Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > stomatologia - pacjenci

Stomatologia - Pacjenci

Turystyka stomatologiczna
26.06.2025 10:18 Turystyka stomatologiczna w Polsce kwitnie. Przyjeżdżają z całego świata

Leczenie stomatologiczne w Polsce jest bardzo mocno sprywatyzowane. Do placówek, które mają podpisane kontrakty z NFZ, zazwyczaj udajemy się na rutynowe kontrole, higienizację czy wyrywanie zębów. W przypadku bardziej skomplikowanego leczenia zwykle korzystamy z usług prywatnych. Do takich gabinetów chętnie przyjeżdżają też osoby mieszkające za granicą. Leczenie stomatologiczne w Polsce odbywa się głównie prywatnie Do polskich dentystów przyjeżdżają pacjenci z Europy, USA i Australii Nawet z kosztami podróży leczenie w Polsce bywa tańsze i lepsze Polska konkuruje z innymi krajami turystyki medycznej, jak Węgry czy Turcja

Najlepsza pasta dla kawoszy
15.06.2025 07:00 Pasta nr 1 na żółte zęby u kawoszy. Poleca ją dentystka

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. Inni popijają ją przez cały dzień. I chociaż kawa ma wiele właściwości prozdrowotnych, może wpływać negatywnie na… estetykę. Zawarte w niej taniny zwiększają przyleganie barwników do szkliwa zębów i powodują powstawanie przebarwień. Czy przebarwieniom zębów od kawy można jakoś zaradzić? Oczywiście! Podstawą jest odpowiednia higiena. Na temat najlepszych past dla kawoszy wypowiedziała się Dentystka Justyna Karp-Przybylska.Kawa powoduje przebarwienia zębów głównie przez taniny, ale odpowiednia higiena jamy ustnej może temu skutecznie zapobiec Dentystka podpowiada, jak wybrać pastę przeciw przebarwieniom od kawy W przypadku utrwalonych przebarwień skuteczne będą zabiegi w gabinecie

Lekarz: Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wiem, kiedy przychodzi do mnie "snusowiec"
29.05.2025 10:42 Lekarz: Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wiem, kiedy przychodzi do mnie "snusowiec"

Nie milkną echa po niedawnej debacie prezydenckiej, kiedy to gest Karola Nawrockiego przykuł uwagę milionów widzów. Zasłonięcie nosa, sięgnięcie po coś do ust, a następnie łyk wody. Okazało się, że kandydat na prezydenta wystawiony przez PiS wziął snusa, co ostatecznie potwierdził szef jego sztabu, Paweł Szefernaker. Lek. dent. Kazimierz Szulist w rozmowie z Onetem przyznał wprost, że wie, kiedy przychodzi do niego osoba uzależniona od snusów. Jak ją rozpoznaje?

To się należy za darmo
26.03.2025 13:43 Nowe świadczenia stomatologiczne na NFZ dla dzieci. To się należy za darmo

Regularne wizyty u dentysty to klucz do zdrowego uśmiechu dziecka – nie tylko zapobiegają próchnicy, ale także uczą dobrych nawyków na całe życie. Pierwsza wizyta powinna odbyć się już w pierwszym roku życia malucha, a późniejsze kontrole pomagają unikać problemów i oswajać dziecko z gabinetem stomatologicznym.Do dentysty w ramach NFZ można dostać się bez skierowania. Od początku 2025 roku w ramach darmowych świadczeń dzieci będą mogły skorzystać z dodatkowych badań stomatologicznych.

dentysta
19.02.2025 08:00 Narkoza u dentysty dostępna na NFZ. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać?

Dobra wiadomość dla młodych pacjentów, którzy boją się wizyty u dentysty. W ramach poszerzonego koszyka zabiegów przysługujących na NFZ pojawiły się nowe świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia stomatologicznego. Wśród nich jest m.in. narkoza. Kto i na jakich warunkach będzie mógł z niej skorzystać?

Jay nie mył zębów
16.01.2025 13:49 Nie mył zębów 20 lat. Zobacz, co się stało

21-letni Brytyjczyk imieniem Jay został bohaterem programu Embarrassing Bodies (Zawstydzające Ciała). Nie bez powodu. Stomatolog był w szoku, kiedy zobaczył, jak wyglądają zęby chłopaka po dwóch dekadach zaniedbań.Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś pominąć poranne lub wieczorne szczotkowanie zębów. Pośpiech, ekstremalne zmęczenie czy nocleg poza domem bez szczoteczki do zębów to dobre usprawiedliwienia, ale nie warto ich nadużywać. Za przestrogę najlepiej posłuży przykład niefrasobliwego Brytyjczyka.

Plaga wśród dzieci
08.01.2025 14:42 Ta choroba zębów to plaga wśród polskich dzieci! Jej skutki mogą być groźne

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia nie napawają optymizmem: próchnica występuje u niemal wszystkich dzieci między 6 a 7 rokiem życia i mierzy się z nią aż 90% polskich dwunastolatków. Z czego wynika tak słaby stan zębów naszych dzieci i dlaczego powinno nas to martwić?W porównaniu z innymi krajami europejskimi stan zdrowia jamy ustnej polskich dzieci jest niepokojący. Według badań opublikowanych w 2016 roku frekwencja próchnicy wśród dzieci 6-letnich wynosiła w Polsce 86,9%, podczas gdy na Łotwie 55,4%, w Danii 25%, a we Francji 22,2%. Nowsze statystyki NFZ pokazują, że zachorowalność na próchnicę w kraju wzrasta.

Paradontoza - agresywne zapalenie przyzębia
08.01.2025 11:39 Paradontoza, czyli agresywne zapalenie przyzębia. Co warto wiedzieć o chorobie prowadzącej do utraty zębów?

Nieleczone stany zapalne w jamie ustnej mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, wpływających nie tylko na zdrowie zębów, ale także na jakość życia. Przykładem jest paradontoza – jedna z głównych przyczyn bezzębia, z którym zmaga się aż 30 proc. Polaków. Powstaje w następstwie nadmiernego rozwoju płytki nazębnej, a bagatelizowanie tego problemu sprzyja rozwojowi zaawansowanych schorzeń przyzębia. Niestety, świadomość zagrożeń pojawia się u wielu osób dopiero wtedy, gdy skutki stają się trudne do odwrócenia. Co warto wiedzieć o tej chorobie i jak jej zapobiegać?

dentysta, stomatolog, ulga podatkowa
02.12.2024 11:06 Prywatne leczenie stomatologiczne? Odzyskaj pieniądze w podatku

W ramach wsparcia dotyczącego ulgi rehabilitacyjnej, wypełniając zeznanie podatkowe, można odzyskać wydaną kwotę na leczenie ortodontyczne lub protetyczne. Do spełnienia są jednak pewne warunki. 

Systematyczna wymiana szczoteczki do zębów lub jej końcówki to obowiązek. Warto o tym pamiętać i przypominać najmłodszym domownikom, aby higiena zębów weszła im w nawyk
08.10.2024 14:49 Co ile zmieniać szczoteczkę do zębów? Mnóstwo osób popełnia ten błąd

Zdrowie jamy ustnej to w większości przypadków kwestia odpowiedniej higieny. Mycie zębów ma sens tylko wtedy, gdy robimy to prawidłowo i odpowiednią szczoteczką. Co to oznacza? Tylko tyle, że zużyta może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Specjaliści zalecają, aby wymieniać szczoteczkę minimum co trzy miesiące, a w razie potrzeby częściej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku i miesiącami myje zęby szczoteczką ze zużytym włosiem. 

Dentysta, stomatologia
08.10.2024 09:23 Ceny u dentysty znów rosną szybciej. Niepokojący trend

Polska uplasowała się na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej w odniesieniu do szybkości wzrostu cen u dentysty w sierpniu 2024 r. (0,51 proc). Zmieniające i wyższe ceny zanotowano jedynie w takich krajach jak Rumunia, Chorwacja oraz Irlandia.Dla porównania, w jedenastu państwach UE ceny usług stomatologicznych w lipcu 2024 r. nie zmieniły się w ogóle, a w jednym spadły. 

Zabieg higienizacji zębów raz w roku można wykonać w ramach NFZ
03.10.2024 14:08 Wiele osób nie wie, że ta usługa na NFZ im się po prostu należy. A prywatnie płacą za nią setki złotych

Wydajemy krocie na prywatną opiekę, zapominając, że NFZ gwarantuje nam część świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. NFZ przypomina, że z bezpłatnej opieki stomatologicznej może korzystać każda objęta nim osoba. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i codzienna higiena pozwalają zadbać o lepszy stan zębów i jamy ustnej. Jednym z zabiegów, który warto przeprowadzać przynajmniej raz w roku, jest usuwanie kamienia nazębnego.

Suchy zębodół - przyczyny i leczenie
01.10.2024 13:55 Suchy zębodół po wyrwaniu zęba. Co to takiego i jak sobie z tym radzić?

Suchy zębodół to powikłanie, które zdarza się czasem po usunięciu zęba. Zazwyczaj dotyczy zębów mądrości, czyli ósemek. Objawia się silnym, pulsującym bólem w szczęce, a nawet większej części głowy, może promieniować do ucha lub szyi. Dyskomfort, który pacjent odczuwa w wyniku komplikacji związanych z suchym zębodołem, może być bardzo duży, dlatego warto wiedzieć, jak postępować po ekstrakcji zęba, by nie doszło do rozwinięcia się tego stanu. 

