Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
pixaby.com

Depresja poporodowa – przyczyny

Po urodzeniu dziecka w organizmie kobiety spada stężenie hormonów płciowych, które w czasie ciąży były odpowiedzialne za jej prawidłowy przebieg. Każda kobieta stara się być jak najlepszą matką, jednak nie zawsze jest w stanie sprostać nowemu zadaniu. Każde stresujące wydarzenie takie jak choroba dziecka czy komplikacje okołoporodowe mają negatywny wpływ na stan psychiczny kobiety.

Wszystkie te czynniki składają się na obniżenie nastroju bardzo wielu kobiet w pierwszych dniach po porodzie. Jest to jednak stan przejściowy, w którym kobieta może być płaczliwa, drażliwa czy zakłopotana. Stan ten może trwać do około 10 dni.

Depresja poporodowa – objawy

W momencie kiedy objawy obniżonego nastroju przedłużają się, trwają kilkanaście dni i są coraz bardziej niepokojące, należy udać się do specjalisty. Szczególnie niepokoić powinno, kiedy kobieta czuje smutek przez większość dnia i ma obniżony nastrój oraz jest podenerwowana. Nic jej nie cieszy, nawet rzeczy, które wcześniej sprawiały jej dużo radości. Dodatkowo, kobieta bardzo często odczuwa lęk oraz ma poczucie, że jest złą matką.

Ponadto, kobieta czuje się cały czas zmęczona i osłabiona, nie ma siły zajmować się dzieckiem. Trudno jest jej podejmować najprostsze decyzje i niechętnie wstaje ona z łóżka. Dodatkowo, nie ma siły, żeby o siebie zadbać. Ma trudności ze snem, a kiedy już zaśnie, sen jest bardzo płytki. Straciła apetyt lub wręcz przeciwnie, „zajada” smutki.

Depresja poporodowa – diagnostyka i leczenie

Lekarz lub psycholog stawia diagnozę na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentką. Warto także w tym przypadku odwiedzić internistę, ponieważ to np. choroby tarczycy mogą być przyczyną obniżonego nastroju.

Depresja poporodowa wymaga leczenia. W tym celu stosuje się farmakoterapię, psychoterapię oraz psychoedukację. Bardzo istotne będzie w tym przypadku także wsparcie rodziny. Stosuje się leki przeciwdepresyjne. Każda terapia wymaga jednak kontroli lekarza, ponieważ leki są wydzielane do mleka matki. Dlatego stosuje się możliwie najmniejszą dawkę leku.

Po ok. 6 tygodniach ocenia się skuteczność leczenia. Jeśli po tym czasie nie ma poprawy, należy udać się do psychiatry. Średni czas leczenia to 7 miesięcy.

Depresja poporodowa – zapobieganie

Aby zapobiec depresji poporodowej, nie odchudzaj się gwałtownie. Spadek poziomu cukru we krwi powoduje bowiem obniżenie nastroju. Ważne jest także, abyś pilnowała, żeby w domu był ktoś jeszcze, kto zająłby się dzieckiem, kiedy ty poczujesz się gorzej.

Spędzaj miło czas ze swoim partnerem. Jego zachowanie może być bowiem kluczowe dla twojego samopoczucia. Wolne chwile postaraj się wykorzystać na sen i odpoczynek. Jeśli czujesz, że sama nie potrafisz sobie poradzić ze swoim słaby stanem psychicznym, udaj się do specjalisty.

Tagi: