Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Czy Twoja temperatura ciała jest inna niż 36,6°C? Naukowcy odkryli coś zaskakującego
Fot. Canva/Tetiana Nekrasova, StopTheSpread

Czy Twoja temperatura ciała jest inna niż 36,6°C? Naukowcy odkryli coś zaskakującego

27 grudnia 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Standard, do jakiego jesteśmy od lat przyzwyczajeni, wynosi 36,6°C. Okazuje się jednak, że z wielu powodów temperatura ciała człowieka może na stale się obniżyć. Powodem może być styl życia, postęp nauki i medycyny, ale też choroba. Zdarza się jednak, że niższa temperatura ciała nie powinna niepokoić.

Niższa temperatura ciała niż 36,6°C

Czynniki, od których może zależeć wynik pomiaru temperatury ciała nie zawsze są powodem do niepokoju, ale warto je znać, zwłaszcza jeśli dołączą do nich inne symptomy mogące świadczyć o wystąpieniu choroby:

  • Choroby, przy których może wystąpić obniżona temperatura ciała: niedoczynność tarczycy, niedożywienie, infekcje wirusowe , występowanie chorób lub uszkodzeń neurologicznych, niewydolność wątroby, cukrzyca, niewydolność nerek, niedokrwistość
  • Miejsce pomiaru , które może wpływać na wynik: temperatura mierzona pod pachą jest zwykle niższy niż w ustach, uchu lub odbycie
  • Błędy pomiaru: jeśli przyłożymy nieprawidłowo termometr lub pomiar będzie za krótki, wskazywana temperatura może być niższa niż w rzeczywistości
O tych chorobach mówią nam nasze stopy. Fizjoterapeutka: Bardzo wiele możemy z nich wyczytać
Ptoza oka po botoksie. Tego groźnego skutku ubocznego nie wolno bagatelizować

Niższa temperatura ciała nie zawsze musi niepokoić

Organizm niektórych osób wykazuje indywidualną cechę obniżonej temperatury ciała, która nie wpływa na ich stan zdrowia. Różnice nie są ogromne, ale zauważalne i mogą dotyczyć całych grup osób.

Według naukowców powodem może być postęp medycyny, zmiana klimatu, wyższy komfort życia, dostęp do technologii, a także do klimatyzacji czy ogrzewania. To wszystko sprawia, że organizm może oszczędzać wydatki energetyczne, co powoduje trwałe obniżenie jego temperatury, nawet o 0,2. Prawidłowa temperatura ciała może zatem wynosić 36,4 °C.

Warto wiedzieć, że osoby starsze mają średnio niższą temperaturę ciała niż młodzi dorośli, według jednego z badań, średnio o 0,23°C. Powodem jest spowolnienie metabolizmu i osłabienie zdolności do termoregulacji. Niestety, może mieć to swoje konsekwencje zdrowotne, np. brak gorączki przy infekcjach, która uważana jest za pierwszy naturalny sposób ich zwalczania.

„Uważa się, że spadek temperatury ciała wraz z wiekiem jest zjawiskiem wynikającym ze spowolnienia ludzkiego metabolizmu w połączeniu ze spadkiem zdolności do regulowania temperatury ciała w odpowiedzi na zmiany środowiskowe, takie jak zmiany sezonowe” – czytamy w opisie jednego z badań. „Zmiany związane z wiekiem mają szczególne znaczenie kliniczne, ponieważ pacjenci w podeszłym wieku często nie są w stanie wywołać silnej odpowiedzi zapalnej na infekcję i chorobę, a ich temperatura nie osiąga zakresu temperatur tradycyjnie uważanego za zakres temperatury gorączkowej”.

O czym świadczy obniżona temperatura ciała

Ustalona jeszcze w XIX wieku przez niemieckiego lekarza Carla Wunderlicha norma dla prawidłowej temperatury ciała wynosiła wówczas 37°C, późniejsza korekt wynosiła już 36,6°C. Choć niższa temperatura ciała nie zawsze wskazuje na problem zdrowotny, warto zwrócić uwagę na pojawienie się innych objawów, takich jak dreszcze, zmęczenie czy osłabienie, a także stan zdrowia. Obniżona temperatura może oznaczać występowanie niektórych chorób. Jeśli z kolei spadnie poniżej 35°C, oznacza to, że organizm wchodzi w stan hipotermii. Kolejne obniżanie temperatury ciała może już upośledzać funkcje życiowe i zagrażać życiu.

Źródło: I.I Geneva i in., Normal Body Temperature: A Systematic Review, Open Forum Infect Dis

Zobacz także:

Męska depresja. Najgroźniejsze objawy można łatwo przeoczyć

Napoje procentowe wyniszczają organizm. Narażone jest także uzębienie

Tak działa czosnek włożony do nosa lub ucha. Ta wiedza przyda się każdemu

To najbardziej wyniszcza tarczycę. Każdy z nas jest w grupie ryzyka
Zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny CRM stawia wyzwania przed lekarzami. Zmian wymaga cały system
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko