Długie życie w zdrowiu i dobrym samopoczuciu to marzenie, które wymaga od nas pewnego wysiłku. Naukowcy podpowiadają, że wystarczy wprowadzić do codziennej rutyny kilka zdrowych nawyków, aby być bliżej jego spełnienia. Zaledwie kilka minut dziennie poświęconych zdrowym nawykom może wydłużyć nasze życie o kilka lat – nie wymagają zbyt wiele naszego czasu ani pieniędzy. Wystarczą chęci i dobra organizacja, aby niewielkim wysiłkiem pozytywnie wpłynąć na organizm.
Mnóstwo osób stosuje diety, choć niektóre z nich nie należą do zdrowych oraz dobrych dla naszego organizmu. Amerykański magazyn "U.S. News & World Report" co roku zajmuje się publikacją najlepszych oraz najzdrowszych diet. Zdaniem magazynu to właśnie dieta śródziemnomorska należy do tych najzdrowszych. Kolejne miejsca należą do diet: Dash oraz diety MIND. Które diety z kolei nie cieszą się uznaniem dietetyków?
To, jak jemy, ma wpływ na ryzyko rozwoju depresji. Naukowcy podkreślają, że jednym z czynników rozwoju choroby jest nasza dieta. Uczeni dowiedli, iż dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych.Aby temu zapobiec, lekarze zwracają uwagę na to, by stosować dietę śródziemnomorską, bogatą w ryby czy świeże owoce. Jak podkreślają naukowcy, tego typu jadłospis najwięcej korzyści dostarcza dojrzałym kobietom.
W Szwecji mężczyźni żyją średnio o osiem, a kobiety o pięć lat dłużej, niż mieszkańcy i mieszkanki Polski. Dlaczego? Kluczowa jest profilaktyka chorób serca i naczyń. Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog podpowiada, co jeść i jaki tryb życia prowadzić. Sprawdził to na sobie. To kolejny wywiad Edyty Brzozowskiej z cyklu „Czy lekarz się leczy?" w Pacjenci.plJesteście ciekawi, czy lekarze dbają o swoje zdrowie? Niedawny raport NIK pokazał, że są przepracowani, wyczerpani i często nie mają na to niestety czasu, bo tego z trudem wystarcza na to, by przyjąć wszystkich czekających w kolejce pacjentów. W Pacjenci.pl w cyklu „Czy lekarz się leczy?” pytamy pracowników ochrony zdrowia, czy porady, które dają pacjentom, stosują także w swoim życiu. - Podstawą zdrowego stylu życia są zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i regularny wysiłek fizyczny. Z tym ostatnim ja osobiście trochę przesadzam, bo bieganie w maratonach to nie jest rzecz najzdrowsza. Ale wszystkim polecam choćby godzinę intensywnej aktywności 3-4 razy w tygodniu - mówi prof. Piotr Ponikowski, wybitny kardiolog, rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.
Opublikowano ranking najzdrowszych diet na 2024 rok. Na pierwszym miejscu znalazła się ta, która obfituje w surowe warzywa, ryby, owoce morza i rośliny strączkowe. Trudno przecenić jej walory zdrowotne: zmniejsza ryzyko cukrzycy, demencji i depresji, obniża cholesterol i wzmacnia serce. Czy już wiesz, o którą dietę chodzi?
Kumulują mniejsze ilości metylortęci niż duże ryby drapieżniki, a regularne jedzenie śledzi może wspomóc w zapobieganiu miażdżycy, nadciśnieniu, cukrzycy, depresji i chorobie Alzheimera. Czy można chcieć więcej? Przeczytaj, dlaczego tę rybę warto włączyć do codziennej diety, a nie tylko od święta! Tanie i łatwa dostępna, jedna z najzdrowszych ryb na świecie, w Polsce wciąż jest za mało doceniana.