Tak boli rak jelita grubego. Nigdy nie ignoruj tego objawu
Ból brzucha, który na pierwszy rzut oka przypomina zwykłe dolegliwości trawienne, może być sygnałem poważnej choroby – raka jelita grubego. Zmieniający się charakter bólu, uczucie pełności, skurcze oraz problemy z wypróżnianiem – te objawy mogą wskazywać na nowotwór. Z tego artykułu dowiesz się, jak boli rak jelita grubego i jakie są jego objawy.
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że rocznie umiera na niego około 900 tysięcy osób. W Polsce to trzeci najczęściej występujący nowotwór, który co roku powoduje śmierć około 12-13 tysięcy osób. Te statystyki pokazują, jak ważne jest wczesne wykrycie choroby.
Ból przy raku jelita grubego
Ból brzucha przy raku jelita grubego może przypominać skurcze. Najczęściej pojawia się po prawej stronie brzucha i może nasilać się po jedzeniu. Ponadto mogą towarzyszyć mu inne dolegliwości takie jak uczucie pełności czy wzdęcia. Wielu chorych skarży się dodatkowo na ból przy wypróżnianiu niekiedy połączony z uczuciem niepełnego opróżnienia jelit. W zaawansowanych stadiach choroby ból może promieniować do dolnej części pleców.
To częsty objaw białaczki. Pojawia się na brzuchu To pierwszy objaw zapalenia wyrostka. Jeśli się pojawi, biegiem na SORInne objawy raka jelita grubego:
- zmiana rytmu wypróżnień,
- niedokrwistość,
- wzdęcia i uczucie pełności,
- ból brzucha,
- utrata masy ciała,
- osłabienie i zmęczenie,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- biegunki lub zaparcia,
- ból podczas wypróżniania,
- nudności i wymioty,
- zmniejszony apetyt.
Rak jelita grubego – jakie badania?
Przy podejrzeniu raka jelita grubego należy udać się do lekarza rodzinnego, który oceni objawy i skieruje do odpowiedniego specjalisty – gastroenterologa lub proktologa. W przypadku potwierdzenia zmian nowotworowych, dalszym leczeniem zajmie się onkolog. Najważniejszym i najbardziej dokładnym badaniem pozwalającym na ocenę stanu jelita grubego jest kolonoskopia. Dodatkowo lekarz może zalecić badania obrazowe i badanie krwi utajonej w kale. Pamiętajmy, by nie zwlekać z badaniami – to może uratować nasze życie.
Zobacz też:
Pij ten napój przez tydzień. "Wymiecie” pasożyty jak miotła
Tego nie łącz z mięsem. Gnije i fermentuje w jelitach
Takie palce mogą wskazywać na raka płuc. Lekarz opowiada o nietypowym objawie