Dlaczego kobiety robią selfie od góry, a mężczyźni od dołu? Oto cała prawda
Z pewnością każdy z nas zauważył różnicę między kobietami a mężczyznami w robieniu sobie selfie, czyli fotografii wykonywanej sobie z ręki lub za pomocą specjalnego kija. Płeć piękna decyduje się na robienie selfie od góry. Mężczyźni zaś w większości przypadków robią selfie od dołu. Dlaczego tak jest? Oto cała prawda.
Naukowcy postanowili wziąć pod lupę temat selfie. Ich celem było zbadanie, dlaczego jest taka różnica w robieniu sobie selfie między kobietami a mężczyznami. Po dogłębnej analizie udało im się zrozumieć, skąd się to bierze. Okazuje się bowiem, że to czysta manipulacja.
Dlaczego kobiety robią selfie od góry, a mężczyźni od dołu?
Mężczyźni robią selfie od dołu, ponieważ ich celem jest wyglądać na większych i wyższych. Chcą zasygnalizować, że są silniejsi niż w rzeczywistości i nie mają oporów przed tym, by chronić swoją partnerkę przed niebezpieczeństwem.
Z kolei kobiety wykonują selfie od góry, ponieważ pozwala im to podkreślić swoje atuty. Dzięki takiej perspektywie biust wydaje się większy, a twarz wygląda dużo korzystniej. Taki sposób fotografowania pozwala też ukryć zbędne kilogramy, wysmukla sylwetkę i twarz .
Dlaczego lubimy fotografować sami siebie?
Wiele osób zastanawia się z czego wynika fakt, że lubimy fotografować sami siebie i tak często to robimy. Czy to próżność, a może coś innego? To również sprawdzili naukowcy. Badanie na ten temat opublikowano w kwietniu 2023 roku w czasopiśmie naukowym Social Psychological and Personality Science.
Okazało się, że częste robienie selfie nie wynika z tego, że lubimy na siebie patrzeć, ale z chęci uwiecznienia głębszego znaczenia danego momentu. Chcemy udokumentować ważność chwili, emocje i zachować wspomnienia.
Co oznacza, gdy mężczyzna robi sobie dużo selfie?
Pojawia się przekonanie, że mężczyzna, który bardzo chętnie i często fotografuje sam siebie, jest narcyzem. Może tak być, ale nie musi. Jak czytamy w „Psychology Today”, Jessica L. McCain z zespołem badaczy przeanalizowała związek między narcyzmem a robieniem sobie selfie.
Pod uwagę wzięto dwa różne typy narcyzów: narcyzów wielkościowych, którzy są bardziej charyzmatyczni , ekstrawertyczni i chcą być w centrum uwagi oraz narcyzów wrażliwych , którzy są mniej pewni siebie i bardziej neurotyczni. U narcyzów z pierwszej grupy robienie sobie zdjęć wiązało się z dobrym samopoczuciem i zdobywaniem motywacji przez autoprezentację. Badacze zwrócili też uwagę, że takie osoby mają więcej lajków w mediach społecznościowych i rzeczywiście są odbierani jako narcyze.
Robienie sobie selfie przez wrażliwego narcyza powiązane jest ze smutnym nastrojem. Jak możemy przeczytać, „wrażliwy narcyzm nie jest powiązany z polubieniami ani sympatią - co sugeruje, że nie jest to cecha dobrze nadająca się do prezentacji w mediach społecznościowych”.
Zobacz też:
Do kogo po pomoc, gdy w szkole nie ma psychologa? Są problemy z obowiązkiem ustawowym
Czy szkoły są gotowe na trudne tematy? Program edukacji zdrowotnej został opublikowany