Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > To nietypowy objaw tętniaka. Widać go na twarzy
Daria  Siemion
Daria Siemion 07.10.2024 10:58

To nietypowy objaw tętniaka. Widać go na twarzy

Kobieta przegląda się w lustrze
Fot. Shutterstock / Agenturfotografin

Bywa opisywany jako "tykająca bomba", ponieważ przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a jego pęknięcie prowadzi do groźnego krwotoku. Mowa o tętniaku mózgu, który może rozwinąć się u każdej osoby. Zdarza się, że daje objawy na twarzy. Po jakich zmianach w wyglądzie można go poznać?

Tętniak mózgu – tykająca bomba

Tętniak mózgu to patologia naczyniowa charakteryzująca się poszerzeniem ściany tętnicy, wypełnionej krwią. Wygląda jak mała "bańka" lub uwypuklenie na naczyniu krwionośnym, które może się powiększać i pękać, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Tętniak może rozwijać się w każdym wieku, ale najczęściej diagnozowany jest u osób między 40. a 60. rokiem życia, nieco częściej u kobiet. 

Do powstania tętniaka dochodzi w wyniku działania przepływającej krwi na osłabione naczynie, które z różnych przyczyn staje się podatne na deformację. Przyczyną tętniaka może być np. miażdżyca, czyli odkładanie się złogów cholesterolu w tętnicach, co osłabia ich ściany. 

Inne czynniki ryzyka to nadciśnienie tętnicze, urazy, infekcje (np. kiła, borelioza) oraz stany zapalne naczyń. Istotną rolę odgrywają również używki, takie jak alkohol, narkotyki i tytoń, które osłabiają elastyczność naczyń krwionośnych, podnosząc ryzyko choroby.

Najgroźniejszym momentem w przebiegu tętniaka jest jego pęknięcie, które wywołuje gwałtowny, intensywny ból głowy, często opisywany przez pacjentów jako "najgorszy ból w życiu”. Pęknięcie tętniaka może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu, a nawet do śmierci.

Tętniak mózgu
Tętniak to “bańka” wypełniona krwią" Fot. Freepik
Boisz się, że grozi ci tętniak? Ten test wykonasz w kilka sekund 6 objawów pęknięcia tętniaka. To może się stać w każdej chwili

Typowe objawy tętniaka mózgu

Wiele tętniaków zostaje wykrytych przypadkowo podczas badań obrazowych takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia. Dzieje się tak, ponieważ tętniak przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Zdarza się jednak, że większe tętniaki, a także te umiejscowione w ważnych częściach mózgu, powodują widoczne objawy.

Jednym z najczęstszych objawów tętniaka mózgu są  bóle głowy, które przy dużym nasileniu mogą prowadzić nawet do omdlenia. Inne objawy tętniaka to zawroty głowy, opadanie powieki oraz zaburzenia widzenia, takie jak podwójne widzenie czy niewyraźny obraz. Niektórym chorym rozszerza się jedna źrenica.

Opadająca powieka objawem tętniaka mózgu

Jednym z mniej oczywistych, ale istotnych objawów tętniaka mózgu może być opadająca powieka, tzw. ptoza. Do jej powstania dochodzi, ponieważ tętniak, wywierając nacisk na nerwy kontrolujący mięśnie twarzy, prowadzi do opadania jednej z powiek.

Ptoza
Opadająca powieka w wyniku tętniaka Fot. Wikipedia / Andrewya

Opadająca powieka, zwłaszcza jeśli pojawia się nagle, wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Oprócz tętniaka, może być również objawem udaru mózgu – w takim wypadku łączy się z opadaniem kącika ust po tej samej stronie twarzy. Ten stan zagraża życiu, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Zdarza się jednak, że przyczyną opadającej powieki (jeśli ta nie pojawiła się z dnia na dzień) jest po prostu  starzenie. Skóra traci swoją jędrność, a pod wpływem siły grawitacji, zaczyna opadać. Jeśli jednak podejrzewamy, że za ptozą stoi tętniak, należy skonsultować to z lekarzem.

Zobacz też:

Rok temu na planie serialu pękł jej tętniak. Tak wygląda dziś

Lumbago może złapać przy gwałtownym wstawaniu. Niestety, bywa również objawem tętniaka

To jeden z pierwszych objawów białaczki. Pojawia się na dziąsłach