Dentysta, stomatologia, NFZ
30.09.2024 15:52 Leczenie stomatologiczne w ramach NFZ. Za co nie zapłacimy u dentysty?

W ramach NFZ pacjenci nie tylko mogą leczyć zęby, ale skorzystać też z usług opieki profilaktycznej, w tym m.in. skalingu. Każda osoba opłacająca składkę może w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ, na przykład trzy razy w roku wykonać przegląd jamy ustnej, ale też raz w roku zrobić skaling, czyli usuwanie złogów kamienia nazębnego. Warto, by skorzystać z leczenia na NFZ, gdyż w ciągu roku możemy zaoszczędzić nawet 500 zł.

Dentysta, stomatolog, mycie zębów
24.08.2024 07:35 Lepiej myć zęby przed śniadaniem, czy po posiłku? Lekarz wyjaśnia

Myjemy zęby minimum dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Część z nas szczotkuje zęby rano przed śniadaniem, a część już po zjedzeniu posiłku. Będą tacy, którzy uprą się, że po posiłku najlepiej jest umyć zęby, gdyż wyczyścimy z jamy ustnej resztki pokarmu. Inni z kolei źle się czują, gdy tuż po nocy nie wykonają porannej toalety, łącznie z myciem zębów. Stomatolog Michał Kaczmarek w swoich mediach społecznościowych zdradził, kiedy jest lepsza pora na mycie zębów: przed śniadaniem, czy po posiłku.

Kolorowy pasek na opakowaniu pasty
20.08.2024 11:53 Co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów? To, co myślisz, jest błędne

Zauważyłeś kiedyś kolorowe paski na opakowaniu pasty do zębów? Jeśli tak, nie jesteś jedyny. O ich znaczeniu internauci dyskutują od dawna. Niestety większość z nich nie wie, co oznaczają, a wokół tego tematu krąży wiele mitów. Oto, co tak naprawdę oznaczają kolorowe paski na tubkach past. Wyjaśnia stomatolog.

Będzie lek na odrastanie zębów.
27.06.2024 14:11 Szykuje się przełom w stomatologii. Pierwsi pacjenci dostaną lek na odrastanie zębów

"Dbaj o zęby, bo trzecie ci nie wyrosną" – znasz to powiedzenie? Okazuje się, że niedługo straci cały swój sens. Naukowcy opracowali lek, dzięki któremu będą odrastać nam utracone zęby. Pierwsi pacjenci dostaną go jeszcze latem.Terapia znajduje się wciąż w fazie testów, ale jej twórca twierdzi, że są duże szanse, że stanie się dostępna do leczenia wszystkich form bezzębia w ciągu dekady.

Kobieta u dentysty, trzyma się za policzek, ból zęba
25.06.2024 11:15 Po tym poznasz, że zaczyna się paradontoza. To pierwszy objaw choroby

Paradontoza to druga – zaraz po próchnicy – najczęstsza choroba jamy ustnej. Szacuje się, że cierpi na nią 70-75 proc. Polaków. Choroba jest nieuleczalna i jeśli już się rozwinie, można ją co najwyżej spowolnić. Jakie są jej pierwsze objawy i jak wygląda profilaktyka paradontozy?Paradontoza polega na zapaleniu przyzębia, czyli tkanek, które otaczają ząb, zapewniając mu stabilność. Choroba prowadzi do "cofania się" dziąseł, rozchwiania zębów i w efekcie ich utraty. Do rozwoju paradontozy przyczynia się nieprawidłowa higiena jamy ustnej, czynniki genetyczne i niektóre choroby, np. cukrzyca.

Uśmiechnięty dentysta
18.06.2024 13:37 Idź prywatnie do dentysty, pieniądze za leczenie odda Unia. W życie wchodzi nowy program

Leczenie zębów w prywatnym gabinecie stomatologicznym może wiązać się z ogromnymi kosztami, na które nie wszystkich stać. Jednocześnie na Narodowy Fundusz Zdrowia nie można wykonać wszystkich zabiegów dentystycznych, a zdarza się, że na wizytę z bolącym zębem trzeba czekać kilka miesięcy. Unia Europejska, aby temu zapobiec wdraża program "Dostępna Stomatologia" polegający na na prywatnym leczeniu zębów, za które zapłaci ze swoich funduszy. Niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z tych pieniędzy – program dotyczy osób z niepełnosprawnościami, które – jak wynika z dokumentów – przez brak dostępu do opieki stomatologicznej, cierpią najbardziej.