Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Czy można jeść pestki od czereśni?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 29.05.2024 10:41

Czy można jeść pestki od czereśni?

Czereśnie i pestki czereśni
Fot. Canva

Czy można jeść pestki od czereśni? Co się stanie jeśli będziemy jeść czereśnie w całości, nie wypluwając pestek? Czy pestki można rozgryzać? Pora rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Czy można jeść pestki?

W niektórych wypadkach pestki można jeść i mają one działanie dobroczynne. Jednak w przypadku czereśni - nie powinno się ich połykać. Dlaczego? Otóż pestki czereśni zawierają amigdalinę, organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów cyjanogennych. Amigdalina przekształca się w przewodzie pokarmowym w glukozę, aldehyd benzoesowy oraz cyjanowodór. A te doprowadzają do zatrucia. Jedna pestka zjedzona przypadkiem nie sprawi od razu, że dojdzie do zatrucia, jednak więcej pestek może spowodować przykre dolegliwości. 

Polecamy: Kto nie może jeść czereśni?

Jakich jeszcze pestek nie można jeść?

Poza pestkami czereśnie, nie powinno się jeść pestek wiśni, jabłek, moreli, śliwek i brzoskwiń. One również zawierają trującą amigdalinę. 

Pierwsze objawy zatrucia pestkami

Jedzenie pestek czereśni może spowodować ból brzucha, nudności i niestrawność. Jednak duża ilość pestek może doprowadzić nawet do wymiotów, zawrotów głowy, zaburzeń lub utraty świadomości. 

Zobacz też:

Drożdże do picia - jakie mają właściwości?

Koktajl odmładzający. Pij go codziennie a poprawisz sprężystość skóry

Czy rozpoznasz te pięć najzdrowszych warzyw?

Polecane