Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Co można zrobić w mniej niż 10 minut dziennie, aby żyć dłużej? Poznaj najlepsze sposoby
Fot. Canva/halfpoint

Co można zrobić w mniej niż 10 minut dziennie, aby żyć dłużej? Poznaj najlepsze sposoby

3 listopada 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Długie życie w zdrowiu i dobrym samopoczuciu to marzenie, które wymaga od nas pewnego wysiłku. Naukowcy podpowiadają, że wystarczy wprowadzić do codziennej rutyny kilka zdrowych nawyków, aby być bliżej jego spełnienia.
Zaledwie kilka minut dziennie poświęconych zdrowym nawykom może wydłużyć nasze życie o kilka lat – nie wymagają zbyt wiele naszego czasu ani pieniędzy. Wystarczą chęci i dobra organizacja, aby niewielkim wysiłkiem pozytywnie wpłynąć na organizm.

Aktywność fizyczna – mniej niż myślisz, więcej niż przypuszczasz

Badania pokazują, że wystarczy zaledwie kilka minut dosyć intensywnego ruchu dziennie, aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci . Nie trzeba więc spędzać wielu godzin na siłowni, basenie czy fitnessie (chyba, że lubimy i mamy taką możliwość), aby czerpać korzyści z ćwiczeń fizycznych. Szybki spacer, wchodzenie po schodach czy krótkie przerwy na rozruszanie ciała w ciągu dnia to świetne sposoby, aby zadbać o zdrowie. T ego typu aktywność możemy zaliczyć do tzw. aktywność NEAT (non-exercise activity thermogenesis). Jej idea polega na tym, aby nasze codzienne obowiązki zamienić w efektywne ćwiczenia. Określa się to mianem spontanicznej aktywności fizycznej bez zaplanowanego treningu . Możemy do niej zaliczyć również mycie okien czy wyjście po zakupy – każda porcja ruchu się liczy. Jak wynika z badań, już po 4-6 minut ruchu rozłożonego w ciągu dnia wystarczy , aby obniżyć ryzyko śmierci o kilka procent.

Odkryto nową bakterię jelitową. Może powodować wiele problemów zdrowotnych
Wiele osób nie wie, że ta usługa na NFZ im się po prostu należy. A prywatnie płacą za nią setki złotych

Siła mięśni dla długowieczności

Chociaż ćwiczenia aerobowe są ważne, aby utrzymać nasz układ sercowo-naczyniowy w lepszym zdrowiu, sprawdzi się również trening siłowy. Jeśli spontaniczna aktywność fizyczna to za mało, warto wprowadzić do codzienności coś „mocniejszego”. Silne mięśnie pomogą utrzymać ciało w lepszej kondycji. Nie trzeba jednak dźwigać ciężarów – izometryczne ćwiczenia, takie jak planki (tzw. deska) czy przysiady przy ścianie mają korzystny wpływ na prawidłowe ciśnienie krwi i ruchomość stawów. Wykorzystanie masy ciała do budowania siły jest świetnym sposobem na utrzymanie sprawności bez potrzeby wizyty w siłowni.

Canva_FatCamera, Getty Images.png

Fot. Canva/FatCamera, Getty Images

Zdrowa dieta – podstawa długiego życia

I wcale nie oznacza to rygorystycznych zmian! Dietetycy zalecają m.in. włączenie do codziennego menu więcej warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych, nie zapominając o odpowiednim nawodnieniu. Pokarmy bogate w błonnik są nie tylko pożywne, ale obniżają również ryzyko chorób nowotworowych . W ciągu dnia można sięgnąć po szybką przekąskę w postaci garści orzechów, gorzkiej czekolady czy suszonych owoców. Sprawdzi się też zielona herbata, czarna kawa, a od czasu do czasu kieliszek czerwonego wina . W tych produktach znajdziemy zbawienne dla organizmu przeciwutleniacze. Jedną z polecanych diet przez ekspertów jest dieta śródziemnomorska, bogata w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze, które znajdziemy w oliwie z oliwek, orzechach i tłustych rybach. Badania pokazują, że zdrowe menu zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i innych chorób przewlekłych.

canca (Maki Ochoa, corelens).png

Fot. Canva/Maki Ochoa, corelens

Dbaj o więzi społeczne

Samotność nie ułatwia troski o zdrowie i jak pokazują badania, może mieć podobnie destrukcyjny wpływ na zdrowie jak palenie. Dlatego relacje międzyludzkie to ważny punkt na mapie długowieczności. Rozmowa, nawet telefoniczna, a najlepiej przebywanie w czyimś towarzystwie są doskonałą okazją do zapomnienia o codziennych troskach, poradzenia się w trudniejszych tematach, rozwikłania problemów czy po prostu – do przyjemnego spędzenia czasu. Spotkania z przyjaciółmi czy członkami rodziny nawet w późniejszym wieku motywują do wyjścia z domu i zwykłego dbania o siebie, zapewniając równowagę fizyczną i psychiczną.


Źródło: Business Insider

Czytaj także:

Lek na depresję niszczy raka. Jest bezpieczny i tani

Odkryto nową komórkę. Jej poszukiwania trwały 100 lat

Zakupy w ciszy nie tylko dla osób w spektrum autyzmu. Kto skorzysta?

W zimnych miesiącach częściej sięgamy po słodycze. Lekarka tłumaczy, dlaczego słodkości są tak groźne
Wiele osób nie myje mięsa i naraża swoje zdrowie. Biotechnolożka załamuje ręce: To nielogiczne
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko