Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Cuchnący objaw, którego nie można ignorować. To może być nowotwór
Fot. Shutterstock / InesBazdar

Cuchnący objaw, którego nie można ignorować. To może być nowotwór

23 grudnia 2024
Autor tekstu: Alina Gałka

Amerykanka Jelena Tompkins miała zaledwie 34 lata, kiedy wykryto u niej nowotwór. Początkowo lekarz nie brał jej symptomów na poważnie. Ostatecznie intensywny zapach gazów okazał się objawem zaawansowanego raka jelita. Jej historia może nas wiele nauczyć.

– Jesteś swoim najlepszym rzecznikiem, jesteś zanurzony w raku 24/7, więc upewnij się, że lekarze naprawdę rozumieją, jak się czujesz. Nie mogą ci pomóc, jeśli nie wiedzą, co dzieje się w twoim ciele – radzi Jelena Tompkins.

Zaskakująca historia Jeleny Tompkins

Pierwszym sygnałem, który zaniepokoił Jelenę, był bardziej niż dotychczas intensywny zapach gazów. Na pozór niegroźny objaw sprawił, że zgłosiła się do lekarza. Problem był dla niej zaskakujący. Prowadziła aktywny tryb życia, biegała półmaratony, zdrowo się odżywiała, miała zaledwie 34 lata. Początkowo lekarz za zapach gazów obwiniał dietę bogatą w warzywa .

Żeby pozbyć się krępującej dolegliwości, Jelena zaczęła przyjmować probiotyki . Symptomy jednak nie złagodniały. Za to pojawił się kolejny – krew w kale. Kiedy podejrzenie nietolerancji pokarmowej nie znalazło potwierdzenia w badaniach, kobietę poddano kolonoskopii . Badanie przyniosło przerażającą diagnozę: rak jelita w trzecim stadium . Do tego czasu nowotwór zdążył dać przerzuty na węzły chłonne.

Na ten nowotwór choruje Jakubiak. Takie są pierwsze objawy choroby
Tak poznasz, że w jelicie rośnie rak. To najczęściej ignorowany objaw

Agresywne leczenie zaawansowanego raka jelita

– Zdiagnozowano u mnie raka odbytnicy w trzecim stadium zaawansowania w maju 2016, kiedy miałam 34 lata. Po niemal roku zmagania się z różnymi objawami dostałam skierowanie na kolonoskopię. Kiedy się obudziłam, lekarka powiedziała, że znalazła zmiany, i że najprawdopodobniej to rak. Przeszłam 28-dniową chemioterapię doustną i radioterapię, przeszłam operację laparoskopowej resekcji odbytnicy, której efektem była tymczasowa stomia, i jeszcze osiem rund terapii FOLFOX (rodzaj chemioterapii ambulatoryjnej – przyp. aut.) . Obecnie jestem monitorowana co sześć miesięcy i nie mam żadnych oznak choroby – opowiada Amerykanka.

Podczas zabiegu lekarze usunęli aż 30 cm jelita i odbytnicy, a także 17 zajętych nowotworem węzłów chłonnych . Jelena zakończyła drugą serię chemioterapii , tym razem dożylnej w maju 2017 roku i obecnie jest w remisji. W tym momencie ważne jest, by poddawała się regularnym badaniom, co pozwoli szybko zareagować na ewentualny nawrót.

Bolesne doświadczenia z chorobą i ostateczne zwycięstwo skłoniły Jelenę do działalności na rzecz świadomości raka jelita. W sieci publikuje nagrania, w których opowiada o swoim nowotworze i dochodzeniu do zdrowia . Jest ambasadorką inicjatywy Fight Colorectal Cancer, która wspiera pacjentów zmagających się z rakiem jelita grubego.

Nieoczywiste objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają kobiety, i trzecim, na który chorują mężczyźni. W ostatnich latach zachorowalność na raka jelita wzrasta, a choroba dotyka coraz młodsze osoby . Wykrycie choroby we wczesnym stadium zwiększa szanse na pełne wyleczenie, dlatego warto zwracać uwagę na wszystkie, nawet niepozorne objawy ze strony organizmu.

Zdarza się, że we wczesnym stadium rozwoju rak jelita grubego i odbytnicy nie daje żadnych objawów lub są to symptomy niespecyficzne, przypominające powszechne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli zaburzenia wypróżniania, wzdęcia czy osłabienie przybierają chroniczną postać i nie sposób powiązać ich ze zmianami w stylu życia, warto zastanowić się nad pogłębioną diagnostyką.

Czytaj także:

Jak uchronić się przed rakiem jelita grubego? Lekarze tłumaczą

Tak boli rak jelita grubego. Nigdy nie ignoruj tego objawu

Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie

Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko