Czy otyłość u dzieci jest dziedziczna? Warto zwrócić uwagę na pewną zależność
Otyłość to choroba cywilizacyjna, która obecnie jest jedną z najczęściej występujących nie tylko wśród dorosłych, ale także dzieci. Coraz więcej dzieci ma problemy z nadwagą, która może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. W Polsce dzieci stanowią grupę najszybciej tyjących w Europie. Częściej praktykują one siedzący tryb życia, spędzając całe dnie przed komputerem, czy telewizorem. Dodatkowo wysokokaloryczne przekąski, słodycze, czy fast foody to ich ulubione jedzenie, które niestety powoduje nadwagę. Jednak czy tryb życia to jedyna droga do otyłości? Czy otyłość jest kwestią dziedziczną? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa.
Otyłość dziedziczna – to jest możliwe
Wielokrotnie możemy zauważyć, że w rodzinach, które mają zwiększoną masę ciała, problem widoczny jest z pokolenia na pokolenie. Jeżeli rodzice mają nadwagę lub otyłość, to wcale nie jest pewne, że dzieci też będą borykać się z tym zaburzeniem. Przede wszystkim jest to kwestia nawyków żywieniowych i stylu życia , który zazwyczaj jest podobny w rodzinach. Rodzice są wzorcem dla dzieci zatem kiedy oni nie dbają o prawidłowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną trudno, aby dziecko mając taki schemat w rodzinie, prowadziło odmienny styl życia.
Istnieje jednak pewna predyspozycja, która może wynikać z genów. Są to przypadki, w których podejrzewa się, że wskazują na otyłość, która może być dziedziczona.
„
Odkryto około 140 genów, które sprzyjają nadmiernej masie ciała. Należy podkreślić słowo sprzyjają, co znaczy, że nie definiują zero - jedynkowo. Przyjmuje się, że ich udział wynosi około 25 – 30%, więc w większym stopniu nasza masa ciała zależy od nas. Istnieją pewne warianty genetyczne, których wpływ ocenia się na 70%, jednak występują bardzo rzadko.
”
– powiedział dietetyk kliniczny Izabela Sobolewska.
Konsekwencje nieleczonej otyłości u dzieci
Jeżeli interwencja szybko zostanie podjęta tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko zostanie uchronione przed pewnymi chorobami, które wynikają z nadmiernej masy ciała. Jednak czym dłużej dziecko zmaga się z otyłością to ryzyko powstania wielu chorób i nieodwracalnych konsekwencji wzrasta.
„Coraz częściej trafiają do nas dzieci z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, które w przypadku braku leczenia za kilka lat rozwinie się w niealkoholowe zapalenie wątroby, a finalnie za 20 lat może dojść do rozwoju raka i marskości wątroby.” - powiedział dietetyk kliniczny Izabela Sobolewska.
Otyłość i nadwaga mogą prowadzić również do zaburzeń metabolicznych w tym do insulinooporności , a ta w następstwie może prowadzić do cukrzycy . Co więcej, niedoczynność tarczycy, zaburzenia gospodarki lipidowej i wysokie stężenie trójglicerydów także mogą być skutkiem otyłości.
Wiele dzieci boryka się również z wadą postawy, płaskostopiem, bólem kręgosłupa i stawów , które są obciążone poprzez zbyt dużą masę.
Coraz więcej także
zaburzeń o podłożu psychologicznym
jest spowodowane właśnie nadwagą i otyłością.
Depresja, brak akceptacji siebie oraz przez innych
, to konsekwencje, które wiążą się z tym schorzeniem.
Sposoby na utrzymanie prawidłowej masy wśród dzieci i młodzieży
Nie jest tajemnicą, że zdrowy styl życia, który wynika z prawidłowych nawyków, jest fundamentem walki z otyłością czy nadwagą. Te czynniki pozwolą zachować zdrowy rytm, oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z nadmierną wagą ciała:
- dobrze zbilansowane posiłki,
- regularność i odpowiednia ilość posiłków,
- regularna aktywność fizyczna,
- picie wody,
- ograniczenie wysokoprzetworzonej i wysokokalorycznej żywności,
- niepodjadanie między posiłkami,
- niepomijanie posiłków,
- niedoprowadzanie do nadwyżki kalorycznej.
Zobacz też:
Co pić na przejedzenie? 3 napoje, które wesprą trawienie
Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy
Tani krem wygładzający zmarszczki z Biedronki. Super efekty za mniej niż 20 zł