Pacjenci.pl
prof. Jacek Jassem, onkolog, kier. Katedry i Kliniki Onkologii i Radiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

fot. Archiwum Prywatne

Chorzy na nowotwory – nie bójcie się lekarzy!

21 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Każdy przypadek rozpatrujemy pod kątem przewidywanych zysków i strat prof. Jacek Jassem, onkolog, kier. Katedry i Kliniki Onkologii i Radiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Lęk przed epidemią COVID-19 jest wśród Polaków

- Nie mogę się wypowiadać za inne placówki, u nas takie rozwiązania podjęliśmy, starając się zapewnić pacjentom maksymalne bezpieczeństwo. Nie wstrzymaliśmy planowanych przyjęć, nie zmniejszyliśmy tempa pracy, pełną parą pracuje chirurgia onkologiczna, radioterapia i chemioterapia. Wykonujemy wszystkie niezbędne badania diagnostyczne. Aby zmniejszyć ryzyko grupowego zakażenia, lekarzy, pielęgniarki i techników podzieliliśmy na dwie zmiany; podczas gdy jedni są szpitalu, inni pracują zdalnie. Tam, gdzie to możliwe, tradycyjne porady zastąpiliśmy teleporadami lub poradami przez internet. Dotyczy to oczywiście chorych, którzy nie wymagają bezwzględnie wizyty w szpitalu, pozostałych badamy w poradni lub szpitalu.

- Nasi pacjenci nigdy nie czekali w długich kolejkach, ponieważ umawialiśmy ich na konkretną godzinę. Teraz jeszcze bardziej dbamy, aby nie gromadzili się w poczekalniach. Pracownicy mają zapewnione środki ochrony osobistej. Wszystkie osoby wchodzące do szpitala maja mierzoną temperaturę, a ci, którzy przyjmowani są do hospitalizacji, przechodzą szybki test na obecność zakażenia COVID-19. Dopiero po uzyskaniu wyniku, co trwa kilka godzin, trafiają na oddziały. Od przyszłego tygodnia podobne testy chcemy wykonywać u chorych rozpoczynających radioterapie czy chemioterapię w trybie ambulatoryjnym oraz u pracowników bezpośrednio stykającymi się z chorymi. 

- Każdy przypadek rozpatrujemy w kategoriach przewidywanych korzyści i zagrożeń związanych z leczeniem. Tam, gdzie korzyść ze standardowego leczenia systemowego jest bezdyskusyjna, stosujemy je zgodnie z ogólnymi zasadami. Jeśli jednak np. chemioterapię dożylną możemy zastąpić formą doustną, w warunkach domowych, to decydujemy się na takie rozwiązanie. W niektórych przypadkach można zmieniać częstość wlewów, np. zamiast co tydzień, stosować je co kilka tygodni. Czasami możliwe jest skrócenie czasu leczenia. Są metody, w których różnice w czasie do nawrotu, wynikające ze skrócenia o kilka miesięcy czasu chemioterapii, wynoszą 1- 2 proc. , przy niewspółmiernie mniejszym ryzyku zakażeń. Tam, gdzie nie zmniejsza to skuteczności, stosujemy skrócone schematy radioterapii. W ten sposób, korygując sposób leczenia, zapewniamy chorym większe bezpieczeństwo. Dotychczas taka organizacja się sprawdza, bo nie mieliśmy ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem.

- Problemem jest natomiast jest to, że część chorych, w obawie przed zakażeniem, unika zgłoszenia się do lekarza. My oczywiście nie możemy nikogo zmuszać, możemy jedynie zapewnić im możliwie największe bezpieczeństwo. Dbamy również o ich stan psychiczny – obie nasze psycholożki udzielają chorym porad telefonicznych.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >