Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia od telefonu. Nie potrafimy kontrolować czasu, który spędzamy z telefonem w dłoni. Marnujemy nie tylko czas, ale i swoje zdrowie. Jak się okazuje, cierpią nie tylko oczy. Z danych zebranych przez Telepolis wynika, że tylko 15% Polaków używa smartfona przez mniej niż godzinę dziennie i głównie są to osoby powyżej 50 roku życia. Aż 46% osób spędza z telefonem od 1 do 3 godzin. Od 3 do 6 godzin robi to 22% ankietowanych, a powyżej 6 godzin aż 8%.
Zamachy z 11 września 2001 roku zmieniły świat. Choć od tamtych wydarzeń minęły już ponad dwie dekady, ich skutki wciąż są odczuwalne. Dotyczą one nie tylko sfery politycznej, ale również zdrowia, ponieważ choroby, z którymi zmagają się ofiary zamachów, mieszkańcy okolic World Trade Center, strażacy oraz ratownicy, są jak najbardziej realne.
Dorota Wellman otwarcie mówi o swoich problemach zdrowotnych. W „Dzień Dobry TVN” pojawiła się jako gość i opowiedziała o tym, co ją spotkało. Przyznała, że przeszła operację serca, by odzyskać dawne życie. Teraz namawia wszystkich, by nie zwlekali z zabiegiem tak jak ona.W programie śniadaniowym Dorota Wellman opowiedziała o migotaniu przedsionków i zabiegu ablacji serca, dzięki któremu może znów normalnie funkcjonować. Jak sama twierdzi, dzieli się swoimi przeżyciami z nadzieją, że odmieni również czyjeś życie.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze objawy choroby serca możemy zauważyć w… toalecie. Zdaniem ekspertów, jeśli borykamy się z takim problemem, wykonując czynności fizjologiczne, może być to znak, by pójść do lekarza. Jak podaje portal politykazdrowotna.com, za 37 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju odpowiadają choroby układu sercowo-naczyniowego. Według ogólnopolskich statystyk, co roku ok. 80 tysięcy Polaków doznaje zawału serca. Warto więc przyjrzeć się swojemu organizmowi, by móc w porę zadziałać.
Wojciech Szczęsny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich piłkarzy, ogłosił zakończenie swojej sportowej kariery. Piłkarz wyjaśnił w oświadczeniu na Instagramie, że nie jest to spowodowane względami zdrowotnymi. Przypomnijmy jednak, że w przeszłości bramkarz miał problemy z sercem i poważną kontuzję nosa. Oto jego zdrowotna historia.
Danusia to czterolatka, która rok temu przeszła przeszczep serca. Na początku sierpnia świętowała rocznicę transplantacji. I choć jeszcze niedawno jej rodzice i bliscy żyli w strachu o jej zdrowie i życie, dziś dziewczynka jest nie do poznania. Jej historią żyła cała Polska. A co teraz u niej słychać?Dziewczynka pojawiła się na świecie w 30. tygodniu ciąży. Niedługo potem wszczepiono jej stymulator serca, dzięki czemu pierwsze dwa lata życia mogła spędzić w domu, a nie szpitalu, oczywiście będąc cały czas pod kontrolą lekarzy. Okazało się jednak, że to nie wystarczy. Rozpoczęła się prawdziwa walka o życie.
Choroby serca to najczęstszy powód przedwczesnych zgonów. Lekarze kardiologii przypominają, że chcą wzmocnić ten organ, a tym samym zwiększyć szanse na dłuższe, zdrowe życie, można wprowadzić do codziennego funkcjonowania kilka zmian. Uważają, że dzięki nim serce będzie w zdecydowanie lepszej kondycji.
Coraz więcej firm wprowadza krótszy, bo 35-godzinny, tydzień pracy. Zmiany dotyczą już nie tylko prywatnych przedsiębiorstw - teraz taki model pracy testuje urząd we Włocławku. Założenie jest takie, że krótszy czas pracy urzędników nie wpłynie na godziny pracy interesantów. Krótszy model pracy jest promowany w trosce o zdrowie pracowników. Jak praca wpływa na psychikę?
Ból łydek może mieć różne podłoże i charakteryzować rozmaite schorzenia. Jednym z nich jest miażdżyca, która jest również odpowiedzialna za ból zawałowy (tzw. wieńcowy). Nie wszyscy jednak łączą ból łydek z poważnymi chorobami co często prowadzi do bagatelizowania objawu.
1,2 miliona Polaków cierpi na tę chorobę. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. O czym mowa? O niewydolności serca, która daje bardzo różne objawy i zawsze wymaga leczenia. Jak rozpoznać chorobę?
Nieregularne miesiączkowanie to problem, który zna wiele kobiet. Może być spowodowane rozmaitymi czynnikami, m.in. stresem, ale nie tylko. Nieregularny okres może być też objawem chorób sercowo-naczyniowych.Naukowcy postanowili zająć się stanem zdrowia kobiet borykających się z zaburzeniami miesiączkowania, ale też ze zbyt długim lub krótkim cyklem miesięcznym. Lekarze ustalili, że ten problem może przekładać się na zwiększone ryzyko chorób serca, głównie arytmii serca.
