Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > C-końcowy usieciowany telopeptyd łańcucha alfa kolagenu typu I (Ctx – collagen type I crosslinked C-telopeptide) – kiedy wykonać badanie?
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

C-końcowy usieciowany telopeptyd łańcucha alfa kolagenu typu I (Ctx – collagen type I crosslinked C-telopeptide) – kiedy wykonać badanie?

C-końcowy usieciowany telopeptyd łańcucha alfa kolagenu typu I (Ctx – collagen type I crosslinked C-telopeptide) – kiedy wykonać badanie?
pixabay.com

C-końcowy usieciowany telopeptyd łańcucha alfa kolagenu typu I (Ctx – collagen type I crosslinked C-telopeptide) – co to jest

Ctx to biochemiczny wskaźnik przebudowy kości. Jak collagen type I crosslinked C-telopeptide powstaje w naszym organizmie? Ctx uaktywnia się poprzez rozpad kolagenu i działanie komórek kościogubnych. Komórki kościogubne mają działanie pobudzające i przyczynią się też do resorpcji tkanek kostnej. Warto wiedzieć, że C-końcowy usieciowany telopeptyd łańcucha alfa kolagenu typu I występuje we wszystkich tkankach zawierających kolagen typu I z obecnością pirydynolinowych wiązań sieciujących.

Badanie C-końcowego usieciowanego telopeptydu łańcucha alfa kolagenu typu I wykonuje się wówczas, gdy zachodzi potrzeba rozpoznania chorób kości, wśród których można wymienić na  przykład krzywicę, osteoporozę, chorobę Albersa-Schonberga, chorobę Pageta, chorobę Olliera, martwicę kości, czy gruźlicę kości.

C-końcowy usieciowany telopeptyd łańcucha alfa kolagenu typu I (Ctx – collagen type I crosslinked C-telopeptide) – kto i kiedy powinien wykonać badanie

Kto i kiedy powinien wykonać badanie C-końcowego usieciowanego telopeptydu  łańcucha alfa kolagenu typu I? Wskazania do badania to przede wszystkim zwiększony obrót kostny, czyli nasilenie procesów osteolizy w nadczynności przytarczyc i tarczycy. Wskazaniem do badanie może być także podejrzenie przerzutów nowotworowych do kości, osteoporoza pierwotna oraz wtórna, a także metaboliczne choroby tkanki kostnej.

C-końcowy usieciowany telopeptyd łańcucha alfa kolagenu typu I (Ctx – collagen type I crosslinked C-telopeptide) – przebieg badania

Materiał do badania Ctx składa się z surowicy i dobowej zbiórki moczu, na czym polega? Pacjent powinien zbierać mocz do pojemnika przez całą dobę z uwagą na pominięcie pierwszej mikcji z dnia, w którym wykonuje się badanie i z dnia następnego. Badanie polega na jednorazowym pobraniu krwi żylnej.

Czy do badania Ctx należy specjalnie się przygotować? Pacjent w dniu badania powinien być na czczo, a ostatni posiłek należy zjeść minimum 8 godzin przed planowanym badaniem. Na wyniki badania c-końcowego usieciowanego telopeptydu łańcucha alfa kolagenu typu I czeka się jeden dzień.

undefined

Normy dla badania Ctx wyglądają następująco:

a) normy z badania krwi:

- kobiety przed menopauzą – poniżej 4000 pmol/l,

- kobiety po menopauzie – poniżej 7000 pmol/l,

- dzieci – 7500 ± 5000 pmol/l;

undefined

b) normy z badania moczu:

- kobiety przed menopauzą – poniżej 450 µg/mmol kreatyniny,

- kobiety po menopauzie – poniżej 800 µg/mmol kreatyniny,

- mężczyźni – poniżej 450 µg/mmol kreatyniny.

Tagi:
Polecane