Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Polacy potrafią jeść je codziennie bez zastanowienia. Rujnują trzustkę i ogólne zdrowie
Fot. Pixabay/Peggy_Marco

Polacy potrafią jeść je codziennie bez zastanowienia. Rujnują trzustkę i ogólne zdrowie

27 czerwca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Kiedy nie dolega, nikt się nią nie interesuje. A ten narząd pełni niezwykle ważne funkcje w naszym organizmie. Szkoda, że przypominamy sobie o nim dopiero wtedy, kiedy zaczyna szwankować.

Chodzi o trzustkę. Zdrowy człowiek nie zastanawia się, czy to, czym się odżywia, nie pogarsza przypadkiem jej kondycji. A warto to wiedzieć, bo można w ten sposób uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

Trzustka – jaką funkcję pełni w naszym organizmie?

Trzustka to mały narząd, długości ok. 20 cm, umiejscowiony za żołądkiem, przy wątrobie. Pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, a zasadniczo:

  • wewnątrzwydzielniczą – która wiąże się z produkcją hormonów: insuliny i glukagonu, regulujących poziom cukru we krwi,
  • zewnątrzwydzielniczą – związaną z wyspami trzustkowymi, które produkują sok trzustkowy zawierający enzymy: amylazę, lipazę, trypsynę, dzięki którym trawimy pokarmy. Rozkładane są one na białka, tłuszcze i węglowodany, z których organizm pozyskuje składniki potrzebne do życia.
Te pieniądze można dostawać przed emeryturą. Nawet 1700 zł złotych miesięcznie
Masowe zatrucie w nadmorskiej Pogorzelicy. Zmarł pracownik ośrodka wypoczynkowego

Jak choruje trzustka?

Kiedy praca trzustki zostaje zaburzona, może np. przestać produkować insulinę, albo produkować jej zbyt dużo. Prowadzi to do różnych chorób, na czele z cukrzycą. Ale trzustkę może też dopaść ostre lub przewlekłe zapalenie, a nawet nowotwór .

W wielu przypadkach na stan naszej trzustki pracujemy sami. Tak rozwija się, chociażby cukrzyca typu 2. Mówi się, że złymi nawykami żywieniowymi pracujemy na nią przez lata. Warto wiedzieć, jak dbać o ten narząd, by zachować go w dobrej kondycji i nie dopuścić do rozwoju patologii.

Te pokarmy niszczą trzustkę

  • Potrawy smażone – zwłaszcza na głębokim tłuszczu. Są ciężkostrawne i zmuszają trzustkę do wytężonej pracy. Podczas smażenia wydzielają się tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne, które zwiększają ryzyko otyłości i cukrzycy.
  • Podroby – wątróbka, serca, żołądki, a nawet parówki, choć smaczne, mają dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Podroby mogą zawierać także hormony wzrostu, antybiotyki i sterydy.

UWAGA Instytut Żywności i Żywnie rekomenduje, by spożycie tłuszczów nasyconych było tak niskie, jak to tylko możliwe. Jednak tłuszcz w diecie jest też potrzebny. Niektóre witaminy – A, D, E i K – są rozpuszczalne właśnie w tłuszczach i moglibyśmy doprowadzić do groźnych niedoborów, gdybyśmy całkowicie wyeliminowali go z diety. Ale naszym wyborem powinny być zdrowe tłuszcze, jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy.

  • Śmietana, majonezy – kolejne tłuste i ciężkostrawne produkty. Lepiej zastępować je jogurtem naturalnym.
  • Słodycze i w ogóle cukier – nawet ten dodawany do płatków śniadaniowych, pieczywa czy keczupu (czytajmy składy produktów!). Nadmierne spożycie cukru prowadzi do stanów zapalnych trzustki i cukrzycy.
  • Alkohol – jest on jedną z głównych przyczyn ostrego oraz przewlekłego zapalenia trzustki. W narządzie, zniszczonym alkoholem, może także rozwinąć się rak trzustki . Według statystyk umiera aż 95 proc. chorych w ciągu pięciu lat od rozpoznania tego nowotworu, mimo podjętego leczenia.
  • Papierosy – to może być zaskakujące, ale podczas palenia cierpią nie tylko płuca, ale cały organizm, w tym trzustka. Palenie papierosów jest jednym z czynników wpływających na rozwój raka trzustki.

Jak dbać o trzustkę?

By nasza trzustka pracowała sprawnie i jak najdłużej trwała w dobrej kondycji, z pewnością powinniśmy unikać wyżej wymienionych produktów. Ale w trosce o ten narząd warto również:

  • wykonywać USG całej jamy brzusznej raz w roku, w przypadku niejasnego obrazu lekarz może zlecić tomografię komputerową,
  • monitorować poziom glukozy we krwi – oznaczyć poziom glikemii na czczo – również raz w roku,
  • w przypadku bólów brzucha o niejasnej przyczynie można zbadać stężenia enzymów trzustkowych : amylazy i lipazy we krwi. Badanie powinno też obejmować test ilości amylazy obecnej w moczu.

Zobacz także:

Tak zarazisz się lamblią. To zakażenie może dawać niejednoznaczne objawy

Lepiej myć włosy rano czy wieczorem? Wiele osób popełnia ten błąd

Po tym poznasz, że masz insulinooporność. Zdradzi ją jeden objaw

Nie żyje Grzegorz Bloch, stylista gwiazd: "Jesteś przykładem, że nie warto żyć w stresie"
Nowe normy "witaminy słońca". Sprawdź, jak wygląda dawkowanie witaminy D zgodnie z twoim wiekiem
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko