Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Zakupy w ciszy nie tylko dla osób w spektrum autyzmu. Kto skorzysta?
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 01.10.2024 13:50

Zakupy w ciszy nie tylko dla osób w spektrum autyzmu. Kto skorzysta?

Osoby w spektrum autyzmu od kilku lat mogą korzystać z tzw. cichych godzin podczas robienia zakupów.
Fot. Canva/Robert Nagy, Pexels

„Z myślą o osobach w spektrum autyzmu oraz ich bliskich wprowadzamy ciche godziny w naszym salonie” – tak brzmi przykładowy komunikat, który można usłyszeć lub przeczytać w wielu sklepach, salonach i galeriach w całej Polsce. 

Z udogodnień zakupów w ciszy i spokoju chętnie korzystają nie tylko osoby, do których kierowany jest komunikat. 

Miejsca przyjazne osobom w spektrum

„Według danych WHO w Europie na ok. 100 dzieci u 1 diagnozowany jest autyzm (ASD). Jest to zaburzenie w rozwoju, które wpływa na rozwój mózgu, funkcjonowanie społeczne, komunikację, zainteresowania i zachowanie” – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia. 
Oznacza to, że niemal 400 tysięcy osób w Polsce cierpi na ASD (autism spectrum disorder). Występuje on w różnych stopniach nasilenia, a osoby w spektrum różnią się między sobą, mając różne objawy, potrzeby i umiejętności. Jedną z charakterystycznych cech autyzmu jest zwiększona wrażliwość na bodźce sensoryczne, takie jak światło, dźwięk czy dotyk
Ciche godziny, które wprowadzane są nie tylko w sklepach, ale też placówkach kulturalnych, pomagają osobom z ASD pełniej uczestniczyć w życiu społecznym. 


Fot. Canva/Gustavo Fring, Pexels

Drętwieje ci ręka? Czy może masz parestezje? Lekarz wyjaśnia, na czym polega różnica Osoby z ADHD i autyzmem częściej zmagają się z nadwagą. Psychoterapeutka wyjaśnia dlaczego

Sklepy stają się bardziej ludzkie?

Bez hałaśliwej i nieznośnej muzyki. Bez komunikatów nawołujących do skorzystania z promocji. Bez świateł, od których mruży się oczy. Tak przygotowane i wyciszone sklepy w całej Polsce, w wybrane dni tygodnia witają osoby w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów. Akcja, o której słyszeli już chyba wszyscy, sprawiła, że osoby z ASD mogą poczuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo podczas sprawunków. 
W trakcie cichych godzin, w zależności od możliwości sklepu, osoby w spektrum mają do dyspozycji specjalne kasy, gdzie mogą bez stresu zapłacić za zakupy, a także pomieszczenia, w których mogą się wyciszyć. Sklepy często wprowadzają też limit osób, które mogą wejść do środka, aby uniknąć zbyt dużego tłumu. 
Ciche godziny mają nie tylko wspierać osoby z ASD, ale również uświadamiać pozostałym klientom, jakie potrzeby mogą mieć osoby będące w spektrum autyzmu. Okazuje się też, że z udogodnień dla osób w spektrum korzystają również inni klienci.

Ciche godziny dla osób z zaburzeniami integracji sensorycznej

Doceniając ukłon w stronę osób w spektrum autyzmu, klienci sami proponują, aby takie udogodnienia wprowadzono na stałe lub w większym zakresie. Cisza i spokój pozwalają skupić się na obowiązkach, a zakupy są bardziej przemyślane i mniej stresujące. Zwłaszcza jeśli towarzyszą nam najmłodsi. Głośna muzyka i komunikaty nie tylko mogą wywierać negatywny wpływ na dziecko, ale też uniemożliwiać spokojną rozmowę. Stąd część placówek podkreśla, że ciche godziny to również czas dla dzieci m.in. z zaburzeniami integracji sensorycznej, gdy głośne dźwięki mogą je dodatkowo stresować, a także dla osób potrzebujących i preferujących tego typu atmosferę do sprawunków. 
Nad akcją ciche godziny od kilku lat czuwa Fundacja JiM. Autyzm Help – największa w Polsce organizacja działająca na rzecz pomocy dla osób w spektrum autyzmu.

Źródło: gov.pl, Bezprawnik, Fundacja JiM

Zobacz także:

Myślisz, że nie jesteś uzależniony od telefonu? Psycholożka wymienia objawy tego nałogu

Rób tych 7 rzeczy, a zmniejszysz ryzyko demencji. Wyjaśnia psychiatra

Choroba w natarciu. Tak dziś wygląda Bruce Willis