Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby Serca

Choroby Serca

Kobieta trzyma się za ucho
18.05.2024 17:15 Po tej zmianie na uchu poznasz, że masz chore serce. Chodzi o "objaw Franka"

Serce to jeden z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Kiedy wysiada, zmieniają się uszy. Im jest gorzej, tym głębsza na nich zmarszczka nazywana “objawem Franka”. Jak wygląda i gdzie jej szukać? Zostańcie z nami.

Choroby serca, choroby krążenia
17.05.2024 12:28 Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła najnowszy raport odnośnie chorób krążenia. Jak się okazuje, odpowiadają one za ponad 40 procent wszystkich zgonów w Europie, czyli za ok. 10 tysięcy dziennie. Głównymi powodami chorób krążenia jest m.in. nieleczone nadciśnienie tętnicze oraz nadmierne spożycie soli. Jak mówią dane z raportu, w regionie europejskim z nadciśnieniem mierzy się co trzecia osoba w wieku 30-79 lat. To najwyższy wskaźnik na świecie.

Adam Konkol, Łzy, Zespół Eisenmengera
19.04.2024 16:02 Na tę chorobę cierpi muzyk grupy Łzy. Czym jest Zespół Eisenmengera?

Adam Konkol, znany publiczności jako lider grupy Łzy mierzy się z rakiem płuc. Muzyk zdradził, że ze względu na choroby współistniejące nie może przejść operacji ani chemioterapii.Adam Konkol jest jednym z najdłużej żyjących ludzi z wrodzonym Zespołem Eisenmengera na świecie. To zespół wrodzonych wad serca, które prowadzą do rozwoju tętniczego nadciśnienia płuc (TNP).  Co jeszcze wiemy o tym schorzeniu?

Cukrzyca, choroby
16.03.2024 21:03 Przełomowe badania lekarzy. Znaleźli sposób na wyleczenie cukrzycy?

O cukrzycy można napisać, że jest chorobą naszych czasów. Obecnie niemal lawinowo rośnie liczba przypadków tej choroby na świecie. Choruje na nią już prawie 10. proc ogółu ludności. W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją dotyczącą zakresu farmakoterapii cukrzycy. Wszystko za sprawą nowych grup leków przeciwcukrzycowych. Ich zaletą jest zmniejszenie m.in. ryzyka niewydolności nerek, ale również korzystny wpływ na zredukowanie masy ciała. Czy jednak w dobie tak rozwiniętej farmakoterapii możliwe są też inne sposoby zapobiegania oraz leczenia cukrzycy? Co na ten temat mówią badania i diabetolodzy?

leki, GIF, wycofane leki
05.03.2024 17:15 Wycofano lek stosowany przy niewydolności serca. Cała seria ma zniknąć z aptek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu lek wskazany do krótkotrwałego leczenia ostrych stanów ciężkiej niewydolności serca. Uzasadnienie tej decyzji jest takie, iż specyfik nie spełnia wymagań w zakresie "zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym". Decyzją GIF lek ten może być stosowany tylko i wyłącznie w formie koncentratu do sporządzania roztworu w szpitalach.

Prof. Piotr Poniatowski
28.02.2024 22:22 Szwedzi żyją osiem lat dłużej, niż Polacy. Kardiolog wyjaśnia, dlaczego

W Szwecji mężczyźni żyją średnio o osiem, a kobiety o pięć lat dłużej, niż mieszkańcy i mieszkanki Polski. Dlaczego? Kluczowa jest profilaktyka chorób serca i naczyń. Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog podpowiada, co jeść i jaki tryb życia prowadzić. Sprawdził to na sobie. To kolejny wywiad Edyty Brzozowskiej z cyklu „Czy lekarz się leczy?" w Pacjenci.plJesteście ciekawi, czy lekarze dbają o swoje zdrowie? Niedawny raport NIK pokazał, że są przepracowani, wyczerpani i często nie mają na to niestety czasu, bo tego z trudem wystarcza na to, by przyjąć wszystkich czekających w kolejce pacjentów. W Pacjenci.pl w cyklu „Czy lekarz się leczy?” pytamy pracowników ochrony zdrowia, czy porady, które dają pacjentom, stosują także w swoim życiu. - Podstawą zdrowego stylu życia są zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i regularny wysiłek fizyczny. Z tym ostatnim ja osobiście trochę przesadzam, bo bieganie w maratonach to nie jest rzecz najzdrowsza. Ale wszystkim polecam choćby godzinę intensywnej aktywności 3-4 razy w tygodniu - mówi prof. Piotr Ponikowski, wybitny kardiolog, rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. 

choroba wieńcowa
28.02.2024 08:56 Te osoby mają największe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Sprawdź, czy dotyczy ciebie

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najważniejszą przyczyną umieralności wśród kobiet i mężczyzn. Powodem wielu zgonów w szczególności choroba wieńcowa jest. Zarówno w jej, jak i w przypadku innych schorzeń tego rodzaju podstawą prewencji jest m.in. znajomość czynników ryzyka. W większości przypadku śmierci z tego powodu można uniknąć! Jakie są więc czynniki ryzyka powodujące chorobę wieńcową? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

odśnieżanie chodnika
03.01.2024 13:36 Odśnieżanie może skończyć się nawet zgonem. Osoby z pewnymi chorobami powinny unikać tej aktywności

Śnieg sypie coraz mocniej. Wielu z nas nie ma wyjścia - ubiera się ciepło, chwyta za łopatę i odśnieża chodnik czy podjazd do garażu. Jednak dla pewnych osób taka czynność może stanowić zagrożenie zdrowia. W USA zdarzały się nawet zgony w trakcie odśnieżania. Kto powinien z niego zrezygnować i poprosić kogoś innego, by go w tym wyręczył? 

Agnieszka Wołczenko
28.11.2023 14:18 Apel pacjentów do Ministerstwa Zdrowia. „To kwestia życia i zdrowia” – mówi Agnieszka Wołczenko, prezes stowarzyszenia chorych na serce

Wszyscy zasługujemy na szansę. Ta terapia dotyczy aż połowy chorych Polaków ze zdiagnozowaną niewydolnością serca. Wielu pacjentów na to leczenie nie stać – mówi–podkreśla Agnieszka Wołczenko, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Inicjatorka Porozumienia Organizacji Kardiologicznych. Pacjenci czekają na odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.Już dwa miesiące trwa przerwa w dostępności refundacji tej terapii. Pacjenci z chorobami serca wysłali do Ministerstwa Zdrowia list z prośbą o niezwłoczne przywrócenie refundacji. Sprawa dotyczy aż połowy chorych na niewydolność serca w Polsce.

Jerzy Jachowicz
27.11.2023 02:28 Znany dziennikarz przeszedł rozległy zawał. Przebywa w szpitalu. Informację podał szef Polskiego Radia 24

Nestor polskiego dziennikarstwa Jerzy Jachowicz przeszedł rozległy zawał. "Przebywa w szpitalu, ale czuje się już lepiej" - napisał na Twitterze (dziś już X) Krzysztof Świątek, redaktor naczelny Polskiego Radia 24. Jerzy Jachowicz prowadzi "Rozmowę dnia" w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia. W Polskim Radiu 24, w niedzielnej audycji "Przekładaniec Jachowicza" rozmawia z politykami i innymi ekspertami. Współpracuje też z TVP Info. Wcześniej Jerzy Jachowicz pracował m.in. w “Gazecie Wyborczej” i “Newsweeku”.

Pani Lilianna i dr Jakub Foryś
26.11.2023 15:41 Ma 102-lata i się na to zdecydowała. Nigdy nie jest za późno

Do kliniki pani Lilianna trafiła z problemami kardiologicznymi. Lekarze zaproponowali jej wszczepienie rozrusznika serca. Pacjentka ma 102 lata, więc to oczywiste, że operacja w tym wieku wiąże się z większym ryzykiem. Pani Lilianna je podjęła.Do Centrum Kardiologii Grupa American Heart of Poland w Zgierzu trafiła 102-letnia pani Lilianna. Mówiła lekarzom, że od pewnego czasu brakuje jej energii oraz szybciej odczuwa zmęczenie. Mogła żyć tak dalej, ale dzięki zabiegowi, który przeprowadzono w znieczuleniu miejscowym, pacjentka żyje też czując się diametralnie lepiej. Pamiętajcie, na leczenie nigdy nie jest za późno. Tę niesamowicie optymistyczną informację o zabiegu przeprowadzonym w Centrum Kardiologii Grupa American Heart of podał portal www.termedia.pl.

grupy krwi
03.11.2023 16:39 Posiadacze tej grupy krwi żyją najdłużej. Jeśli ją masz, jesteś prawdziwym szczęściarzem!

Jeśli posiadasz tą grupę krwi, jesteś prawdziwym szczęściarzem! Właściciele tej grupy są najmniej podatni na choroby serca i cieszą się najdłuższą żywotnością, co potwierdzili naukowcy z amerykańskiego National Institutes of Health i uniwersytetu w Teheranie. 

ból serca
19.10.2023 15:44 Uważaj, jeśli masz jedną z tych chorób. Kardiolodzy: zachoruje co trzeci pacjent

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zdefiniowało nową chorobę – to zespół CKM. Okazuje się, że potencjalnym chorym jest nawet co trzecia dorosła osoba. CKM, czyli zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny znacznie zwiększa ryzyko zgonu spowodowanych chorobami układu krążenia. Jak rozwija się choroba? Jak ją leczyć? 

Zawał serca u kobiet
14.10.2023 14:31 Kobiety boją się raka piersi, a umierają na serce. Zawał mylony z refluksem

Zawał kojarzy nam się z mężczyzną, szczególnie zestresowanym pracoholikiem. Tymczasem to kobiety, a nie mężczyźni częściej umierają z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Aktorka grająca Leilę w „Gwiezdnych wojnach” zmarła na zawał w wieku zaledwie 60 lat. Przeczytaj, co o kobiecym sercu mówią eksperci. - To kobiety są bardziej zagrożone zgonem z tego chorób sercowo-naczyniowych – mówił prof. Bartosz Hudzik, kardiolog Śląskiego Uniwersytety Medycznego w Katowicach. Zawał u kobiet jest jednak często jest bagatelizowany, bo daje mniej charakterystyczne objawy, niż u mężczyzn. Jest mylony np. z nerwicą, atakiem paniki, a nawet z…refluksem. Mężczyźni mają po prostu bóle w klatce piersiowej, w każdym razie statystycznie, a kobiety częściej dopadają duszności i osłabienie i wspomniany przed chwilą refluks. 

None
10.10.2023 08:57 Lech Wałęsa w szpitalu. "I znowu mnie dostali"

Były prezydent Lech Wałęsa niespełna dwa tygodnie temu świętował 80. urodziny. Niestety wczoraj na swoich mediach społecznościowych zamieścił zdjęcie, na którym widać, że leży na szpitalnym łóżku.

nadciśnienie
08.10.2023 14:59 Czy można obniżyć ciśnienie bez leków?

Wysokie ciśnienie to ryzyko udaru, niewydolnościnerek i śmierci. Na początku choroby zmiana stylu życia często wystarcza do jego obniżenia. A jeśli bierzesz już leki, prawdopodobnie lekarz zmniejszy ci dawkę. Schudnij, jeśli masz nadwagę. Co jeszcze musisz zrobić? Pytamy dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej. Dokonując codziennych wyborów dotyczących naszego trybu życia, mamy istotny wpływ na wartość ciśnienia tętniczego. Nie pozostaje to bez znaczenia również kiedy chorujemy na nadciśnienie. Jak należy postępować? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

arytmia
11.09.2023 13:10 Twoje serce bije nierówno? Lekarz kardiolog wskazuje najczęstsze przyczyny arytmii

Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia są to pewne nieprawidłowości w rytmie serca, które mogą być spowodowane nieodpowiednią pracą węzła zatokowego. Wiele osób zmaga się z różnymi schorzenia serca, a jednym z najczęściej występujących jest wspomniana arytmia. Skąd się biorą zaburzenia rytmu serca? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.