterii odpowiedzialnej za zakażenia szpitalne. Nazywana jest superbakterią, a tak złą opinię zawdzięcza antybiotykooporności, atakując osoby ciężko chore, ale też osłabione. Klebisiella pneumoniae występuje powszechnie w układzie pokarmowym, w jamie ustnej, na skórze. Obecnie trwają ustalenia, w jaki sposób mogło dojść do zakażenia.
Aż do 10 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy wykradali jedzenie z jednego z warszawskich szpitali. Na swoim koncie mieli aż 10 napadów i przywłaszczyli jedzenie o wartości przekraczającej 80 tys. złotych.Policjanci zostali poinformowani, że znika zaopatrzenie w szpitalu, które dostarczane jest w nocy na zaplecze szpitalnej kuchni. Funkcjonariusze ustalili, że odpowiedzialni za to są byli pracownicy tego miejsca. Złapali ich na gorącym uczynku.