Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nawet 70 proc. osób mierzy się ze złym samopoczuciem z powodu zmiany pogody. Czym jest meteopatia?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 05.08.2024 13:52

Nawet 70 proc. osób mierzy się ze złym samopoczuciem z powodu zmiany pogody. Czym jest meteopatia?

Meteopatia, meteopata, zmiana pogody
Fot. Freepic

Gdy zmienia się pogoda, gdy m.in. synoptycy zapowiadają deszcz, od razu czujemy, szereg rozmaitych dolegliwości, chociażby senność, ból głowy, mięśni czy stawów.

Warto wiedzieć, że nadwrażliwość reakcji ze strony organizmu wywoływanych przez zmienne warunki pogodowe to meteopatia. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się przy zmianach atmosferycznych, czy przesileniach między kolejnymi porami roku. Jak sobie z nimi poradzić?

 

Czym jest meeopatia?

Meteopatia, czyli inaczej meteoropatia, nazywana jest nadwrażliwością reakcji ze strony organizmu wywoływanych przez zmienne warunki pogodowe. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się przy zmianach atmosferycznych, ale też przy nasileniach między kolejnymi porami roku. Objawy częściej odczuwane są przez kobiety, starszych, dzieci czy też osoby z niskim ciśnieniem tętniczym.

Warto wiedzieć, że pogorszenie samopoczucia w związku z pogodą odczuwalne jest przez 50-70 proc. Polaków. Zdaniem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przyczyną meteopatii jest osłabienie organizmu. Gdy ciało jest osłabione, ma utrudniony mechanizm dostosowania się do warunków pogodowych. Sprawia to, że zmiany warunków atmosferycznych są znacznie dotkliwiej odczuwalne.

Tak radzić sobie z meteopatią
Fot. Freepic

 

Tak sprawdzisz, czy cierpisz na meteopatię

Jak można sprawdzić, czy ktoś cierpi na meteoropatię? Kluczowe jest zadanie kilku odpowiednich pytań: czy przed zmianą pogody pojawia się rozdrażnienie, czy nadwrażliwość na warunki atmosferyczne pojawia się częściej, niż 2 razy na tydzień, czy niektóre warunki pogodowe powodują pogorszenie nastroju i zniechęcenie oraz czy niska temperatura w połączeniu z deszczem wywołuje bóle w stawach.

Warto wiedzieć, że do objawów meteopatii zaliczane są głównie skoki ciśnienia tętniczego, uczucie zmęczenia czy też nadmierna senność. Występują też problemy z koncentracją oraz wzmożona nerwowość. To jeszcze nie wszystko, bo częste bóle głowy oraz ogólne rozbicie przypominają stan pojawiający się przy przeziębieniu.

 

Jak sobie radzić z meteopatią?

Co ważne, Meteoropatia nie uchodzi za chorobę, dlatego nie stosuje się na tę przypadłość lekarstwa. Organizm na spokojnie wróci do równowagi po ustaniu bodźców, wywołujących te dolegliwości. Oczywiście można zmniejszyć objawy związane z metopatią, jeśli stosujemy m.in. kofeinę, zwalczającą bóle głowy. Z kolei w przypadku bólów w obrębie układu ruchu związane z dużą wilgotnością powietrza, lub też niżem można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Meteopaci powinni zadbać również o swoją dietę. Najlepiej, by sięgnęli po lekkostrawne jedzenie bogate w witaminy i minerały. Dość ważne są witaminy z grupy B, zapewniające prawidłowe działanie układu nerwowego. Zmniejszają też zmęczenie oraz zmniejszają objawy stresu.

Czytaj też:

Nie musisz lecieć do Grecji. Taka pogoda będzie w Polsce

Krem z filtrem SPF - najlepszy pod makijaż. Nasz ranking

Wpływ pogody na nasze samopoczucie - te objawy to znak, że cierpisz na meteoropatię