Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Suchy zębodół po wyrwaniu zęba. Co to takiego i jak sobie z tym radzić?
Marta Uler
Marta Uler 01.10.2024 13:55

Suchy zębodół po wyrwaniu zęba. Co to takiego i jak sobie z tym radzić?

Suchy zębodół - przyczyny i leczenie
Fot. Pixabay/Engin_Akyurt

Suchy zębodół to powikłanie, które zdarza się czasem po usunięciu zęba. Zazwyczaj dotyczy zębów mądrości, czyli ósemek. Objawia się silnym, pulsującym bólem w szczęce, a nawet większej części głowy, może promieniować do ucha lub szyi. 

Dyskomfort, który pacjent odczuwa w wyniku komplikacji związanych z suchym zębodołem, może być bardzo duży, dlatego warto wiedzieć, jak postępować po ekstrakcji zęba, by nie doszło do rozwinięcia się tego stanu. 

Suchy zębodół – czym jest?

Suchy zębodół, znany również jako alveolar osteitis, to bolesny stan, który może wystąpić kilka dni po usunięciu zęba. To bardzo rzadka komplikacja, która dotyczy 2-4 proc. pacjentów po ekstrakcji. Jego przyczyną zwykle są jakieś nieprawidłowości związane ze skrzepem krwi, który normalnie powinien utworzyć się w miejscu usunięcia zęba i stanowić taki naturalny opatrunek. Czasem ten skrzep się rozpuszcza, albo zostaje przypadkowo wypchnięty z zębodołu. Bywa także i tak, że w ogóle się nie wytwarza – np. kiedy pacjent jest silnie zestresowany zabiegiem.

Co jeszcze może powodować nieprawidłowości w obrębie skrzepu?

  • niewłaściwa higiena jamy ustnej – czyli nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji jamy ustnej po zabiegu – są one ściśle określone, np. dotyczą tego, kiedy można zacząć jeść i pić po ekstrakcji,
  • palenie – nikotyna może wpływać na gojenie tkanek i przyczyniać się do wypychania skrzepu krwi, ale sam proces zaciągania się jest w tym momencie niewskazany,
  • urazy zębodołu – ssanie, dmuchanie lub picie przez słomkę mogą powodować usunięcie skrzepu,
  • infekcje – obecność bakterii w miejscu usunięcia zęba może zakłócać proces gojenia i również prowadzić do powstania suchego zębodołu.

Może być również tak, że mimo iż po ekstrakcji zęba dbamy o jamę ustna jak należy, i tak dochodzi do powstania suchego zębodołu. Czynnikami ryzyka są tu:

  • palenie papierosów,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia immunologiczne,
  • doustne środki antykoncepcyjne,
  • wiek powyżej 40. roku życia.
Widoczne oznaki starzenia na rękach. Preparaty z tymi składnikami zniwelują przebarwienia Antybiotyki mogą prowadzić do nieswoistych zapaleń jelit. Są nowe badania

Jak objawia się suchy zębodół?

Generalnie, ból w obrębie szczęki po ekstrakcji zęba, powinien ustąpić w ciągu 1-3 dni. Jeśli trwa dłużej, lub dopiero pojawia się około drugiej doby po zabiegu, należy przypuszczać, że doszło do rozwinięcia się suchego zębodołu. Objawy to:

  • ból – niezwykle silny, promieniujący, który może być odczuwany nie tylko w miejscu usunięcia zęba, ale także w całej jamie ustnej, uchu i głowie,
  • brak skrzepu – możemy to zobaczyć w lustrze, kość jest odsłonięta,
  • nieprzyjemny zapach – może wskazywać na obecność infekcji,
  • obrzęk i zaczerwienienie – w okolicy zębodołu.

Leczenie suchego zębodołu

Leczenie suchego zębodołu koncentruje się na łagodzeniu bólu i wspieraniu procesu gojenia. Z pewnością, kiedy ból po ekstrakcji nie daje nam spokoju, powinniśmy wrócić do gabinetu dentysty. Lekarz może zalecić:

  • leki przeciwbólowe – takie jak ibuprofen, metamizol lub paracetamol, aby złagodzić dolegliwości,
  • płukanki roztworem sody – na wizycie stomatolog przepłucze zębodół, ale może także zalecić delikatne płukanie jamy ustnej w domu, solanka lub specjalnym płynem dostepnym w aptece,

Poza tym, dentysta może włożyć do zębodołu leki, które hamują toczący się proces zapalny, działają przeciwbólowo i sprzyjają regeneracji kości. Np. mogą to być pasta aspirynowa, inne gotowe wkładki i maści. Opatrunek leczniczy na suchy zębodół ma za zadanie zastąpić skrzep i chronić odsłoniętą kość. W przypadku całkowitego zapalenia zębodołu, oprócz leczenia miejscowego, stosuje się sulfonamidy i antybiotyki o szerokim spectrum działania.

Zobacz także:

Leczenie stomatologiczne w ramach NFZ. Za co nie zapłacimy u dentysty?

Obmawia, obraża i wyśmiewa. Stomatolog podpowiada, po czym poznać kiepskiego dentystę

Od stycznia obowiązuje zakaz. Dentysta już ci tego nie zrobi