Choroba wieńcowa zazwyczaj jest wynikiem miażdżycy naczyń wieńcowych. Jak się ją leczy?
Choroba wieńcowa – przyczyny
Choroba niedokrwienna serca w 98 proc. przypadków jest wynikiem miażdżycy naczyń wieńcowych. W ich ścianie zaczynają odkładać się tzw. blaszki miażdżycowe, które doprowadzają do zwężenia światła naczyń. Tym samym upośledzają one dopływ krwi do serca. Naczynia, które się oderwały od ściany, mogą być przyczyną zatkania naczynia.
Do zwężenia naczyń wieńcowych mogą przyczynić się takie choroby, jak:
idiopatyczne młodzieńcze zapalenie tętnic,kiła,toczeń układowy,skrobiawica,guzkowe zapalenie tętnic.
Innym podłożem tego schorzenia mogą być także infekcyjne zapalenie wsierdzia, zakrzepy w lewym przedsionku i komorach oraz na sztucznych zastawkach. Za rozwój choroby niedokrwiennej serca odpowiedzialne mogą być również wady serca, wady anatomiczne naczyń wieńcowych, niedokrwistość czy kardiomiopatie.
Choroba wieńcowa – objawy
Objawy towarzyszące chorobie niedokrwiennej serca uaktywniają się zazwyczaj jako odpowiedź na stres, wysiłek fizyczny, spożycie obfitych posiłków czy ekspozycję na zimno.
U części pacjentów choroba wieńcowa może nie dawać żadnych objawów. Chorzy dowiadują się wówczas o niej w momencie, kiedy dojdzie do pełnościennego zawału serca.
Choroba wieńcowa objawia się najczęściej:
osłabieniem,poceniem się,zawrotami głowy,kołataniem serca,płytkim oddechem,dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej,uciskiem za mostkiem,mdłościami,szybszym biciem serca.
Zdarza się także, że choroba wieńcowa objawia się nagłą śmiercią sercową.
Choroba wieńcowa – diagnostyka
Diagnostyka choroby wieńcowej opiera się głównie na wywiadzie lekarskim i badaniach dodatkowych. Specjaliści najczęściej zalecają wykonanie echo serca, badania EKG oraz badania enzymów sercowych.
Zdarza się także, że konieczne okazuje się zobrazowanie tętnic wieńcowych. Aby to zrobić, wykonuje się koronarografię. Badanie to polega na wprowadzeniu do naczyń wieńcowych przez tętnicę udową specjalnego cewnika oraz późniejszym podaniu przez niego środka kontrastowego. Obraz tętnic widać wówczas na monitorze.
Innym badaniem, które jest mało inwazyjne, a często przeprowadza się je u pacjentów z chorobą wieńcową jest tomografia z wykorzystaniem emisji pozytronowej. Pozwala ono ujawnić przepływ wieńcowy oraz ocenić metabolizm mięśnia sercowego.
Choroba wieńcowa – leczenie
Leczenie choroby wieńcowej polega głównie za zapobieganiu jej. Bardzo dużą rolę odgrywać tu będzie unikanie papierosów, cygaretek i fajek oraz ograniczenie spożywania alkoholu.
Aby zapobiegać chorobie wieńcowej należy:
prowadzić zdrowy tryb życia,wysypiać się,unikać zbędnego stresu,stosować zbilansowaną dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce.
Zdarza się, że u niektórych chorych zachodzi konieczność inwazyjnego leczenia, którym w tym przypadku jest koronarografia. Polega ona na wprowadzeniu balonika poszerzającego światło tętnicy wieńcowej. Innym sposobem leczenia jest angioplastyka polegająca na wszczepieniu stenu mającego utrzymywać drożność tętnic lub wszczepienie by-passów, które przybierają funkcję zamkniętej tętnicy.
Chorobę wieńcową można także leczyć farmakologicznie przy użyciu takich leków, jak leki metaboliczne czy beta-blokery.