Pacjenci.pl > Zdrowie > Controloc Control
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Controloc Control

Controloc Control
pixabay.com

Controloc Control – wskazania i działanie

Pantoprazol (substancja czynna) wykazuje właściwości blokujące enzym wytwarzający kwas żołądkowy. Dzięki temu ilość kwasu w żołądku ulega ograniczeniu. Lek Controloc Control jest przeznaczony do łagodzenia objawów choroby refluksowej przełyku (zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych. Zaleca się leczenie krótkotrwałe. Podczas refluksu kwas cofa się z żołądka do przełyku, zwiększając ryzyko rozwoju stanu zapalnego, powodującego ból. Pojawiają się wówczas charakterystyczne objawy: uczucie pieczenia w klatce piersiowej (zgaga), kwaśny smak w ustach (kwaśne odbijanie). Po rozpoczęciu stosowanie preparatu objawy spowodowane chorobą refluksową ulegają złagodzenie, nie zostają jednak wyeliminowane natychmiastowo. Zaleca się przyjmowanie tabletek przez 2-3 dni do całkowitego zahamowania objawów. Poprawa powinna nastąpić maksymalnie po 2 tygodniach, brak korzystnych rezultatów terapii po tym czasie należy konsultować z lekarzem.

Controloc Control – dawkowanie

Standardowa dawka wynosi 1 tabletkę raz na dobę. Tabletki podaje się doustnie, przed posiłkiem i o tej same porze, popijając obficie wodą. Nie należy przekraczać dawki maksymalnej (20 mg). W przypadku przedawkowania należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Zaleca się kontynuowanie terapii przez kolejne 2-3 dni, po ustąpieniu objawów leczenie powinno zostać przerwane. Odczuwalne złagodzenie symptomów choroby refluksowej żołądka może nastąpić już po pierwszym przyjęciu leku.

Controloc Control – przeciwwskazania i szczególne środki ostrożności

Leku nie mogą przyjmować pacjenci uczuleni na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Przeciwwskazania dotyczą także pacjentów przyjmujących inhibitory proteazy wirusa HIV tj. atazanawir, nelfinawir. Szczególną uwagę powinni zachować pacjenci poddawani leczeniu z powodu zgagi lub niestrawności powyżej 4 tygodni, po przebytej chorobie wrzodowej żołądka lub operacji przełyku, chorzy, których czeka badanie endoskopowe lub test ureazowy, pacjenci ze zdiagnozowaną żółtaczką. W przypadku wystąpienia reakcji skórnej spowodowanej przyjmowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Po 4 tygodniach terapii lekarz decyduje o zakończeniu dawkowania lub podawaniu długotrwałym. Wiążę się to z dodatkowym ryzykiem ograniczonego wchłaniania witaminy B12, złamaniem kości (szczególnie u pacjentów chorych na osteoporozę i przyjmujących kortykosteroidy), i zmniejszeniem stężenia magnezu we krwi. Przed oczekiwanym badaniem krwi należy poinformować lekarza o terapii z wykorzystaniem preparatu Controloc Control. Lek nie jest wskazany dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, gdyż nie są znane dane związane z bezpieczeństwem dla tej grupy wiekowej. Produkt nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Controloc Control – interakcje z innymi lekami

Substancja czynna preparatu może wykazywać działanie hamujące wobec inhibitorów proteazy HIV, ketokonazolu (stosowany przy zakażeniach grzybiczych) warfaryny i fenprokumonu (środki zmieniające gęstość krwi i zapobiegające krzepnięciu) oraz metotreksatu (lek przeciw chorobom nowotworowym, reumatoidalnemu zapaleniu stawów i łuszczycy). Nie zaleca się jednoczesnego przyjmowania leku Controloc Control z preparatami obniżającymi ilość kwasu żołądkowego (antagoniści H2 i inhibitory pompy protonowej).

Tagi:
Polecane