Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Dlaczego po czereśniach boli brzuch? Z tym nigdy nie łącz czereśni
Fot. Canva

Dlaczego po czereśniach boli brzuch? Z tym nigdy nie łącz czereśni

8 czerwca 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Czereśnie królują na polskich stołach wczesnym latem. Nic dziwnego - sezon na owoce w pełni, a i ceny czereśni nie są horrendalnie wysokie (można je kupić za 15 zł za kilogram). Jednak wiele osób boli brzuch właśnie po czereśniach. Dlaczego? Prawdopodobnie wynika to nie tyle z faktu jedzenia samych czereśni, co łączenia ich z innymi pokarmami lub napojami. Panuje także popularny pogląd, że czereśni nie można jeść na pusty żołądek, bo można dostać… skrętu kiszek.

Czereśnie a ból brzucha

Czereśnie, choć są bombą witaminową i gwarantują świetne nawodnienie organizmu, są ciężkostrawne. Ale przy tym są też niskokaloryczne i zawierają niewielką ilość cukru, dlatego osoby chore na cukrzycę mogą je jeść. Natomiast faktem jest, że lepiej jeść je w mniejszych ilościach, a częściej. W ten sposób można uniknąć bólu żołądka, który musi czereśnie przetrawić.

Dodatkowo wiele osób popija czereśnie - wodą, kawą, herbatą lub sokiem. Połączenie ich z wodą gwarantuje biegunkę i ból brzucha. Dzieje się tak dlatego, że w czereśniach jest bardzo dużo błonnika pokarmowego, który w połączeniu z wodą (której same czereśnie i tak mają dużo), przyspiesza perystaltykę jelit. Jeśli natomiast zachowasz ponad godzinę odstępu między jedzeniem czereśni a piciem napojów, uda się uniknąć rozwolnienia.

Polecamy: Czy można jeść pestki od czereśni?

Co nam daje jedzenie czereśni?

Jedzenie czereśni świetnie nawadnia organizm, a owoce zawierają w sobie witaminy A, C, PP i B (B1, B2, B5, B6, B12), potas, fosfor, wapń, magnez, siarkę, chlor, żelazo, a także sód, cynk , jod, miedź oraz mangan.

Czereśnie pomagają pozbyć się zaparć (wykazują działanie przeczyszczające), poprawiają krążenie i regulują pracę serca i wątroby, a także ciśnienie krwi . Wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

Czy można jeść czereśnie na czczo?

Panuje popularny mit, że nie można jeść czereśni na czczo, ponieważ grozi nam… skręt kiszek. Nic takiego! Po pierwsze - po jedzeniu owoców na czczo może nas rozboleć brzuch, ale to dlatego, że owoce są ciężkostrawne. Ich jedzenie nie wiążę się z ryzykiem skrętu jelit.

Dodajmy, że czereśni nie powinno się spożywać przed posiłkiem składającym się z mięsa , ponieważ minerały z czereśni utrudniają trawienie białka z mięsa. To również grozi bólem brzucha.

Osoby, które cierpią na schorzenia układu pokarmowego powinny przed zjedzeniem lekko podgotować czereśnie , co ułatwia ich trawienie i pozwala uniknąć dolegliwości bólowych po zjedzeniu owoców.

Zobacz też:

Czy można jeść szypułki z truskawek? Sposoby na wykorzystanie ogonków

Na to chorowała Barbara Sienkiewicz. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Niedobór tej witaminy zwala z nóg. Powoduje utratę smaku, depresję, a nawet zaburzenia czucia

Zaczął się sezon na truskawki. Czy cukrzycy mogą ją jeść?
Ciasto drożdżowe. Czy cukrzycy mogą je jeść?
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko