Po tym poznasz, że możesz mieć anginę. Pierwszy objaw bywa mylący
Silny ból gardła zwykle od razu przywodzi nam na myśl anginę. Istnieje jednak wiele infekcji górnych dróg oddechowych, choćby przeziębienie, grypa, czy covid. W początkowej fazie trudno rozróżnić, z czym konkretnie mamy do czynienia, ale kiedy dojdą inne objawy, rzecz zaczyna się klarować.
Wielu pacjentów sądzi, że biały nalot na migdałkach bezwzględnie oznacza zakażenie bakteryjne. Jednak to wcale nie jest takie oczywiste! W infekcji wirusowej również może pojawić się ten objaw. Dlatego, aby postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie, ważne jest rozpoznanie wszystkich pozostałych objawów oraz konsultacja z lekarzem.
Czym jest angina?
Angina to, potocznie, określenie na bakteryjne zapalenie gardła, choć w gruncie rzeczy anginą jest po prostu ostre zapalenie gardła i migdałków, a może mieć ono zarówno pochodzenie wirusowe, jak i bakteryjne. Często jednak nawet przez lekarzy, termin ten używany jest właśnie w odniesieniu do bakteryjnego zapalenia gardła wywołanego przez paciorkowce grupy A (Streptococcus pyogenes) i zostańmy przy tym.
Ta bakteryjna forma infekcji gardła wymaga leczenia antybiotykami, ponieważ nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak gorączka reumatyczna, zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie nerek.
Infekcje wirusowe również mogą powodować objawy przypominające anginę, ale w ich przypadku antybiotykoterapia nie jest skuteczna. W związku z tym, rozpoznanie przyczyny zapalenia gardła jest podstawą, jeżeli mamy odpowiednio dobrać leczenie.
Stan klęski żywiołowej. Powódź może przynieść groźne choroby Stan klęski żywiołowej. Lekcje w szkołach odwołaneJak objawia się angina?
Angina zazwyczaj charakteryzuje się intensywniejszymi objawami i większym dyskomfortem niż wirusowe infekcje gardła (choć nie zawsze!). Są to:
- silny ból gardła, który nasila się przy przełykaniu,
- gorączka, często przekraczająca 38,5 st. C,
- zaczerwienienie i obrzęk migdałków,
- powiększenie i bolesność węzłów chłonnych szyi,
- ból głowy i ogólne osłabienie,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- u dzieci mogą pojawić się również bóle brzucha i nudności.
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów, na który zwykle zwracamy uwagę, kiedy oglądamy sobie gardło, jest biały nalot na migdałkach. Często, gdy go zauważymy, nabieramy pewności, że to angina (przyjmując, że angina jest tym zapaleniem paciorkowcowym). Jednak nie zawsze tak jest.
Ten biały nalot może także występować przy wirusowych infekcjach gardła, takich jak mononukleoza zakaźna. A zatem nie można go traktować jako jedyny i decydujący objaw rozpoznania bakteryjnej anginy – konieczne są dalsze badania, np. test na obecność paciorkowców. W aptekach mamy dostępny test Strep A, który można wykonać nawet samodzielnie w domu.
Angina – leczenie
Leczenie anginy zależy od jej przyczyny. Jeżeli rzeczywiście mamy do czynienia z klasyczną anginą bakteryjną, lekarz przepisze antybiotyk, najczęściej jest to penicylina lub amoksycylina. Ważne jest, aby pacjent ukończył pełen cykl antybiotykoterapii, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej (co często się zdarza), aby zapobiec nawrotom i powikłaniom.
W wirusowych zapaleniach gardła antybiotyki nie będą skuteczne, a wręcz mogą pogorszyć stan pacjenta, osłabiając jego organizm. Tu leczenie opiera się na łagodzeniu objawów, takich jak ból i gorączka, za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (np. paracetamol, ibuprofen), a także tabletek do ssania oraz płukanek, które mogą pomóc złagodzić ból i obrzęk gardła.
Ważne jest także, by niezależnie od przyczyny, chory odpowiednio się nawadniał, odpoczywał i unikał wysiłku. Oczywiście powinien także do minimum ograniczyć kontakt z innymi osobami, by nie rozprzestrzeniać infekcji.
Zobacz także:
Mnóstwo chorych w przychodniach. Laryngolog radzi, jak uniknąć anginy
Mówią o niej męska angina. Czym jest choroba Plauta i Vincenta i jak ją leczyć?
Szpitale zakazują odwiedzin. Wszystko przez COVID-19