Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Męska depresja. Najgroźniejsze objawy można łatwo przeoczyć
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 18.12.2024 17:07

Męska depresja. Najgroźniejsze objawy można łatwo przeoczyć

depresja u mężczyzn
Fot. YouTube Pacjenci

Myśląc o depresji wielu z nas ma przed oczami wizerunek przygnębionej osoby, zakopanej w kołdrze i poduszkach, która nie ma siły wstać, nie ma siły pracować i normalnie funkcjonować. Okazuje się, że depresja może objawiać się na wiele sposobów, czasem zupełnie inaczej w przypadku mężczyzn niż kobiet.  

W kolejnym odcinku podcastu portalu Pacjenci.pl, pod tytułem „Nie jestem psychologiem” prowadząca Agnieszka Wąsikowska, spytała zaproszonego rozmówcę o to, jak objawia się depresja właśnie w przypadku mężczyzn. Jej gościem był Marcin Grudzień, psychoterapeuta z pracowni Bliskich Relacji i Fundacji Masculinum. 

Czy tylko u kobiet depresja jest akceptowalna?

Przez wiele dziesięcioleci uważano, że depresja nie dotyczy mężczyzn i w większości przypadków jest to choroba typowo kobieca, związana z ich sytuacją społeczną, naturą i emocjonalnością. Ten stereotypowy podział został już dawno obalony, chociaż dopiero w latach 70. XX wieku pojawił się jasny komunikat, że mężczyźni też chorują na depresję. 

– „W przypadku mężczyzn ta choroba ma inny przebieg i objawy. Wcześniej trudno było to rozpoznać, ponieważ mylono ją z objawami, które nie były opisane jako objawy depresyjne” – wyjaśnia Marcin Grudzień. 

Jak to możliwe, że ta sama choroba ma różne symptomy? Zdaniem naszego eksperta, kobiety przeżywają depresję, a mężczyźni próbują ją ukryć – zarówno przed światem, jak i samym sobą. Ta trudność związana jest z rozpoznaniem i stwierdzeniem tego, co w dzieje się  z mężczyznami. 
Symptomatyczne dla mężczyzn, u których podejrzewa się depresję, są sytuacje, kiedy mężczyźni stają drażliwi, mają częste ataki złości, uciekają w różnego rodzaju ryzykowne zachowania lub uzależnienia. Tego typu symptomy pojawiły się w opisie tzw. syndromu męskiej depresji, tłumaczy Marcin Grudzień.

To nietypowy objaw autyzmu. Psychologowie zwracają uwagę na sposób poruszania się Z czym przychodzimy na kozetkę? Psychoterapeutka o problemach psychicznych Polaków

Zachowania ryzykowne, drażliwość, złość i irytacja

W przeciwieństwie do stereotypowego zawinięcia się w koc, u mężczyzn występuje wręcz pewna nadaktywność. Prawdopodobnie jest to efekt myślenia, według którego mężczyzna po prostu nie może sobie pozwolić na słabość. 

– „Mówi się, że depresja u mężczyzn ma mocny wydźwięk kulturowy. Z jednej strony pojawiają się bardzo konkretne objawy związane z samopoczuciem, a jednocześnie mężczyźni na różne sposoby próbują od tej słabości uciec” – mówi psychoterapeuta. – „Mnóstwo rzeczy zaczyna ich irytować, złościć. To też jest pewną formą ucieczki od tej słabości. Trudniej mu powiedzieć, że źle się czuje, że nie radzi sobie z różnymi rzeczami. Łatwiej w sytuacji kryzysowej zareagować złością. A to pomaga tylko na chwilę”. 

