Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 24.03.2023 13:30

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?

szczoteczka
canva.com

Jedni robią to automatycznie, inni w konkretnym celu, a mowa o zwilżaniu szczoteczki pod strumieniem wody przed myciem zębów. Jeśli należycie do jednej z tych grup, warto zmienić nawyk. Okazuje się bowiem, że nie należy moczyć szczoteczki przed użyciem. Wyjaśniamy dlaczego. 

Piana nie równa się efektywność szczotkowania

Dużo osób przed przystąpieniem do mycia zębów moczy szczoteczkę, aby pasta lepiej się pieniła. Jest to efekt połączenia się wody z obecnym w paście detergentem Sodium Lauryl Sulfate (SLS) odpowiedzialnym za powstawanie piany. SLS jest powszechnie stosowany w chemii gospodarczej i kosmetykach myjących. Warto podkreślić, że pasta nie musi się pienić, aby dokładnie wyczyścić zęby. Choć sprawia wrażenie lepszego czyszczenia zębów, tak naprawdę nie jest pożądana. Pasta bez dodatku wody jest bardziej skoncentrowana i lepiej zachowuje swoje właściwości. Będzie więc efektywniej czyścić zęby niż utworzona z niej piana. Połączenie pasty do zębów z wodą ogranicza m.in. działanie fluoru na szkliwo. Ponadto zbyt duża ilość piany w jamie ustnej może być niebezpieczna dla małych dzieci i doprowadzić do zakrztuszenia się.

Projekt bez tytułu - 2023-03-24T015703.940.png

Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy Taki wygląd paznokci powinien cię zaniepokoić. Podolog radzi, kiedy lepiej nie czekać z wizytą

Szczoteczka musi być dopasowana

Inna grupa osób moczy szczoteczkę, aby zmiękczyć jej włosie. Takim działaniem możemy jednak zmniejszyć efektywność czyszczenia zębów z płytki nazębnej. Jeśli czujemy, że nasza szczoteczka jest dla nas za twarda, lepiej wymienić ją na taką, która ma delikatniejsze włosie. „U znacznej części pacjentów rekomendowana jest szczoteczka o twardości średniej. Miękkie są przeznaczone zwykle dla osób z problemami z dziąsłami. Warto podkreślić, żeby zębów nie szorować zbyt mocno.” - powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch. 

Czy trzeba płukać szczoteczkę?

Część osób płucze szczoteczkę przed myciem zębów, aby pozbyć się nagromadzonych na niej bakterii.  W ten sposób nie pozbędziemy się drobnoustrojów. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o czystość naszej szczoteczki. 

Główne zasady higieny szczoteczki do zębów: 

  • Po każdym użyciu szczoteczki, dokładnie wypłukujemy ją pod strumieniem ciepłej wody, aby pozbyć się z włosia zalegających resztek jedzenia. 
  • Szczoteczkę przechowujemy w pozycji stojącej, aby włosie znajdowało się u góry. W ten sposób będzie mogła wyschnąć, co ograniczy rozwój drobnoustrojów. Bakterie lubią bowiem ciepłe i wilgotne środowisko. 
  • Główka szczoteczki nie może dotykać szczoteczek innych użytkowników. 
  • Szczoteczkę wymieniamy co 2 – 3 miesiące, a także po przebytej infekcji gardła. 
  • Co jakiś czas możemy wyparzyć szczoteczkę we wrzątku. 
  • Nie używamy szczoteczki, która upadła na podłogę, czy do zlewu!