W Polsce dochodzi do ok. 90 tys. udarów rocznie. Wiele z nich kończy się niepełnosprawnością lub śmiercią. Z danych statystycznych wynika, że coraz częściej doznają ich osoby młode, poniżej 40 roku życia. Jaka może być tego przyczyna? Czy da się temu zaradzić? Niech historia 23-letniej Anny będzie przestrogą.
Sporadyczne kołatanie czy trzepotanie serca od czasu do czasu może zdarzyć się każdemu. Gdy pojawia się częściej, warto przyjrzeć mu się bliżej. Konieczna może okazać się wizyta u kardiologa i wykonanie podstawowych badań.Łagodną arytmię można opanować także we własnym zakresie, ale przyda się tu trochę wiedzy – oczywiście z dobrego źródła. A tą podzieliła się właśnie lekarka. Wymienia to, co jest w tej kwestii najważniejsze.
Choć zaburzenia rytmu serca kojarzą się z osobami dorosłymi, nierzadko narażonymi na stresujący tryb życia, w rzeczywistości mogą dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku. Również tych najmłodszych pacjentów. Arytmie u dzieci diagnozowane są coraz częściej – m.in. dzięki coraz lepszej diagnostyce. Niestety, często nie wiadomo, co jest pierwotną przyczyną tych zaburzeń, bo mogą one występować nawet u dzieci z prawidłową anatomią i funkcją serca.
Za prawidłowe bicie zdrowego serca odpowiadają impulsy elektryczne, przewodzone przez wyspecjalizowane komórki. Układ przewodzący serca działa jak instalacja elektryczna, która doprowadza bodźce we właściwe miejsca w odpowiednim czasie. Dzięki niemu serce kurczy się w zorganizowany, rytmiczny sposób, co zapewnia efektywny przepływ krwi przez organ.Niestety w każdym układzie może dojść do zaburzeń. W przypadku zaburzeń rytmu serca mówimy o arytmii. Jak wygląda arytmia u dzieci i w jaki sposób ją leczyć?
Migotanie przedsionków to arytmia serca, o której możemy nawet nie wiedzieć, ale może dać o sobie znać szczególnie niepokojącymi sygnałami. Nieleczone migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru mózgu i innych powikłań sercowo-naczyniowych.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu przeprowadzono pierwszy w Wielkopolsce zabieg ablacji migotania przedsionków metodą elektroporacji (PFA – Pulsed Field Ablation), który otwiera nowy rozdział w terapii zaburzeń rytmu serca. Wprowadzenie ablacji techniką elektroporacji to krok w kierunku bezpieczniejszego i szybszego inwazyjnego leczenia migotania przedsionków.
Dominika Ostałowska jest aktorką, która jest bardzo dobrze znana zarówno filmowym, jak i serialowym widzom. Od lat gra w hitowym serialu TVP 2 “M jak miłość”, w którym wciela się w postać Marty Mostowiak.Ostałowska w niedawnym wydaniu “Dzień Dobry TVN" opowiedziała o swoich problemach ze zdrowiem. Aktorka miała kłopoty z sercem i musiała poddać się zabiegowi ablacji. Co to za operacja?
Duża część społeczeństwa zmaga się z wieloma kardiologicznymi schorzeniami, które potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednym z najczęściej występujących jest arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca. Są to pewne nieprawidłowości w rytmie serca, które mogą być spowodowane nieodpowiednią pracą węzła zatokowego, który może pracować za szybko lub za wolno. Jednak czy niepozorna arytmia może być groźna dla zdrowia, a nawet życia pacjenta oraz do jakich konsekwencji może prowadzić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia są to pewne nieprawidłowości w rytmie serca, które mogą być spowodowane nieodpowiednią pracą węzła zatokowego. Wiele osób zmaga się z różnymi schorzenia serca, a jednym z najczęściej występujących jest wspomniana arytmia. Skąd się biorą zaburzenia rytmu serca? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Zaburzenia rytmu serca (arytmia) pojawiają się w sytuacji wystąpienia nieprawidłowości w przesyłaniu impulsów elektrycznych z przedsionków do komór. Serce może bić za szybko, za wolno bądź też w nieregularny sposób. Jakie wyróżniamy rodzaje zaburzeń rytmu serca? Jakie są objawy arytmii? Co powoduje zaburzenia rytmu serca? Jak diagnozować i leczyć arytmię? Na te i inne pytania odpowiada kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.