Chemioterapia bez wypadania włosów? Teraz to możliwe!
Diagnoza choroby nowotworowej to szok dla każdego, kto to słyszy. Strach o zdrowie i życia. Do tego dla dla wielu osób,, zwłaszcza dla kobiet wypadanie włosów, jako efekt uboczny chemioterapii, jest bardzo trudnym przeżyciem. Jest już „onkoczepek”, urządzenie, które mrozi skórę głowy i zapobiega wypadaniu włosów.
Zanim się na to rozwiązanie zdecydujesz, skonsultuj to ze swoim onkologiem, zapytaj, co mówią najnowsze badania i czy sprzęt, z którego chcesz skorzystać, ma odpowiednie atesty, bo co jakiś czas pojawiają się głosy, że być może to rozwiązanie powoduje, że nie wszystkie komórki nowotworowe, które są w naczyniach krwionośnych zlokalizowanych w okolicy skóry głowy, zostają przez to zniszczone przez dożylnie podaną “chemię”.
Tomek Pokonał raka! Dziś pomaga osobom w kryzysie psychicznym. Tu opowiedział swoją historię:
Wypadanie włosów podczas chemioterapii to skutek uboczny leków stosowanych w leczeniu nowotworów, zwanych cytostatykami. Cytostatyki niszczą komórki nowotworowe, które szybko się namnażają, jednak nie rozróżniają ich od innych komórek organizmu, również tych zdrowych.
Wśród nich są komórki obecne w cebulkach włosów odpowiadające za ich wzrost. Pod wpływem działania cytostatyków komórki te ulegają zniszczeniu lub zahamowaniu, co powoduje łamanie się i wypadanie włosów.
Dlaczego w trakcie chemioterapii wypadają włosy?
Nie każdy pacjent traci włosy w takim samym stopniu. Jest to zależne m.in. od rodzaju i dawki leków oraz czasu trwania terapii. Proces wypadania włosów może odbywać się stopniowo lub nagle. Pacjent może utracić włosy z całej głowy lub tylko z niektórych jej części. Wypadaniu mogą ulegać również włosy z innych części ciała, m.in. brwi, rzęsy czy włosy łonowe. Zazwyczaj włosy zaczynają odrastać po kilku miesiącach od zakończenia chemioterapii.
Krwawienie po menopauzie to nie miesiączka. Takie objawy daje nowotwór Taki wygląd piersi może oznaczać chorobę nowotworową. Gdy go zauważysz, wykonaj te badania!Czepki chłodzące - ratunek dla włosów podczas chemioterapii
Istnieje sposób, aby zminimalizować ryzyko wypadania włosów w trakcie chemioterapii. Polega on na schłodzeniu skóry głowy, co zmniejsza czasowo przepływ krwi w cebulkach włosowych i tym samym w tą okolicę dociera mniejsza ilość leku niszczącego komórki.
Na głowę nakłada się specjalny czepek, w którym krąży płyn o niskiej temperaturze (-5°C). System w dokładny i kontrolowany sposób reguluje temperaturę chłodzenia. Czepek chłodzący należy stosować przez cały okres leczenia chemioterapeutykami. Każdorazowo, pacjent powinien zakładać czepek na około 30-45 minut przed podaniem chemioterapeutyku i mieć go na głowie podczas trwania terapii oraz około 1,5-2 godziny po jej zakończeniu.
Jak pokazały wieloletnie badania, skuteczność czepków chłodzących w zmniejszaniu ryzyka utraty włosów wynosi około 50-90%. Mają na to wpływ różne czynniki, m.in. właściwy dobór czepka, rodzaj nowotworu i stosowanych leków, wiek pacjenta, rodzaj i kondycja włosów oraz sposób ich pielęgnacji.
Czepki chłodzące w polskich szpitalach
Przykładami polskich placówek, w których pacjenci mogą korzystać z czepków chłodzących są:
- Klinika Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie,
- Radomskie Centrum Onkologii,
- Opolskie Centrum Onkologii,
- Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu,
- Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach,
- Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Większość szpitali pozyskała środki na zakup czepków z różnych źródeł, takich jak dotacje, zbiórki czy budżety obywatelskie.