Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > „Syndrom Alicji w Krainie Czarów” nie ma nic wspólnego z bajką. Chorzy skarżą się na uciążliwe objawy
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 13.11.2024 10:12

„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” nie ma nic wspólnego z bajką. Chorzy skarżą się na uciążliwe objawy

„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” nie ma nic wspólnego z bajką. Chorzy skarżą się na uciążliwe objawy
fot.shutterstock/r.classen

„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” występuje rzadko, ale jest jak najbardziej prawdziwy. Jest związany z chwilowym zniekształceniem odbioru rzeczywistości. Pacjenci skarżą się, że przedmioty i części ciała stają się nagle ekstremalnie duże, a dźwięki głośniejsze niż w rzeczywistości. U kogo występuje to zaburzenie i jak sobie z nim radzić? Odpowiadamy.

Zespół Alicji w Krainie Czarów występuje niezwykle rzadko, jednak z badań klinicznych wynika, że jego objawów doświadcza nawet 15% pacjentów z migreną. Co ciekawe, w 65% przypadków zespół Alicji w Krainie Czarów występuje u osób poniżej 18. roku życia. 

„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” – co to takiego?

„Syndrom Alicji w Krainie Czarów”, jak nie trudno się domyślić, został nazwany na cześć „Przygód Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla z 1955 r. Skąd ten pomysł? Otóż zespół ten wykazuje wiele podobieństw do wrażeń, doświadczeń, których tytułowa Alicja doświadcza w powieści. 

Pacjenci z tym syndromem, który ma wpływ na wiele zmysłów, dostrzegają zmiany w otoczeniu. Wyróżniamy mikropsję, w której przedmioty wydają się małe lub makropsję, w której przedmioty wydają się o wiele większe niż w rzeczywistości. W niektórych przypadkach pacjent postrzega swoje części ciała w zniekształcony i nieproporcjonalny sposób. Takie zaburzenia mogą trwać dosłownie kilka sekund lub dłużej. Zwykle towarzyszy im niepokój i strach – w szczególności wtedy, gdy osoba po raz pierwszy doświadczy epizodu choroby. Wskutek epizodu pacjent może też tracić poczucie czasu. 

Co ciekawe, „Syndrom Alicji w Krainie Czarów” mógł mieć sam Lewis Caroll. Na podstawie jego pamiętników i wpisów o migrenie, spekuluje się, że doświadczał „wizji” takich samych jak wykreowana przez niego bohaterka Alicja. 

“Syndrom kaczki” wyniszcza tysiące kobiet. Ciągle powtarzają jedno słowo Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

„Zespół Alicji w Krainie Czarów” - przyczyny

Eksperci wskazują, że przyczynami „syndromu Alicji w Krainie Czarów” mogą być:

  • migreny z aurą, 
  • infekcje bakteryjne i wirusowe - wirus Epsteina-Barra (EBV), grypa typu A, ospa wietrzna, dur brzuszny, borelioza i szkarlatyna,
  • schizofrenia,
  • choroby zwyrodnieniowe mózgu,
  • urazy,
  • padaczka,
  • guzy i udar mózgu,
  • stres,
  • środki halucynogenne, 
  • narkotyki, 
  • niektóre leki. 

 

AIWS – leczenie

„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” dotyka niewiele osób. Najczęściej powiązany jest z migreną z aurą, ale też  padaczką, infekcjami i innymi zaburzeniami neurologicznymi. WHO nie wydała wytycznych dotyczących diagnozowania tego zespołu, jednak zaleca badanie jego przyczyn. Jako pomocne wskazuje  badania krwi, rezonans magnetyczny mózgu i badanie EEG. Leczeniu podlega  choroba podstawowa, przy której występują epizody syndromu.

Zobacz też:

Siwiejesz przed trzydziestką? Nie kupuj farby do włosów. „Syndrom Marii Antoniny” można cofnąć

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Lekarz mówi jasno, czy choroba nasila się jesienią i zimą

Wzrost zachorowań na raka głowy i szyi. Pierwsze objawy można przeoczyć bardzo łatwo

 

Rodzice bagatelizują te zachowania. Psycholożka alarmuje: Mogą świadczyć o myślach samobójczych
Psycholożka alarmuje. To oznaki, że Twoje dziecko może chcieć odebrać sobie życie
Myśli samobójcze pojawiają się nie tylko u dorosłych, ale też u młodzieży i dzieci. Mogą być wynikiem zaburzeń psychicznych, silnego stresu czy przebytych traum. Ważne jest, by rodzice potrafili rozpoznać, że w życiu ich dziecka dzieje się coś złego, coś, z czym nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić. Wówczas potrzebna jest pomoc. Oto sygnały, które mogą świadczyć o tym, że dziecko myśli o odebraniu sobie życia.Z raportu opublikowanego przez portal zwjr.pl na lata 2012-2021 wynika, że nastąpił gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród młodych osób. Jak czytamy, „w 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77% zachowań samobójczych oraz o 19% śmierci samobójczych”. Dane są niezwykle niepokojące. W ciągu ostatnich 10 lat Policja prowadziła postępowania w przypadku 1181 śmierci samobójczych dzieci i nastolatków do 18. roku życia, a także 5658 prób odebrania sobie życia.
Czytaj dalej
Gwiazda Polsatu ma nowotwór. Jest już po operacji. „Łzy. Pełne szczęścia i bólu”
Gwiazda Polsatu ma nowotwór. Jest już po operacji. „Łzy. Pełne szczęścia i bólu”
Marta Lech-Maciejewska to znana osobowość Polsatu. Gwiazda nie kryje, że od pewnego czasu zmaga się z nowotworem. Teraz poinformowała o udanej operacji. Na tym jednak nie koniec leczenia. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, w 2020 roku wpłynęły informacje o niemal 146,2 tys. nowych zachorowaniach na nowotwory i 99,9 tys. zgonach z ich powodu. Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, powodując w 2020 roku 21,8% zgonów mężczyzn i 20% zgonów kobiet.
Czytaj dalej