Pacjenci.pl Żywienie Dieta przeciwko demencji istnieje. Zacznij od tego składnika – mamy gotowe propozycje
Fot. Canva

Dieta przeciwko demencji istnieje. Zacznij od tego składnika – mamy gotowe propozycje

19 września 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Demencja to podstępna choroba, której wszyscy się obawiamy, wciąż jednak mamy nadzieję, że nas ominie. Liczba przypadków demencji stale rośnie, zamiast żyć samą nadzieją, że jej unikniemy, warto już teraz zacząć działać. Zacznijmy od diety.

Coraz więcej badań wskazuje, że to, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Dotyczy to również mózgu, zwłaszcza w kontekście chorób neurodegeneracyjnych. Naukowcy już dawno zainteresowali się flawonoidami, które wspierają zdrowie układu nerwowego.

Dieta przeciwko demencji – zacznij od flawonoidów

Flawonoidy to naturalne związki chemiczne obecne w wielu roślinach. Nadają kolor owocom i warzywom, ale ich główna rola sprowadza się do działania antyoksydacyjnego. Flawonoidy to silne przeciwutleniacze, które mają zdolność neutralizowania wolnych rodników, chroniąc w ten sposób komórki przed uszkodzeniem. Dla mózgu są one jak tarcza – niezbędna przed niszczącym wpływem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja. Naukowcy z Queen’s University Belfast dowiedli, że regularne spożywanie flawonoidów może zmniejszyć ryzyko demencji nawet o 28% .

„Przewiduje się, że do 2050 roku liczba osób na świecie żyjących z tą chorobą wzrośnie niemal trzykrotnie, osiągając 153 miliony. Stanowi to szybko rosnące zagrożenie dla światowych systemów opieki zdrowotnej i społecznej. Największymi czynnikami ryzyka pozostają wiek i genetyka, jednak eksperci twierdzą, że prawie połowie przypadków można zapobiec lub opóźnić ich wystąpienie, a coraz więcej dowodów wskazuje na to, że dieta może mieć wpływ na ryzyko zachorowania” - czytamy w artykule na stronie The Guardian.

Masz ciągle 35,5 st. C? Co może oznaczać tak niska temperatura ciała?
Aktorka z "M jak miłość" jest już po zabiegu. „Została mi taka słodka blizna w kształcie serduszka”

Dlaczego działają tak skutecznie?

Flawonoidy w naszym organizmie działają na wielu poziomach. Przede wszystkim chronią komórki nerwowe przed stanem zapalnym i stresem oksydacyjnym. To dwa podstawowe czynniki, które przyczyniają się do degradacji neuronów. Zadaniem flawonoidów jest w takim wypadku usprawnienie przepływu krwi do mózgu i wspieranie funkcji poznawczych, przyczyniając się do lepszej koncentracji, pamięci i zdolności uczenia się. Te związki sprzyjają również tzw. neurogenezie, czyli procesowi tworzenia nowych komórek nerwowych. Są one niezbędne do zachowania sprawności intelektualnej.

Flawonoidy pozwalają urozmaicić dietę

Występują w wielu produktach spożywczych i tylko od nas zależy, po które smaki będziemy sięgać najchętniej. Dzięki różnorodności, łatwo włączymy je do codziennej diety. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Owoce jagodowe (truskawki, maliny, borówki, jeżyny, czarne jagody, aronia, żurawina)

Badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard University wykazały, że regularne spożywanie jagód może spowolnić starzenie się mózgu nawet o 2,5 roku. Owoce te zawierają bowiem nie tylko flawonoidy, ale także antocyjany, które wzmacniają działanie ochronne na układ nerwowy. Aby skutecznie wykorzystać potencjał flawonoidów, warto codziennie sięgać po różnorodne produkty bogate w te związki. Pozostałe produkty, o których należy pamiętać:

  • Cytrusy (pomarańcze, cytryny, grejpfruty)
  • Jabłka, najlepiej ze skórką
  • Czarna i zielona herbata
  • Czekolada gorzka (wysokoprocentowa), doskonała na przekąskę
  • Cebula, brokuły, papryka i jarmuż. Sałatka z ich dodatkiem to świetny pomysł na urozmaicenie diety

Co ciekawe, flawonoidy zawarte są również w czerwonym winie. Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: „Badania sugerują, że spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach może zmniejszać ryzyko demencji. Trzeba mieć jednak na uwadze, że picie alkoholu w większych ilościach jest szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia i dla mózgu”. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, pozwól sobie od czasu do czasu na kieliszek tego napoju.

Zobacz także:

Ból, jakby nam kamień leżał na sercu. Takie objawy daje dławica piersiowa

To wczesny objaw raka trzustki. Ma go 40 proc. chorych

Przyspieszone starzenie mózgu u dziewczynek. Winna pandemia COVID-19

Tak bolą piersi przy raku. Wiele kobiet to bagatelizuje
Po tym poznasz, że możesz mieć anginę. Pierwszy objaw bywa mylący
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko