Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Syndrom złamanego serca, czyli zespół takotsubo
Alina Gałka
Alina Gałka 14.02.2025 00:02

Syndrom złamanego serca, czyli zespół takotsubo

Syndrom złamanego serca
Fot. voronaman/Shutterstock

Czy złamane serce może boleć? Okazuje się, że tak. Ból wywołany rozstaniem może do złudzenia przypominać zawał serca. Syndrom takotsubo występuje jednak nie tylko i nie u wszystkich osób, które doznały zawodu miłosnego. Najczęściej wywołuje go stres, ale może też wystąpić w wyniku przeżywania innych silnych emocji, nawet radości.

Syndrom złamanego serca został opisany po raz pierwszy w 1990 roku przez japońskiego naukowca Hikaru Sato. Określenie „zespół takotsubo” odwołuje się do tradycyjnego narzędzia, wykorzystywanego w tym rejonie świata do połowu ośmiornic. Skąd takie skojarzenie? Obraz lewej komory serca dotkniętego syndromem przypomina kształtem właśnie takotsubo – naczynie o dużym, okrągłym dnie i wąskiej szyjce.

Czym jest syndrom takotsubo?

Zespół takotsubo, syndrom takotsubo, kardiomiopatia takotsubo, choroba lub syndrom złamanego serca – wszystkie te określenia odnoszą się do ostrego stanu kardiologicznego, którego objawy do złudzenia przypominają zawał. Chociaż kardiomiopatia takotsubo wymaga specjalistycznej diagnostyki i leczenia, w przeciwieństwie do zawału nie pozostawia zwykle trwałych uszkodzeń mięśnia sercowego.

Wczesne sygnały i nietypowe objawy zawału serca Nagły zgon sercowy – możliwości zabezpieczania pacjentów w Polsce 2025

Objawy syndromu złamanego serca

Osoby w ostrej fazie kardiomiopatii takotsubo doświadczają silnych i bardzo niepokojących objawów przypominających zawał mięśnia sercowego. Wśród symptomów zespołu złamanego serca wymienia się:
• nagły, ostry ból w klatce piersiowej,
• kołatanie serca,
• duszności,
• nudności i wymioty,
omdlenia.

Tym, co odróżnia schorzenie od zawału, są wyniki badań obrazowych mięśnia sercowego, który nie ulega trwałemu uszkodzeniu. W echokardiografii i rezonansie magnetycznym u osób z syndromem takotsubo obserwuje się charakterystyczną zmianę kształtu lewej komory, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Markery sercowe (np. troponiny) mogą być lekko podwyższone, ale nie są tak wysokie jak przy zawale.
kardiomiopatia takotsubo/Shutterstock/Canva

Przyczyny syndromu złamanego serca

Syndrom złamanego serca najczęściej wywołany jest silnym stresem emocjonalnym – wywołanym np. burzliwym rozstaniem czy śmiercią bliskiej osoby – lub fizycznym – np. w wyniku nagłego uszkodzenia ciała, złamania kości itp. Znane są przypadki osób, które doświadczyły kardiomiopatii takotsubo podczas emocjonujących wydarzeń rodzinnych (w tym ślubu własnego dziecka) czy stresujących incydentów, jak zatrzymanie przez policję.

Co ciekawe, choroba najczęściej dotyka kobiety po 50 r.ż.; zaledwie 1/10 pacjentów z taką diagnozą to mężczyźni. Jak dotąd naukowcom nie udało się ustalić, co powoduje ostry zespół kardiologiczny u osób doświadczających sytuacji stresowych, choć stwierdzono korelację z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak astma i nadczynność tarczycy. Wiadomo jedynie, że objawy w tym schorzeniu nie są wynikiem zablokowania przepływu tętnic oderwanym skrzepem, jak zwykle ma to miejsce w przypadku zawałów.

kardiomiopatia-shutterstock

Bez względu na to, jaka przyczyna leży u podstaw syndromu złamanego serca, jego objawów nie można ignorować. U pacjenta dochodzi do nagłego zatrzymania pracy serca, dokładnie tak, jak u chorych z zawałem, czego konsekwencją może być zatrzymanie krążenia i wstrząs kardiogenny. Powikłania występują u ok. 19% pacjentów i mogą obejmować m.in. niewydolność serca czy obrzęk płuc.

Dlatego wszystkim osobom z wymienionymi wyżej objawami należy udzielić pomocy medycznej. Pacjenci dostają leki rozrzedzające krew lub wspomagające pracę serca. Następnie wykonuje się echo serca i koronografię, a więc badania, które umożliwiają diagnostykę naczyń krwionośnych. Dopiero wyniki tych badań pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy chory cierpi na zawał, czy na takotsubo i wdrożyć właściwe leczenie. W przypadkach rozpoznania syndromu złamanego serca pacjenci leczeni są objawowo.
 

Czytaj także:

Twoje serce nienawidzi tego napoju. Lepiej go nie pij
Zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny CRM stawia wyzwania przed lekarzami. Zmian wymaga cały system
Przełom w leczeniu hemofilii. Nowe terapie jednak nie dla wszystkich chorych