Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Badania Lekarskie

Badania Lekarskie

Badania lekarskie

Dokumentacja medyczna - opłaty
21.11.2024 14:18 Czy przychodnia może żądać od ciebie pieniędzy za wydruk badań? Zmiany od grudnia

Wiele wyników badań i innych dokumentów medycznych dostajemy zwykle w placówkach bezpłatnie. Ale co się dzieje w sytuacji, kiedy dowiadujemy się, że wynik naszego badania „będzie w karcie”? Czy to znaczy, że zapoznamy się z nim dopiero na kontrolnej wizycie u lekarza? Możemy go dostać? A może będziemy musieli w takiej sytuacji za niego zapłacić? W tej kwestii wkrótce wchodzą pewne zmiany i każdy pacjent powinien być ich świadomy.

Tętniak aorty brzusznej - objawy
19.11.2024 14:39 Po tym poznasz tętniaka aorty brzusznej. Objaw może być mylący

Tętniak aorty brzusznej to odcinkowe poszerzenie średnicy aorty o co najmniej 50 proc. w stosunku do wymiaru zdrowej arterii. Wykrywa się go na ogół przypadkowo, np. podczas badania USG, wykonywanego z zupełnie innego powodu. Ten tętniak może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. A te, które z czasem się pojawiają, często są niecharakterystyczne. Chory może np. od czasu do czasu odczuwać ból w lędźwiach, podobny do bólu związanego z korzeniami nerwowymi. 

Kolonoskopa jest delikatnym zabiegiem, który może wymagać specjalnego postępowania dietetycznego.  uniknąć problemów z wypróżnianiem.
28.09.2024 09:37 Dieta po kolonoskopii – czego unikać, na co zwracać uwagę. Ta wiedza może Ci się przydać

Kolonoskopia służy do oceny stanu jelita grubego. Jej prawidłowe przeprowadzenie wymaga od pacjenta przestrzegania kilku zasad – podstawową z nich jest wcześniejsza dieta. Tylko że wiele osób jeszcze tego samego dnia zastanawia się, co mogą zjeść już po badaniu. To ważne badanie diagnostyczne, pozwalające na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jelicie grubym, takich jak polipy czy stany zapalne, wymaga właściwych nawyków żywieniowych, które pozwolą szybciej wrócić do pełni sił.

Nowe normy ciśnienia tętniczego
06.09.2024 16:09 Są nowe normy ciśnienia tętniczego. To ważna zmiana dla pacjentów

Nadciśnienie tętnicze to poważny problem zdrowotny, który może prowadzić do wielu zagrażających życiu stanów z zawałem serca i udarem mózgu na czele. Mimo to wielu ludzi bagatelizuje je, nie stosuje się do zaleceń lekarskich i nie bada się tak często, jak jest to wymagane.Jednak jeśli zauważymy "epizody" podwyższonego ciśnienia, nawet niewiele ponadto wzorcowe 120/80, powinniśmy zgłosić to lekarzowi. Zwłaszcza że właśnie podano nową kategorię, jeśli chodzi o nadciśnienie – tzw. ciśnienie podwyższone. 

GIF, apteka, lek wycofany z obrotu
05.09.2024 10:50 Ważny lek wycofany z obrotu. Wykryta wada może zagrażać zdrowiu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje w swoich komunikatach o wycofanych lekach. Tym razem GIF wycofał z obrotu na terenie Polski serię produktu leczniczego Vabysmo (Farrycymab) ze względu na stwierdzoną wadę jakościową, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.GIF zakazał też wprowadzenia produktu na rynek. Decyzja obejmuje natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży, ale również zniszczenie tych wadliwych partii leku.

Stolec ołówkowaty może być objawem raka.
02.09.2024 09:54 Po tym poznasz, że czas zrobić kolonoskopię. Gdy to zobaczysz, biegiem do lekarza

W miarę, jak robimy się starsi, wzrasta ryzyko rozwoju raka jelita grubego. To dlatego począwszy od 50. roku życia – lub wcześniej, gdy występują czynniki zwiększające to ryzyko – zaleca się wykonywać kolonoskopię.Jednak to badanie należy zrobić także wcześniej, jeżeli coś nas niepokoi i tak zadecyduje lekarz. Powodem może być np.stolec ołówkowaty.

Które pokarmy najbardziej szkodzą trzustce?
27.06.2024 14:55 Polacy potrafią jeść je codziennie bez zastanowienia. Rujnują trzustkę i ogólne zdrowie

Kiedy nie dolega, nikt się nią nie interesuje. A ten narząd pełni niezwykle ważne funkcje w naszym organizmie. Szkoda, że przypominamy sobie o nim dopiero wtedy, kiedy zaczyna szwankować.Chodzi o trzustkę. Zdrowy człowiek nie zastanawia się, czy to, czym się odżywia, nie pogarsza przypadkiem jej kondycji. A warto to wiedzieć, bo można w ten sposób uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

Skierowanie, lekarz rodzinny
20.06.2024 09:32 Na te badania wystawi ci skierowanie lekarz rodzinny. Lista jest rozległa

Na jakie badania skierowanie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej? Lista jest szeroka i warto wiedzieć, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien być pierwszą osobą, do której udajemy się, gdy z naszym zdrowiem nie dzieje się najlepiej.Nie tylko zrobi z nami tzw. wywiad, ale również skieruje na badania diagnostyczne i wystawi skierowanie do specjalisty lub też do szpitala. Na jakie badania może wydać skierowanie? 

Badania lekarskie
16.06.2024 15:37 To nowe zasady dotyczące badań lekarskich i psychologicznych. Wejdą w życie lada moment

Procedury dotyczące badań lekarskich oraz psychologicznych zostaną uproszczone dla osób, które zamierzają ubiegać się o pozwolenie na broń.Chodzi przede wszystkim o procedurę odwołania się od orzeczenia specjalisty. Nowe przepisy wchodzą w życie już od 19 czerwca. Poznajcie szczegóły!