Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Chemioterapia bez wypadania włosów? Teraz to możliwe!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 17.10.2023 17:34

Chemioterapia bez wypadania włosów? Teraz to możliwe!

onkoczepek
canva, www.lifescienceindustrynews.com

Diagnoza choroby nowotworowej to szok dla każdego, kto to słyszy. Strach o zdrowie i życia. Do tego dla dla wielu osób,, zwłaszcza dla kobiet wypadanie włosów, jako efekt uboczny chemioterapii, jest bardzo trudnym przeżyciem. Jest już „onkoczepek”, urządzenie, które mrozi skórę głowy i zapobiega wypadaniu włosów. 

Zanim się na to rozwiązanie zdecydujesz, skonsultuj to ze swoim onkologiem, zapytaj, co mówią najnowsze badania i czy sprzęt, z którego chcesz skorzystać, ma odpowiednie atesty, bo co jakiś czas pojawiają się głosy, że być może to rozwiązanie powoduje, że nie wszystkie komórki nowotworowe, które są w naczyniach krwionośnych zlokalizowanych w okolicy skóry głowy, zostają przez to zniszczone przez dożylnie podaną “chemię”. 

Tomek Pokonał raka! Dziś pomaga osobom w kryzysie psychicznym. Tu opowiedział swoją historię:

Wypadanie włosów podczas chemioterapii to skutek uboczny leków stosowanych w leczeniu nowotworów, zwanych cytostatykami. Cytostatyki niszczą komórki nowotworowe, które szybko się namnażają, jednak nie rozróżniają ich od innych komórek organizmu, również tych zdrowych. 

Wśród nich są komórki obecne w cebulkach włosów odpowiadające za ich wzrost. Pod wpływem działania cytostatyków komórki te ulegają zniszczeniu lub zahamowaniu, co powoduje łamanie się i wypadanie włosów.
 

Dlaczego w trakcie chemioterapii wypadają włosy?

Nie każdy pacjent traci włosy w takim samym stopniu. Jest to zależne m.in. od rodzaju i dawki leków oraz czasu trwania terapii. Proces wypadania włosów może odbywać się stopniowo lub nagle. Pacjent może utracić włosy z całej głowy lub tylko z niektórych jej części. Wypadaniu mogą ulegać również włosy z innych części ciała, m.in. brwi, rzęsy czy włosy łonowe. Zazwyczaj włosy zaczynają odrastać po kilku miesiącach od zakończenia chemioterapii. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-17T172330.095.png

Krwawienie po menopauzie to nie miesiączka. Takie objawy daje nowotwór Taki wygląd piersi może oznaczać chorobę nowotworową. Gdy go zauważysz, wykonaj te badania!

Czepki chłodzące - ratunek dla włosów podczas chemioterapii

Istnieje sposób, aby zminimalizować ryzyko wypadania włosów w trakcie  chemioterapii. Polega on na schłodzeniu skóry głowy, co zmniejsza czasowo przepływ krwi w cebulkach włosowych i tym samym w tą okolicę dociera mniejsza ilość leku niszczącego komórki.

Na głowę nakłada się specjalny czepek, w którym krąży płyn o niskiej temperaturze (-5°C). System w dokładny i kontrolowany sposób reguluje temperaturę chłodzenia. Czepek chłodzący należy stosować przez cały okres leczenia chemioterapeutykami. Każdorazowo, pacjent powinien zakładać czepek na około 30-45 minut przed podaniem chemioterapeutyku i mieć go na głowie podczas trwania terapii oraz około 1,5-2 godziny po jej zakończeniu.

Jak pokazały wieloletnie badania, skuteczność czepków chłodzących w zmniejszaniu ryzyka utraty włosów wynosi około 50-90%. Mają na to wpływ różne czynniki, m.in. właściwy dobór czepka, rodzaj nowotworu i stosowanych leków, wiek pacjenta, rodzaj i kondycja włosów oraz sposób ich pielęgnacji. 

Czepki chłodzące w polskich szpitalach

Przykładami polskich placówek, w których pacjenci mogą korzystać z czepków chłodzących są: 

  • Klinika Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie,
  • Radomskie Centrum Onkologii,
  • Opolskie Centrum Onkologii, 
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, 
  • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach, 
  • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Większość szpitali pozyskała środki na zakup czepków z różnych źródeł, takich jak dotacje, zbiórki czy budżety obywatelskie.