Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ból jajnika, który nie oznacza owulacji. Co może być przyczyną?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.02.2024 14:29

Ból jajnika, który nie oznacza owulacji. Co może być przyczyną?

ból brzucha
shutterstock

Objawem bólu tego rodzaju jest wrażenie kłucia i rozpierania w podbrzuszu. Przyczyn tego stanu może być wiele, jednak gdy pojawiają się objawy takie jak obfite miesiączki i upławy o nieprzyjemnym zapachu, a także ból po współżyciu, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Uwaga! Ból jajnika nie musi oznaczać owulacji, powody mogą być poważniejsze.

Ból jajników – co go powoduje?

Ból jajników często jest objawem owulacji – przyczyną jest uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodów. Jednak przyczyn może być więcej. Przyczyną dolegliwości, gdy pojawia się np. przed współżyciem lub podczas niego, może być stres. Kobieta odczuwająca lęk przed zbliżeniem, warto by skonsultowała się w tej kwestii z ekspertem, by nie przerodziło się to w fobię seksualną.

Ucisk macicy, jajowodów i jajników może powodować pozycja, w której odbywa się stosunek płciowy. Objawem tego bywa także kłucie w podbrzuszu. Z kolei ból jajnika tuż po zbliżeniu zwykle bywa oznaką stanu zapalnego.

Kilka dni przed menstruacją pojawić się może też zespół napięcia przedmiesiączkowego. To objawy psychiczne, fizyczne i emocjonalne, których może być bardzo dużo – wśród nich wymienia się także bóle jajników.

Projekt bez nazwy - 2024-02-10T141040.705.png

Nie ignoruj nawracającego bólu w podbrzuszu, nawet lekkiego. To może być ważny objaw Agnieszka Włodarczyk ma problemy zdrowotne. Robi test w kierunku jednej choroby

Ból jajników to także symptom chorób

Ból jajników jest jednym z wielu symptomów zaliczanych do tzw. objawów chorób kobiecych. Oznaczać może:

  • endometriozę,
  • torbiel jajnika,
  • zapalenie przydatków,
  • skręt torbieli jajnika,
  • zespół policystycznych jajników,
  • nowotwór jajników,
  • zakażenie dróg moczowych,
  • zapalenie macicy,
  • nadżerki szyjki macicy.

Ból jajników – nigdy go nie bagatelizuj

Dolegliwość ta bywa naturalnym objawem po zajściu w ciążę – gdy organizm dostosowuje się do zmian spowodowanych poczęciem dziecka, może pojawić się ból jajników.

Tu warto jednak być ostrożnym – jeśli w I trymestrze ciąży pojawiają się bóle podbrzusza, będące regularnymi, tępymi i coraz to silniejszym skurczami, może to oznaczać, że łożysko się odkleiło. W tym przypadku konieczna jest niezwłoczna konsultacja z ginekologiem.

Gdy ból podbrzusza jest ostry i kłujący oraz towarzyszy mu silne krwawienie, może oznaczać poronienie.