Choroby nie pytają o zawód, status społeczny czy powołanie – dotykają każdego, niezależnie od tego, kim jest i czym się w życiu zajmuje. Każdy człowiek, prędzej czy później, musi odwiedzić lekarza. Jednak dla niektórych grup zawodowych pewne wizyty mogą być szczególnie stresujące. Wśród nich są duchowni, którzy w obliczu konieczności poddania się badaniom, mogą czuć się wyjątkowo skrępowani. Jak wygląda wizyta księdza u urologa?
- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów 21.02.2025 wydał pozytywną decyzję w sprawie koncentracji ALAB laboratoria Sp. z o.o. oraz Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej Sp. z o.o., co umożliwiło sfinalizowanie największej transakcji w historii polskiej branży diagnostyki laboratoryjnej. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że udało się pomyślnie doprowadzić do końca ten skomplikowany proces, który nie tylko umocni naszą pozycję na rynku, ale również umożliwi dalszy rozwój naszych sieci laboratoriów i punktów pobrań - mówi Ewa Małkowska, Prezes Zarządu ALAB laboratoria Sp. z o.o.
Każdego roku przybywa 7000 nowych zachorowań na tego raka. To czwarty, najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Jednocześnie charakteryzuje się też najwyższą umieralnością. Niestety, często w momencie rozpoznania, guz ma już postać inwazyjną.Dlaczego tak późno diagnozuje się tę chorobę? Głownie dlatego, że sygnały, jakie daje, są mylące. Często ich przyczyny, zarówno pacjent, jak i lekarz, szukają po prostu gdzie indziej.
Ministerstwo Sprawiedliwości pod kierownictwem Adama Bodnara zapłaciło blisko 25 tys. zł za badania skóry głowy i cebulek włosów, jak ujawniła przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka. Resort postanowił się do tego odnieść w oficjalnym, choć utrzymanym w żartobliwym tonie, komunikacie. Czytamy w nim: „Pan minister nie skorzystał z tego badania i uprzejmie prosił, żeby przekazać, że żałuje i jest mu z tego powodu trochę łyso”.
Początek nowego roku to idealny moment, aby zadbać o swoje zdrowie. Regularne badania profilaktyczne pozwalają wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne i zapobiec poważnym chorobom. Poniżej przedstawiamy listę badań, które warto rozważyć w zależności od grupy wiekowej.Bez względu na wiek, każdy powinien przynajmniej raz do roku wykonać przegląd swojego stanu zdrowia. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na szybkie wykrycie ewentualnych zagrożeń i wdrożenie odpowiedniej profilaktyki lub leczenia. Uniwersalne badania dla każdej grupy wiekowejPomiar ciśnienia tętniczego: regularna kontrola pomaga zapobiec nadciśnieniu np. poprzez wdrożenie zmian w diecie.BMI i obwód talii: monitorowanie masy ciała w kontekście ryzyka nadwagi i otyłości oraz związanych z nimi problemów kardiologicznych i endokrynologicznych.Badanie poziomu witaminy D: „witamina słońca” jest kluczowa dla zdrowia kości i odporności, a w okresie zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na jej niedobory.Kontrola stomatologiczna: regularne wizyty u dentysty pomagają zapobiec próchnicy i chorobom dziąseł.
Agencja Badań Medycznych zaprezentowała szczegóły odnośnie swoich planów na kolejny rok. Jako priorytety wskazała m.in. współpracę międzynarodową i wyniki pierwszych badań klinicznych finansowanych przez ABM. Standardy polskich badań medycznych mają podnieść nowe mechanizmy stosowane do oceny wniosków, a także rozszerzenie współpracy z zagranicznymi ekspertami.
Rak gardła kojarzy się z paleniem papierosów i rzeczywiście, najbardziej narażeni na niego są mężczyźni po 40. roku życia, którzy są nałogowymi palaczami, a poza tym regularnie sięgają po wysokoprocentowe napoje. Jednak na ten nowotwór mogą także zachorować osoby dużo młodsze i niepalące.A jak objawia się rak gardła? Np. przewlekłą chrypką, kaszlem czy trudnościami w przełykaniu. Ale oznak, że coś może być na rzeczy, jest o wiele więcej, a w dodatku niektóre są pozornie w ogóle niezwiązane z gardłem. Warto mieć tego świadomość.
