Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Co ile zmieniać szczoteczkę do zębów? Mnóstwo osób popełnia ten błąd
Fot. Canva/audriusmerfeldas, Getty Images

Co ile zmieniać szczoteczkę do zębów? Mnóstwo osób popełnia ten błąd

8 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Zdrowie jamy ustnej to w większości przypadków kwestia odpowiedniej higieny. Mycie zębów ma sens tylko wtedy, gdy robimy to prawidłowo i odpowiednią szczoteczką. Co to oznacza? Tylko tyle, że zużyta może przynieść nam więcej szkody niż pożytku.
Specjaliści zalecają, aby wymieniać szczoteczkę minimum co trzy miesiące, a w razie potrzeby częściej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku i miesiącami myje zęby szczoteczką ze zużytym włosiem.

Czym grozi brak regularnej wymiany szczoteczki?

Szczoteczka ze zużytym włosiem to najgorszy pomysł na higienę jamy ustnej. Nie dość, że sam zabieg szczotkowania będzie miał słaby efekt, to utrzymujące się na szczoteczce zarazki wciąż będą trafiać do naszej buzi. Co więcej, zużyte włosie nie tylko traci swoją skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej, ale może także podrażniać dziąsła .
Dbanie o higienę jamy ustnej w taki sposób nie pomoże nam uchronić się przed próchnicą i chorobami przyzębia. Czym grozi brak regularnej wymiany szczoteczki? Niczym dobrym: gromadzenie się bakterii na włosiu może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust, stanów zapalnych dziąseł, a nawet infekcji. Z czasem problemy te mogą przerodzić się w poważniejsze schorzenia, np. próchnicę, problemy z sercem.

Canva (AndreyPopov, Getty Images).png

Fot. Canva/AndreyPopov, Getty Images

Tak można ustrzec się przed czerniakiem. Lekarz wyjaśnia zasady profilaktyki i leczenia nowotworu
Jesteś mamą albo tatą? To w telefonie powinieneś mieć te 3 aplikacje. Wybór pediatry

Kiedy czas na wymianę szczoteczki?

Tu przede wszystkim zaufajmy naszemu wzrokowi i kalendarzowi .

  • Po pierwsze, szczoteczkę należy wymienić przed upływem kwartału od zakupu
  • Po drugie, kiedy jest zniszczona, a włosie wykazuje ewidentne oznaki zużycia – nie czekajmy z wymianą do końca trzeciego miesiąca. Zauważalne oznaki, takie jak rozchylone, pogięte lub odbarwione włosie, mogą być sygnałem, że czas na nowy egzemplarz . Warto także zwrócić uwagę na uczucie dyskomfortu podczas szczotkowania oraz własne obserwacje odnośnie czystości zębów – te źle umyte wciąż będą miały wyczuwalny osad.
  • Jest jeszcze jeden powód wymiany szczoteczki – choroba lub infekcja jamy ustnej, a w związku z tym bakterie, które mogą pozostać na szczoteczce. Dlatego warto mieć w zapasie szczoteczkę dla każdego z domowników, nie tylko dla gości.

Nie tylko szczotkowanie zębów się liczy

Szczoteczka do zębów to tylko jeden z elementów kompleksowej higieny jamy ustnej. Warto wzbogacić swoją rutynę o nić dentystyczną, płyn do płukania ust a w miarę możliwości – irygator. Ponadto szczoteczkę warto od czasu do czasu polewać wrzątkiem, aby zniszczyć przynajmniej częściowo pokrywające ją bakterie, a sam wybór szczoteczki najlepiej skonsultować ze stomatologiem : wiele osób odnosi wrażenie, że optymalny wybór to szczoteczki twarde (tzw. hard) lub średnie (medium), bowiem najlepiej radzą sobie z usuwaniem osadu. Osoby z wrażliwymi dziąsłami będą potrzebowały jednak szczoteczki z delikatniejszym włosiem , tzw. soft. Trzeba jednak wiedzieć, że ten typ szczoteczek szybciej się zużywa, a zatem ich częstsza wymiana będzie koniecznością.

Czytaj także:

Ceny u dentysty znów rosną szybciej. Niepokojący trend

Suchy zębodół po wyrwaniu zęba. Co to takiego i jak sobie z tym radzić?

Wiele osób nie wie, że ta usługa na NFZ im się po prostu należy. A prywatnie płacą za nią setki złotych

12 ulg i świadczeń dla osób niepełnosprawnych. LISTA
Lek na depresję niszczy raka. Jest bezpieczny i tani
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko