Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Czujesz, że twoje serce nierówno bije? Kardiolog ma na to dobry sposób
Fot. Canva/Peopleimages.com-YuriArcurs/Getty Images

Czujesz, że twoje serce nierówno bije? Kardiolog ma na to dobry sposób

23 lutego 2025
Autor tekstu: Marta Uler

Sporadyczne kołatanie czy trzepotanie serca od czasu do czasu może zdarzyć się każdemu. Gdy pojawia się częściej, warto przyjrzeć mu się bliżej. Konieczna może okazać się wizyta u kardiologa i wykonanie podstawowych badań.

Łagodną arytmię można opanować także we własnym zakresie, ale przyda się tu trochę wiedzy – oczywiście z dobrego źródła. A tą podzieliła się właśnie lekarka. Wymienia to, co jest w tej kwestii najważniejsze.

Czym jest arytmia?

Nasze serce to taka naturalna pompa, a jego rytm kontrolowany jest przez impulsy elektryczne. Serce ma własny „generator prądu”, czyli węzeł zatokowo-przedsionkowy (SA). Znajduje się on w prawym przedsionku i, jeśli wszystko jest w porządku, regularnie wysyła impulsy elektryczne (u osób dorosłych jest to około 60–100 razy na minutę). Ten węzeł decyduje o rytmie serca, a więc o tym, jak szybko się ono kurczy i rozkurcza, i dlatego bywa nazywany naszym naturalnym rozrusznikiem.

Gdy coś zakłóca ten mechanizm, mówimy o zaburzenia rytmu serca, czyli arytmiach. Czasem arytmie są łagodne, objawiają się okazjonalnym kołataniem serca, trzepotaniem lub nierównym biciem , ale mogą też być bardzo uciążliwe, a nawet zagrażające życiu. Występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. A nawet u lekarzy. Kardiolożka, Anna Bartusiak-Chatys, niedawno zauważyła u siebie łagodną arytmię.

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu serca? Syndrom złamanego serca, czyli zespół takotsubo

Przyznała, że zmusza się do stosunków z mężem. Eksperci grzmią. "To szkodliwe"
Jak się mają leki przeciwdepresyjne do odczuwania emocji? Nowe badania

Jak opanować łagodną arytmię? Radzi kardiolog

Kardiolożka, która na Instagramie prowadzi profil @ lekarz.kardiolog, kilka lat temu zaczęła odczuwać nieregularną pracę serca. Zdiagnozowała u siebie dodatkowe pobudzenia komorowe. Objawy nasilały się szczególnie wieczorami, po intensywnym dniu pełnym stresu.

„Stres, zbyt mało wypijanej wody, nieregularne posiłki, dużo cukru, brak ruchu, niedobór magnezu i potasu to były główne przyczyny. Lampka wina w weekend potęgowała jeszcze bardziej te objawy” – podaje.

Jednak, zamiast sięgnąć od razu po leki, lekarka postanowiła wprowadzić zmiany w swoim stylu życia. Wprowadziła kilka kluczowych zmian:
– zaczęła pić więcej wody,

  • postawiła na dobrze zbilansowaną dietę,
  • wyeliminowała wysoko przetworzoną żywność i słodycze,
  • całkowicie zrezygnowała z alkoholu,
  • wprowadziła regularny ruch do swojego dnia,
  • uzupełniła dietę o magnez i kwasy omega-3. „Wykonałam badanie poziomu potasu i gdy okazał się on zbyt niski, dołączyłam również potas do suplementacji” – mówi lekarka.

Dzięki tym zmianom dziś nie ma już problemów z arytmią, ale wciąż dba o swoje zdrowie w ten sam sposób. Być może zainteresuje Cię również ten artykuł: Jak rozpoznać migotanie przedsionków? Te objawy zapamiętaj, zwiększają ryzyko udaru mózgu

Troska o serce to sposób na zdrowie całego organizmu

Warto zauważyć, że to, o czym mówi Anna Bartusiak-Chatys, to nie tylko sposób na zdrowe serce. Właściwe nawadnianie, zdrowe odżywianie, rezygnacja z wysoko przetworzonych produktów spożywczych oraz cukru, a także aktywność fizyczna, wpływają na zdrowie całego naszego organizmu. Sama lekarka przyznaje, że:

„Oprócz arytmii komorowej zmniejszyły się u mnie również objawy insulinooporności, na którą w tamtym czasie cierpiałam z uwagi na przyrost masy ciała”.

Kardiolożka podkreśla także wpływ stresu na zdrowie: „Uświadomiłam sobie, że to stres jest głównym czynnikiem nasilającym u mnie arytmię. W związku z tym zredukowałam ilość obowiązków oraz zadbałam o regularny relaks i odpoczynek”. Jej przykład pokazuje, jak wielki wpływ na zdrowie serca – i całego organizmu, zarówno ciała, jak i psychiki – ma nasz styl życia. Jeśli także zauważasz u siebie łagodną arytmię, skonsultuj się z lekarzem, ale rozważ także, czy twój styl życia nie wymaga pewnych modyfikacji.

Poczytaj także: Kołatanie serca, bóle głowy? Tak może objawiać się niedobór tej witaminy

Fot. Canva/Iurii Maksymov
Ten objaw nowotworu pojawia się na twarzy. Widać zwłaszcza po policzkach
Prasuje zmarszczki jak żelazko. Jest w Lidlu, Biedronce i Dino
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko