Tak wygląda leczenie otyłości u rodzinnego. Lekarz: "Rekordziści chudną po 40–50 kg"

Otyłość to jedna z najczęstszych chorób. Nie oznacza to jednak, że jest jak wyrok. Pomóc w leczeniu tej podstępnej choroby może lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i to w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przekonuje o tym "Doktor Michał", który sam schudł 20 kg.
Epidemia otyłości w Polsce
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że niemal 65 proc. mężczyzn w Polsce ma nadwagę lub otyłość. W przypadku kobiet ten odsetek wynosił blisko 49 proc. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że nadmierną masę ciała stwierdzono u 32 proc. polskich dzieci. Dane są jednoznaczne – problem narasta.
Przyczyn nadwagi i otyłości jest wiele, ale podstawową pozostaje dodatni bilans energetyczny, czyli spożywanie większej ilości kalorii, niż jest się w stanie spalić. Siedząca praca, spędzanie wieczorów na oglądaniu seriali, izolacja społeczna to czynniki, które dodatkowo pogłębiają ten problem. Czytaj także: To nie jest problem estetyczny. 6 faktów na temat otyłości u dzieci

Otyłość to choroba, nie kaprys
Niestety, wśród wielu osób panuje fałszywe przekonanie, że otyłość to problem, który dotyczy wyłącznie wyglądu – nic bardziej mylnego: otyłość to choroba, której się nie odchudza, tylko leczy. Nieleczona może prowadzić do cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Jeśli zmagamy się z tym problem, możemy leczyć się na NFZ. Czytaj także: Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
– Otyłość to nie kwestia wyglądu, to choroba. Pod względem biologicznym należy na nią patrzeć identycznie jak na nowotwór czy cukrzycę – mówi portalowi Pacjenci.pl prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański z Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, ekspert zaangażowany w kampanię "Pomówmy szczerze o otyłości".
Wiele sondaży wskazuje, że chorzy na otyłość są jedną z najbardziej stygmatyzowanych osób. Prawie 70 proc. Polaków przyznaje, że było świadkami przemocy psychicznej wobec osób z otyłością. "Grubas", "knur", "świnia", "wieprz" – to tylko niektóre z inwektyw, które padły w stronę chorych.
– Wstrząsające jest to, że chorych porównuje się do zwierząt – zauważa prof. Bogdański. – To forma dehumanizacji. Jednym okrutnym słowem odbiera się komuś podmiotowość, prawo do uczuć.
Zdaniem eksperta takie podejście utrudnia leczenie. – Tak silne odium społeczne jest rzeczywistą barierą do podejmowania przez chorych walki o zdrowie: nie szukają fachowej pomocy, a choroba pustoszy zdrowie coraz bardziej. Dlatego konsekwentna edukacja społeczna na ten temat jest tak ważna – mówi lekarz. Czytaj także: "To twoja wina. Wystarczy mniej jeść". Lekarze o tym, czego nie mówić chorym na otyłość

Leczenie otyłości u lekarza POZ jest możliwe
To nieprawda, że otyłość w ramach NFZ można leczyć wyłącznie u lekarza bariatry. Stanowczo zaprzecza temu lek. med Michał Domaszewski – znany w mediach społecznościowych jako "Doktor Michał”, który z powodzeniem leczy pacjentów z nadwagą i otyłością właśnie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
W rozmowie z portalem poradnikzdrowie.pl tłumaczy, że podczas wizyty lekarz POZ powinien zbadań pacjenta z otyłością pod kątem chorób współistniejących, takich jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2 czy stłuszczenie wątroby, a także przeanalizować przyczynę problemu i zlecić odpowiednie badania, np. poziom testosteronu czy insuliny. Ważne jest również indywidualne podejście – osoba ważąca 130 kg nie może biegać, ale może spacerować.
– W Polsce nie ma podspecjalizacji tylko i wyłącznie zajmującej się odchudzaniem, tak jak w USA, wiec najodpowiedniejszym lekarzem wydaje się tu być lekarz rodzinny. Codziennie przepisuję analogi GLP-1 swoim pacjentom. Rekordziści chudną po 40 -50 kg, chociaż to zależy od wielu czynników – mówi portalowi poradnikzdrowie.pl.
Co ciekawe, Domaszewski sam zmagał się z nadwagą i musiał zredukować masę ciała – schudł 20 kg, stając się inspiracją dla tysięcy obserwujących, Dziś aktywnie promuje zdrowy styl życia i edukuje, jak leczyć otyłość. Podkreśla, że chociaż czasami trudno zrobić pierwszy krok, to pomoc jest bliżej niż nam się wydaje i może być nią właśnie lekarz POZ, a w razie gdyby bagatelizował problem, pamiętajmy, że można go zmienić. Czytaj także: Wiosną zasadź w ogrodzie te rośliny. Kleszcze ich nie znoszą, będą omijać z daleka





































