Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Chlorek glinu - działanie, bezpieczeństwo, przeciwwskazania
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:26

Chlorek glinu - działanie, bezpieczeństwo, przeciwwskazania

Chlorek glinu - działanie, bezpieczeństwo, przeciwwskazania
pixabay.com

Chlorek glinu to związek chemiczny będący podstawowym składnikiem antyperspirantów dostępnych w aptekach i drogeriach. Przeciwdziała nadmiernej potliwości i wpływa na regulację pracy gruczołów potowych. Czy stosowanie kosmetyków zawierających chlorek glinu jest bezpieczne dla skóry? 

Chlorek glinu - działanie

Chlorek glinu (połączenie soli kwasu solnego z glinem), czyli innymi słowy aluminium jest podstawowym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do walki z nadmierną potliwością. Aluminium zawarte w różnego rodzaju dezodorantach i antyperspirantach reguluje pracę gruczołów potowych oraz maskuje i eliminuje przykry zapach potu. Wykorzystywany jest także do produkcji balsamów, kremów oraz peelingów do stóp. 

Czy chlorek glinu jest bezpieczny dla skóry?

Chlorek glinu zapobiega nadmiernej potliwości poprzez zahamowanie wydzielania się potu poprzez gruczoły potowe. Chlorek glinu nie jest głównym składnikiem kosmetyków do walki z nadmierną potliwością - stanowi jedynie dodatek i jest jednym z wielu składników. 

Częste stosowanie kosmetyków zawierających chlorek glinu sprawia, że w organizmie odkłada się aluminium, które może doprowadzić do zmian nowotworowych. Najczęstszym nowotworem powstałym w wyniku stosowania chlorku glinu jest rak piersi u kobiet. Odnotowano także wpływ chlorku glinu na rozwój choroby Alzheimera. 

Nadmierna potliwość - przyczyny

Nadmierna potliwość potrafi znacznie wpłynąć na obniżenie komfortu codziennego życia. Wywołuje uczucie wstydu, dyskomfortu i pobudzenie nerwowości. Wiele osób zmagających się z tego typu dolegliwościami, szuka ratunku w różnych metodach, najczęściej licząc na skuteczność antyperspirantów.  

Nadmierna potliwość może być oznaką różnego rodzaju dolegliwości. Pocenie się to sygnał ze strony organizmu, który może świadczyć np. o walce z infekcją lub chorobą. Przyczyną nadmiernego pocenia się może być też nadwaga. Jeśli nie jest to jednak ani otyłość, ani grypa, ani wynik wysokich temperatur - wówczas należy przyjrzeć się, w jakich okolicznościach się pocimy i zgłosić się do lekarza.

Chlorek glinu — skutki uboczne stosowania

Stosowanie chlorku glinu może skutkować wystąpieniem objawów, takich jak:

  • rumień;

  • pieczenie skóry;

  • świąd;

  • przebarwienia skóry.

Przed rozpoczęciem stosowania dezodorantów o wysokiej zawartości chlorku glinu w składzie, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, ponieważ może się okazać, że pacjentowi nie wolno używać dezodorantów z aluminium. Preparaty zawierające w składzie aluminium mogą także wywoływać reakcje alergiczne, a także wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami.

Chlorek glinu — przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania chlorku glinu jest nadwrażliwość na produkty zawierające aluminium. Osoby, posiadające skórę alergiczną, przed rozpoczęciem stosowania preparatów zawierających chlorek glinu skonsultować się z lekarzem. Niemniej jednak produkty pozbawione aluminium działają słabiej i są dedykowane osobom, które nie borykają się z problemem nadmiernej potliwości.

Tagi: