Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zęby

Zęby

zęby

ekstrakcja zęba, stomatologia
10.11.2024 09:45 Tak można bezpiecznie usuwać zęby. Rewolucja w stomatologii

Bezpieczny sposób usuwania zębów u pacjentów, u których ze względów zdrowotnych nie powinno się tego robić. Chodzi m.in. o pacjentów onkologicznych poddawanych leczeniu.Na pomoc pacjentom, u których ekstrakcja zębów była niemożliwa przyszli lekarze z londyńskiej kliniki Guy’s and St Thomas. Z badaniach wynika, że opracowany przez nich protokół postępowania sprawdził się już u 46 pacjentów.  

Barbara Sobczak
07.11.2024 15:21 Barbara Sobczak zrewolucjonizowała nowoczesną medycynę. W klinikach tłum polskich i zagranicznych klientów

Dr Barbara Sobczak od lat wprowadza swoją misję innowacyjnej metody leczenia do życia. Jej kliniki w Polsce i na świecie wzbudzają zachwyt, a pacjenci ustawiają się w kolejkach, by poznać specjalistkę. Jako autorka specjalnego protokołu leczenia implantologicznego zyskała uznanie wśród branży medycznej. 

Systematyczna wymiana szczoteczki do zębów lub jej końcówki to obowiązek. Warto o tym pamiętać i przypominać najmłodszym domownikom, aby higiena zębów weszła im w nawyk
08.10.2024 14:49 Co ile zmieniać szczoteczkę do zębów? Mnóstwo osób popełnia ten błąd

Zdrowie jamy ustnej to w większości przypadków kwestia odpowiedniej higieny. Mycie zębów ma sens tylko wtedy, gdy robimy to prawidłowo i odpowiednią szczoteczką. Co to oznacza? Tylko tyle, że zużyta może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Specjaliści zalecają, aby wymieniać szczoteczkę minimum co trzy miesiące, a w razie potrzeby częściej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku i miesiącami myje zęby szczoteczką ze zużytym włosiem. 

Suchy zębodół - przyczyny i leczenie
01.10.2024 13:55 Suchy zębodół po wyrwaniu zęba. Co to takiego i jak sobie z tym radzić?

Suchy zębodół to powikłanie, które zdarza się czasem po usunięciu zęba. Zazwyczaj dotyczy zębów mądrości, czyli ósemek. Objawia się silnym, pulsującym bólem w szczęce, a nawet większej części głowy, może promieniować do ucha lub szyi. Dyskomfort, który pacjent odczuwa w wyniku komplikacji związanych z suchym zębodołem, może być bardzo duży, dlatego warto wiedzieć, jak postępować po ekstrakcji zęba, by nie doszło do rozwinięcia się tego stanu. 

Sposób na bruksizm - fizjoterapia stomatologiczna
28.09.2024 07:25 Zgrzytasz zębami? Poznaj technikę, dzięki której sam możesz sobie pomóc

Bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu osób. Choć z pozoru wydaje się niegroźny, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Osoby cierpiące na tę przypadłość często skarżą się na przewlekłe bóle głowy, zmęczenie nawet tuż po przebudzeniu, czy problemy z koncentracją w ciągu dnia.Tak więc bruksizm to nie tylko kwestia samego zgrzytania zębami, ale problem, który wpływa na ogólne samopoczucie i jakość życia. Na szczęście istnieją skuteczne metody, które mogą pomóc w opanowaniu bruksizmu. Pomocna może okazać się szyna relaksacyjna, ale to nie koniec możliwości.

Szczotkujesz jak szalony, a i tak masz żółte zęby? Higienistka zdradza, w czym tkwi problem. Nie uwierzysz
05.09.2024 12:35 Szczotkujesz jak szalony, a i tak masz żółte zęby? Higienistka zdradza, w czym tkwi problem

Wielu z nas marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Mimo dbania o higienę jamy ustnej nie zawsze jednak jesteśmy zadowoleni. Higienistka zdradza, co robimy źle, że na naszych zębach wciąż pojawia się żółty nalot.Naturalny śnieżnobiały uśmiech to coś, czym każdy z nas chciałby się pochwalić. Kremowy lub żółty odcień zębów, szczególnie gdy je regularnie szczotkujemy, potrafi być ogromnym kompleksem, którego chcemy za wszelką cenę się pozbyć. Co zrobić gdy ma się żółte zęby? Higienistka stomatologiczna odpowiada.

zęby
11.08.2024 17:10 Utrata zębów wpływa na ten narząd. Naukowcy zbadali zaskakujący związek

Badania wykazały, że utrata zębów może mieć wpływ na funkcjonowanie niektórych narządów. Według nich osoby, które mają braki w uzębieniu, są bardziej narażone na problemy z między innymi sercem. Co gorsza, wywołane nimi kłopoty mogą prowadzić nawet do śmierci.

Wchodzi zakaz stosowania amalgamatu.
05.08.2024 09:45 Od stycznia obowiązuje zakaz. Dentysta już ci tego nie zrobi

Z początkiem 2025 roku wejdzie w życie zakaz stosowania plomb amalgamatowych w większości krajów Unii Europejskiej. Rtęć zawarta w tych wypełnieniach dentystycznych jest jednym z największych zagrożeń dla środowiska, pacjentów oraz lekarzy pracujących z takim materiałem.To ważna informacja, bo choć w Polsce już od dwóch lat nie robi się "ciemnych plomb", to przecież czasem możemy mieć potrzebę odwiedzić stomatologa podczas wakacji za granicą.

Mycie zębów, zęby
27.07.2024 07:05 Ten błąd często popełniamy podczas mycia zębów. Dentysta ostrzega

Mycie zębów wydaje się być banalną czynnością. Niestety, jest jeden błąd, który popełnia wiele osób podczas tej codziennej czynności. Jak zauważa stomatolog, może mieć to dość poważne konsekwencje zdrowotne, które mogą w najgorszym wypadku prowadzić do utraty zębów.

Bruksizm, fizjoterapia, masaż
21.07.2024 08:33 Cierpisz na bruksizm? Fizjoterapeutka pokazała, jak z nim walczyć

Bruksizm to choroba, która może prowadzić do rozchwiania i starcia zębów. Nieleczona może skutkować przedwczesną utratą zębów. Pomocne w walce bruksizmem mogą być automasaże. Fizjoterapeutka Dominika Rosińska pokazała, jak wykonać je samemu w domu. 

Kobieta u dentysty, trzyma się za policzek, ból zęba
25.06.2024 11:15 Po tym poznasz, że zaczyna się paradontoza. To pierwszy objaw choroby

Paradontoza to druga – zaraz po próchnicy – najczęstsza choroba jamy ustnej. Szacuje się, że cierpi na nią 70-75 proc. Polaków. Choroba jest nieuleczalna i jeśli już się rozwinie, można ją co najwyżej spowolnić. Jakie są jej pierwsze objawy i jak wygląda profilaktyka paradontozy?Paradontoza polega na zapaleniu przyzębia, czyli tkanek, które otaczają ząb, zapewniając mu stabilność. Choroba prowadzi do "cofania się" dziąseł, rozchwiania zębów i w efekcie ich utraty. Do rozwoju paradontozy przyczynia się nieprawidłowa higiena jamy ustnej, czynniki genetyczne i niektóre choroby, np. cukrzyca.

Matcha
26.05.2024 08:37 Chroni przed utratą zębów. Płucz usta tym napojem, a unikniesz paradontozy

Paradontoza zwiększa ryzyko nie tylko wypadania zębów, ale i rozwoju cukrzycy czy chorób serca. Jak dowodzą naukowcy płukanie ust matchą, czyli zieloną herbatą, może zmniejszać ryzyko rozwoju schorzenia. Zapobieganie paradontozie jest niezwykle istotne, ponieważ choroba, jeśli już wystąpi, jest nieuleczalna.

Prof. Piotr Pruszczyk
17.05.2024 15:49 Jeśli nie dbasz o zęby szkodzisz sercu. Kardiolog ostrzega

Właściwa higiena jamy ustnej pozwala na zapobieganie rozwojowi próchnicy, który z kolei ma negatywny wpływ na cały organizm, a zwłaszcza na układ krążenia. Prof. Piotr Pruszczyk przestrzega pacjentów przed dwukrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na choroby kardiologiczne u tych, którzy o zęby nie dbają i ich nie leczą. 

Dentysta na NFZ
05.04.2024 15:37 Lista darmowych świadczeń u dentysty. Za te zabiegi nie musisz płacić

Każdy, kto opłaca składki do Narodowego Funduszu Zdrowia może skorzystać z bezpłatnych zabiegów dentystycznych. Lista tych zabiegów obejmuje także działania profilaktyczne, nie tylko leczenie próchnicy. Jakie zabiegi dentystyczne można zrobić na NFZ teraz? A od maja Ministerstwo Zdrowia planuje tę listę jeszcze rozszerzyć.