Zdaniem eksperta, jest to konsekwencja stereotypowego obrazu, że mężczyzna nie płacze, a samo pojęcie męska słabość nie ma racji bytu. A jeśli się pojawia, nie można jej okazywać. Jak wyjaśnia Marcin Grudzień, jest to sposób niekonstruktywnego radzenia sobie z objawami depresji przez mężczyznę, co znacznie utrudnia rozpoznanie problemu. Mężczyzna sam nie wie, że może potrzebować pomocy, a jeśli czuje, że coś się dzieje, trudno mu się przełamać. Stereotyp braku męskiej słabości trzyma się bardzo mocno. 

Jak wesprzeć mężczyzn w depresji?

Statystyki udanych prób samobójczych przez mężczyzn potwierdzają, że ten odsetek na całym świecie jest znacznie większy niż w przypadku kobiet. Odebranie sobie życia jest próbą zakończenia długotrwałego cierpienia, kiedy próby samodzielnego poradzenia sobie z sytuacją nie zdały rezultatu, a mężczyzna nie skorzystał z pomocy. Bezpośrednie badania jednak nie potwierdzają, czy odebranie sobie życia jest związane właśnie z depresją. 

„Depresja zaczyna się tam, gdzie kończy się naturalny smutek, który towarzyszy nam w życiu. Punktem do rozmowy z mężczyzną jest sytuacja, kiedy widzimy, że bliska nam osoba bardzo się zmienia, a rzeczy które sprawiały jej przyjemność, napędzały do działania, przestają cieszyć” – tłumaczy Marcin Grudzień. 

Kiedy ten smutek, który był naturalna częścią życia, zaczyna być smutkiem dominującym, utrudnia codzienne funkcjonowanie, a bliska nam osoba mówi, że nic jej się nie chce i rezygnuje z wielu rzeczy, które do tej pory były dla niej ważne, to moment, w którym należy rozważyć, czy nie potrzebuje pomocy. Zwłaszcza jeśli sytuacja trwa dłuższy czas. 

Zobacz także:

DDA dźwigają na swoich barkach odpowiedzialność za cały świat. O siebie wstydzą się walczyć, ale czas z tym skończyć

Kobiety z depresją bardziej narażone na bolesne miesiączki. Nowe badanie

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? Wyjaśnia ekspertka

Narcystyczne matki i ojcowie. Toksyczne rodzicielstwo, które potrafi zniszczyć
matka narcystyczna
Narcyzm najczęściej rozumiany jest jako zaburzenie osobowości, choć może objawiać się też zespołem cech, które wpływają na postrzeganie własnej osoby i komunikacje z innymi. W głównej mierze chodzi o przesadne wyolbrzymianie obrazu samego siebie i skłonność do stosowania taktyk manipulacyjnych, aby odnieść osobiste korzyści. Może dotykać nawet 6 proc. populacji. Narcystyczni rodzice – zazwyczaj jest to jedna osoba w związku – wychowują dzieci, manipulując ich zachowaniem i uzależniając je od siebie na wiele sposobów. Efektem takiego wychowania mogą być problemy życiu dorosłym, które rzutują na postrzeganie własnej osoby i podejmowane wybory życiowe.
Czytaj dalej
Jak pomóc dziecku, które straciło bliską osobę, przeżyć święta? Psycholożka wyjaśnia
 Jak pomóc dziecku, które straciło bliska osobę, przeżyć święta?
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Nie dla wszystkich będą jednak tak samo magiczne. Dla dzieci, które straciły najbliższych, będą bardzo trudnym czasem. Jak pomóc dziecku, które straciło bliska osobę, przeżyć święta i gdzie szukać pomocy, gdy jako dorośli nie dajemy sobie z tym rady?Straty bliskiej osoby nie da się uniknąć. Jako dorośli doskonale wiemy, jak trudne jest to przeżycie. Co jednak, gdy ze śmiercią i pustką po ukochanej osobie musi zmierzyć się dziecko? Jak wesprzeć dziecko w żałobie? W rozmowie z portalem Pacjenci.pl dobrą radą posłuży Joanna Sass-Gust, psycholożka i psychoterapeutka dzieci w Fundacji Słonie na Balkonie.
Czytaj dalej