Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > To wczesny objaw raka trzustki. Ma go 40 proc. chorych
Daria  Siemion
Daria Siemion 16.09.2024 12:47

To wczesny objaw raka trzustki. Ma go 40 proc. chorych

Kobieta w łóżku, osłabienie
Fot. Shutterstock / TSV-art

Pojawia się nawet 2 lata przed diagnozą. Rozwój tego objawu powinien skłonić do badań w kierunku raka trzustki. Stwierdza się go nawet u 40 proc. chorych. Warto o nim wiedzieć, bo im wcześniej wykryty nowotwór trzustki, tym lepsze rokowania. O jaki wczesny objaw chodzi?

Rak trzustki – cichy zabójca

Rak trzustki jest siódmym najczęściej występującym nowotworem w Europie. W Polsce notuje się ok. 3500 nowych zachorowań rocznie. Choroba długo nie daje żadnych objawów, by w końcu zaatakować z pełną siłą. 

– W Polsce rocznie diagnozuje się około 5 tysięcy przypadków raka trzustki, ale tylko około 10% pacjentów przeżywa 5 lat. Jest to zatrważająca liczba i warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ obserwuje się tendencję wzrostową zachorowań, a do tego chorują coraz młodsi pacjenci – mówi w rozmowie z Pacjentami lek. med. Olga Urbanowska - Domańska, onkolog.

Zapadalność na chorobę rośnie wraz z wiekiem. Do czynników ryzyka należy palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, przewlekłe zapalenie trzustki i otyłość. Rak trzustki może mieć podłoże genetyczne. 

Rak trzustki – objawy, leczenie, dieta, profilaktyka Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Cukrzyca wczesnym objawem raka trzustki

U 40 proc. badanych, u których zdiagnozowano raka trzustki, w odstępie dwóch lat od postawienia diagnozy, rozpoznano u nich cukrzycę. Przyczyną tego zjawiska są zaburzenia wydzielania insuliny pojawiające się w wyniku rozrostu guza.

– Nasze badania wykazały związek między niedawną diagnozą cukrzycy a rakiem trzustki – mówi gastroenterolog z Mayo Clinic w USA dr Suresh Chari, autor badań na temat związków między cukrzycą a rakiem.  – Jestem całkowicie przekonany, że u większości pacjentów z rakiem trzustki cukrzyca jest spowodowana przez nowotwór, a nie odwrotnie.

Teraz specjalista będzie ustalał, jak odróżnić cukrzycę spowodowanej rakiem od tej "normalnej". Typowe objawy cukrzycy to osłabienie, suchość w ustach, nadmierne oddawanie moczu.

cukrzyca
Cukrzyca może być pierwszym objawem raka trzustki Fot. Freepik

Rak trzustki – inne objawy:

   • ból brzucha,
  • osłabienie, 
  • brak łaknienia, 
  • utrata masy ciała, 
  • zakrzepowe zapalenie żył, 
  • żółtaczka, 
  • smoliste stolce,
  • ciemny mocz, 
  • świąd skóry, 
  • nudności,
  • wymioty, 
  • szybkie uczucie sytości, 
  • ból promieniujący do łopatki lub pleców.


Zobacz też:

Mydło smołowe: 5 sposobów na zdrową skórę i włosy. Plus bonus!

Masz "palce Hipokratesa"? To może być objaw nowotworu

Pies wyczuwa te choroby zanim pojawią się objawy. Wywącha raka, cukrzycę czy nadchodzący atak padaczki

Te sygnały ratują życie w czasie powodzi. Dzięki ich znajomości ułatwisz pracę służbom
Powódź, kryzys, pomoc
Przez Polskę przechodzi powódź, a wiele miast w południowo-zachodniej części kraju jest zdewastowane. Pod wodą znalazły się takie miejscowości jak m.in. Kłodzko, Nysa, Lądek-Zdrój oraz Głuchołazy. Premier Donald Tusk zlecił przygotowanie rozporządzenia w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Sytuacja wciąż jest bardzo poważna. Warto wiedzieć, że jeśli mieszkańcy zalanych miast nie są w stanie wydostać się z kryzysowego położenia, znajdują się w zalanym gospodarstwie, a sieć komórkowa nie działa, w dalszym ciągu mogą powiadomić służby. Dlatego warto znać uniwersalne kody ratunkowe, które rozpoznawane są przez ratowników na całym świecie. Dzięki temu można przekazać ważne informacje, ułatwiając pracę służbom. 
Czytaj dalej
Sezon na kleszcze jeszcze nie minął. Uważaj – w te miejsca na ciele lubią się wbijać
W te miejsca kleszcze wbijają się najczęściej.
W te miejsca kleszcze wbijają się najczęściej.
Choć wakacje za nami, lato wciąż trwa i jeszcze wiele tygodni będziemy korzystać z pogody. Jest ciepło, a to sprzyja wycieczkom do parków i lasów. Tam niestety wciąż czai się na nas sporo owadów, które mogą narobić nam kłopotów.Kleszcze nie śpią i jeszcze długo spać nie pójdą. Dlatego nie możemy tracić czujności. Po każdym wypadzie za miasto dokładnie obejrzyjmy swoje ciało, a szczególnie kilka miejsc, które te pajęczaki lubią najbardziej.
Czytaj dalej