Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Masowe zatrucie w nadmorskiej Pogorzelicy. Zmarł pracownik ośrodka wypoczynkowego
Marta Uler
Marta Uler 27.06.2024 09:22

Masowe zatrucie w nadmorskiej Pogorzelicy. Zmarł pracownik ośrodka wypoczynkowego

Zatrucie salmonellą w Pogorzelicy. Zmarł pracownik ośrodka wypoczynkowego
Fot. Shutterstock / José Miguel Ferreira

Nie żyje pracownik ośrodka wypoczynkowego dla seniorów w Pogorzelicy, w którym kilka dni temu doszło do masowego zatrucia pokarmowego bakterią salmonelli.

Fakt, czy właśnie to zatrucie było przyczyną zgonu, wyjaśnią sekcja zwłok i badania przeprowadzone przez biegłych.

Zatrucie pokarmowe w Pogorzelicy

W ośrodku wypoczynkowym dla seniorów w Pogorzelicy 16 czerwca doszło do masowego zatrucia pokarmowego bakterią salmonelli. Szczecińska "Gazeta Wyborcza" poinformowała właśnie, że zmarł pracownik tego ośrodka.

Na razie nie można jednak powiedzieć z całą pewnością, czy przyczyną było właśnie to zatrucie. Tę kwestię wyjaśnić ma sekcja zwłok oraz opinia biegłych z zakresu toksykologii. Procedury mogą potrwać około 2 miesięcy.

Nie żyje Grzegorz Bloch, stylista gwiazd: "Jesteś przykładem, że nie warto żyć w stresie" Tak zarazisz się lamblią. To zakażenie może dawać niejednoznaczne objawy

122 osoby uległy zatruciu pokarmowemu

Przypomnijmy, że kilka dni temu w ośrodku wczasowym w Pogorzelicy (zachodnie wybrzeże Polski) nad morzem doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Łącznie zachorowały 122 osoby, zarówno kuracjusze, jak i personel. Szczeciński sanepid podał, że wykryto u nich bakterie salmonelli.

Seniorzy skarżyli się na gorączkę i wymioty. Osiem osób trafiło do szpitala, u pozostałych objawy były na tyle łagodne, że sanepid zalecił tylko izolację w swoich pokojach.

Przyczyną zatrucia, prawdopodobnie były pierogi z mięsem. "Pierwszego dnia wczasów zjadłem tylko trzy pierogi, a skończyło się kroplówką. Nasz przyjaciel zemdlał i leżał we własnych odchodach” – powiedział Gazecie jeden z zatrutych wczasowiczów.

Zatrucie salmonellą w Pogorzelicy. Zmarł pracownik ośrodka wypoczynkowego
Zatrucie pokarmowe w Pogorzelicy. Zachorowało mnóstwo osób Fot. Shutterstock/Tatiana_Pink

Ośrodek w Pogorzelicy pod obserwacją służb

Rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, Małgorzata Kapłan, powiedziała, że ośrodek w Pogorzelicy "znajduje się pod stałym nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryficach, podejmowane są czynności kontrolne z zakresu epidemiologii, higieny komunalnej i żywienia".

Kilka lat temu, w 2018 r. w Pogorzelicy doszło do podobnego wypadku. Wtedy grupa młodzieży biorąca udział w zielonej szkole, zakwaterowana w jednym z ośrodków wczasowych, trafiła do szpitala z objawami zatrucia pokarmowego. Leczenia szpitalnego wymagało 14 dzieci.

Zobacz także:

Masowe zatrucie w nadmorskim ośrodku. Pomocy potrzebowało 40 seniorów

Zakażenia pokarmowe to ogromny problem latem. GIS radzi, jak się przed nimi ochronić

W popularnym słodyczu wykryto bakterię Salmonelli. GIS ostrzega