Wiele wyników badań i innych dokumentów medycznych dostajemy zwykle w placówkach bezpłatnie. Ale co się dzieje w sytuacji, kiedy dowiadujemy się, że wynik naszego badania „będzie w karcie”? Czy to znaczy, że zapoznamy się z nim dopiero na kontrolnej wizycie u lekarza? Możemy go dostać? A może będziemy musieli w takiej sytuacji za niego zapłacić? W tej kwestii wkrótce wchodzą pewne zmiany i każdy pacjent powinien być ich świadomy.
Tętniak aorty brzusznej to odcinkowe poszerzenie średnicy aorty o co najmniej 50 proc. w stosunku do wymiaru zdrowej arterii. Wykrywa się go na ogół przypadkowo, np. podczas badania USG, wykonywanego z zupełnie innego powodu. Ten tętniak może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. A te, które z czasem się pojawiają, często są niecharakterystyczne. Chory może np. od czasu do czasu odczuwać ból w lędźwiach, podobny do bólu związanego z korzeniami nerwowymi.
Kolonoskopia służy do oceny stanu jelita grubego. Jej prawidłowe przeprowadzenie wymaga od pacjenta przestrzegania kilku zasad – podstawową z nich jest wcześniejsza dieta. Tylko że wiele osób jeszcze tego samego dnia zastanawia się, co mogą zjeść już po badaniu. To ważne badanie diagnostyczne, pozwalające na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jelicie grubym, takich jak polipy czy stany zapalne, wymaga właściwych nawyków żywieniowych, które pozwolą szybciej wrócić do pełni sił.
Nadciśnienie tętnicze to poważny problem zdrowotny, który może prowadzić do wielu zagrażających życiu stanów z zawałem serca i udarem mózgu na czele. Mimo to wielu ludzi bagatelizuje je, nie stosuje się do zaleceń lekarskich i nie bada się tak często, jak jest to wymagane.Jednak jeśli zauważymy "epizody" podwyższonego ciśnienia, nawet niewiele ponadto wzorcowe 120/80, powinniśmy zgłosić to lekarzowi. Zwłaszcza że właśnie podano nową kategorię, jeśli chodzi o nadciśnienie – tzw. ciśnienie podwyższone.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje w swoich komunikatach o wycofanych lekach. Tym razem GIF wycofał z obrotu na terenie Polski serię produktu leczniczego Vabysmo (Farrycymab) ze względu na stwierdzoną wadę jakościową, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.GIF zakazał też wprowadzenia produktu na rynek. Decyzja obejmuje natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży, ale również zniszczenie tych wadliwych partii leku.
W miarę, jak robimy się starsi, wzrasta ryzyko rozwoju raka jelita grubego. To dlatego począwszy od 50. roku życia – lub wcześniej, gdy występują czynniki zwiększające to ryzyko – zaleca się wykonywać kolonoskopię.Jednak to badanie należy zrobić także wcześniej, jeżeli coś nas niepokoi i tak zadecyduje lekarz. Powodem może być np.stolec ołówkowaty.
Kiedy nie dolega, nikt się nią nie interesuje. A ten narząd pełni niezwykle ważne funkcje w naszym organizmie. Szkoda, że przypominamy sobie o nim dopiero wtedy, kiedy zaczyna szwankować.Chodzi o trzustkę. Zdrowy człowiek nie zastanawia się, czy to, czym się odżywia, nie pogarsza przypadkiem jej kondycji. A warto to wiedzieć, bo można w ten sposób uniknąć poważnych problemów w przyszłości.
Na jakie badania skierowanie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej? Lista jest szeroka i warto wiedzieć, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien być pierwszą osobą, do której udajemy się, gdy z naszym zdrowiem nie dzieje się najlepiej.Nie tylko zrobi z nami tzw. wywiad, ale również skieruje na badania diagnostyczne i wystawi skierowanie do specjalisty lub też do szpitala. Na jakie badania może wydać skierowanie?
Procedury dotyczące badań lekarskich oraz psychologicznych zostaną uproszczone dla osób, które zamierzają ubiegać się o pozwolenie na broń.Chodzi przede wszystkim o procedurę odwołania się od orzeczenia specjalisty. Nowe przepisy wchodzą w życie już od 19 czerwca. Poznajcie szczegóły!