Od dzieciństwa wpaja się nam, że masło jest zdrowe, a margaryna nie. Dietetyk dr Damian Parol sprawdził, ile w tym prawdy. Wyniki jego "śledztwa" mogą szokować.Dr Damian Parol to znany w mediach społecznościowych dietetyk. Jego profil na Facebooku śledzi ponad 70 tys. osób. Oto co miał do przekazania na temat masła i margaryny.
Choroby serca dotykają coraz młodsze osoby, a pewnych znaków ostrzegawczych, które wysyła nam organizm, nie wolno ignorować. Jeszcze w 2014 r. Brittany Williams była zdrową, wysportowaną, 24-letnią kobietą.Codziennie biegała i stosowała zdrową dietę. W pewnym momencie doszło do zatrzymania akcji serca, choć wydawać by się mogło, że Brittany nie miała żadnych problemów z sercem. Niestety, kilka dni przed tym wydarzeniem, doświadczyła w pracy sygnału ostrzegawczego, jaki wysłał jej organizm.
Bądźmy szczerzy: ser to kaloryczna bomba, ale za to jaka smaczna! Pasuje do kanapek, sałatek, choć sam w sobie stanowi rarytas. Postawiony na desce na grillu lub przyjęciu, szybko znika. Niestety wiele osób usuwa go ze swojej diety w obawie przed kaloriami czy cholesterolem. Istnieje jednak rodzaj sera, który nie tylko jest zdrowy dla serca, ale i – ponieważ nie ma wielu kalorii – sprzyja odchudzaniu.
Serce to jeden z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Kiedy wysiada, zmieniają się uszy. Im jest gorzej, tym głębsza na nich zmarszczka nazywana “objawem Franka”. Jak wygląda i gdzie jej szukać? Zostańcie z nami.
Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła najnowszy raport odnośnie chorób krążenia. Jak się okazuje, odpowiadają one za ponad 40 procent wszystkich zgonów w Europie, czyli za ok. 10 tysięcy dziennie. Głównymi powodami chorób krążenia jest m.in. nieleczone nadciśnienie tętnicze oraz nadmierne spożycie soli. Jak mówią dane z raportu, w regionie europejskim z nadciśnieniem mierzy się co trzecia osoba w wieku 30-79 lat. To najwyższy wskaźnik na świecie.
Adam Konkol, znany publiczności jako lider grupy Łzy mierzy się z rakiem płuc. Muzyk zdradził, że ze względu na choroby współistniejące nie może przejść operacji ani chemioterapii.Adam Konkol jest jednym z najdłużej żyjących ludzi z wrodzonym Zespołem Eisenmengera na świecie. To zespół wrodzonych wad serca, które prowadzą do rozwoju tętniczego nadciśnienia płuc (TNP). Co jeszcze wiemy o tym schorzeniu?
O cukrzycy można napisać, że jest chorobą naszych czasów. Obecnie niemal lawinowo rośnie liczba przypadków tej choroby na świecie. Choruje na nią już prawie 10. proc ogółu ludności. W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją dotyczącą zakresu farmakoterapii cukrzycy. Wszystko za sprawą nowych grup leków przeciwcukrzycowych. Ich zaletą jest zmniejszenie m.in. ryzyka niewydolności nerek, ale również korzystny wpływ na zredukowanie masy ciała. Czy jednak w dobie tak rozwiniętej farmakoterapii możliwe są też inne sposoby zapobiegania oraz leczenia cukrzycy? Co na ten temat mówią badania i diabetolodzy?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu lek wskazany do krótkotrwałego leczenia ostrych stanów ciężkiej niewydolności serca. Uzasadnienie tej decyzji jest takie, iż specyfik nie spełnia wymagań w zakresie "zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym". Decyzją GIF lek ten może być stosowany tylko i wyłącznie w formie koncentratu do sporządzania roztworu w szpitalach.
W Szwecji mężczyźni żyją średnio o osiem, a kobiety o pięć lat dłużej, niż mieszkańcy i mieszkanki Polski. Dlaczego? Kluczowa jest profilaktyka chorób serca i naczyń. Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog podpowiada, co jeść i jaki tryb życia prowadzić. Sprawdził to na sobie. To kolejny wywiad Edyty Brzozowskiej z cyklu „Czy lekarz się leczy?" w Pacjenci.plJesteście ciekawi, czy lekarze dbają o swoje zdrowie? Niedawny raport NIK pokazał, że są przepracowani, wyczerpani i często nie mają na to niestety czasu, bo tego z trudem wystarcza na to, by przyjąć wszystkich czekających w kolejce pacjentów. W Pacjenci.pl w cyklu „Czy lekarz się leczy?” pytamy pracowników ochrony zdrowia, czy porady, które dają pacjentom, stosują także w swoim życiu. - Podstawą zdrowego stylu życia są zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i regularny wysiłek fizyczny. Z tym ostatnim ja osobiście trochę przesadzam, bo bieganie w maratonach to nie jest rzecz najzdrowsza. Ale wszystkim polecam choćby godzinę intensywnej aktywności 3-4 razy w tygodniu - mówi prof. Piotr Ponikowski, wybitny kardiolog, rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są najważniejszą przyczyną umieralności wśród kobiet i mężczyzn. Powodem wielu zgonów w szczególności choroba wieńcowa jest. Zarówno w jej, jak i w przypadku innych schorzeń tego rodzaju podstawą prewencji jest m.in. znajomość czynników ryzyka. W większości przypadku śmierci z tego powodu można uniknąć! Jakie są więc czynniki ryzyka powodujące chorobę wieńcową? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Śnieg sypie coraz mocniej. Wielu z nas nie ma wyjścia - ubiera się ciepło, chwyta za łopatę i odśnieża chodnik czy podjazd do garażu. Jednak dla pewnych osób taka czynność może stanowić zagrożenie zdrowia. W USA zdarzały się nawet zgony w trakcie odśnieżania. Kto powinien z niego zrezygnować i poprosić kogoś innego, by go w tym wyręczył?
Wszyscy zasługujemy na szansę. Ta terapia dotyczy aż połowy chorych Polaków ze zdiagnozowaną niewydolnością serca. Wielu pacjentów na to leczenie nie stać – mówi–podkreśla Agnieszka Wołczenko, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Inicjatorka Porozumienia Organizacji Kardiologicznych. Pacjenci czekają na odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.Już dwa miesiące trwa przerwa w dostępności refundacji tej terapii. Pacjenci z chorobami serca wysłali do Ministerstwa Zdrowia list z prośbą o niezwłoczne przywrócenie refundacji. Sprawa dotyczy aż połowy chorych na niewydolność serca w Polsce.
Nestor polskiego dziennikarstwa Jerzy Jachowicz przeszedł rozległy zawał. "Przebywa w szpitalu, ale czuje się już lepiej" - napisał na Twitterze (dziś już X) Krzysztof Świątek, redaktor naczelny Polskiego Radia 24. Jerzy Jachowicz prowadzi "Rozmowę dnia" w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia. W Polskim Radiu 24, w niedzielnej audycji "Przekładaniec Jachowicza" rozmawia z politykami i innymi ekspertami. Współpracuje też z TVP Info. Wcześniej Jerzy Jachowicz pracował m.in. w “Gazecie Wyborczej” i “Newsweeku”.
Do kliniki pani Lilianna trafiła z problemami kardiologicznymi. Lekarze zaproponowali jej wszczepienie rozrusznika serca. Pacjentka ma 102 lata, więc to oczywiste, że operacja w tym wieku wiąże się z większym ryzykiem. Pani Lilianna je podjęła.Do Centrum Kardiologii Grupa American Heart of Poland w Zgierzu trafiła 102-letnia pani Lilianna. Mówiła lekarzom, że od pewnego czasu brakuje jej energii oraz szybciej odczuwa zmęczenie. Mogła żyć tak dalej, ale dzięki zabiegowi, który przeprowadzono w znieczuleniu miejscowym, pacjentka żyje też czując się diametralnie lepiej. Pamiętajcie, na leczenie nigdy nie jest za późno. Tę niesamowicie optymistyczną informację o zabiegu przeprowadzonym w Centrum Kardiologii Grupa American Heart of podał portal www.termedia.pl.
Jeśli posiadasz tą grupę krwi, jesteś prawdziwym szczęściarzem! Właściciele tej grupy są najmniej podatni na choroby serca i cieszą się najdłuższą żywotnością, co potwierdzili naukowcy z amerykańskiego National Institutes of Health i uniwersytetu w Teheranie.
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zdefiniowało nową chorobę – to zespół CKM. Okazuje się, że potencjalnym chorym jest nawet co trzecia dorosła osoba. CKM, czyli zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny znacznie zwiększa ryzyko zgonu spowodowanych chorobami układu krążenia. Jak rozwija się choroba? Jak ją leczyć?
Zawał kojarzy nam się z mężczyzną, szczególnie zestresowanym pracoholikiem. Tymczasem to kobiety, a nie mężczyźni częściej umierają z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Aktorka grająca Leilę w „Gwiezdnych wojnach” zmarła na zawał w wieku zaledwie 60 lat. Przeczytaj, co o kobiecym sercu mówią eksperci. - To kobiety są bardziej zagrożone zgonem z tego chorób sercowo-naczyniowych – mówił prof. Bartosz Hudzik, kardiolog Śląskiego Uniwersytety Medycznego w Katowicach. Zawał u kobiet jest jednak często jest bagatelizowany, bo daje mniej charakterystyczne objawy, niż u mężczyzn. Jest mylony np. z nerwicą, atakiem paniki, a nawet z…refluksem. Mężczyźni mają po prostu bóle w klatce piersiowej, w każdym razie statystycznie, a kobiety częściej dopadają duszności i osłabienie i wspomniany przed chwilą refluks.