Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Biegunka

Biegunka

Biegunka – co to jest? Podstawowe informacje

Biegunka, w mowie potocznej określana również jako rozwolnienie, to stan, w którym konsystencja stolca pacjenta zmienia się na płynną lub półpłynną, a częstotliwość wydalania znacznie się zwiększa. Biegunka sama w sobie nie stanowi jednostki chorobowej, jednak może być symptomem rozwijającego się zakażenia lub nawet poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Biegunce towarzyszy zwykle ból brzucha i poczucie ogólnego osłabienia, a w niektórych przypadkach także gorączka. Zasadniczo biegunka jest dość powszechnym objawem towarzyszącym wielu chorobom, a także urazom.

Jakie są rodzaje biegunki?

Medycyna wyróżnia współcześnie trzy główne rodzaje biegunki, dzieląc je przez pryzmat ich trwania. Biegunka trwająca do 14 dni określana jest jako biegunka ostra. Jej przyczyną jest zwykle zakażenie wirusowe lub bakteryjne, ale może wystąpić również jako skutek uboczny stosowania niektórych leków. Biegunka ostra bywa również następstwem nadwrażliwości pokarmowej lub zatrucia pokarmowego.

Drugą z kategorii stanowi biegunka przetrwała, trwająca od 14 do 29 dni. Ostatnią zaś jest biegunka przewlekła, która trwa dłużej niż 29 dni. Powodem dla jej występowania może być szereg rozmaitych chorób. Wymienia się tu przewlekłe choroby jelit, celiakię, niewydolność trzustki czy zespół jelita drażliwego.

Biegunka – leczenie i profilaktyka

Podstawą dla profilaktyki biegunki jest oczywiście zachowanie higienicznego trybu życia. W wielu przypadkach nie można chronić się bezpośrednio przed biegunką, ponieważ jest ona objawem towarzyszącym różnym chorobom lub wynika z niewłaściwego stylu życia – wówczas zatem profilaktyka powinna być ukierunkowana na zwalczanie źródeł, które mogą biegunkę wywołać.

Leczenie biegunki również do pewnego stopnia zależy od tego, co ją wywołało, a także od tego, jak ostry przebieg ma biegunka. Podstawę każdorazowo będzie stanowić suplementacja elektrolitów i picie dużej ilości wody. Wsparciem może okazać się węgiel leczniczy, a niekiedy niezbędne będzie podanie odpowiednich leków, zawierających takie substancje jak nifuroksazyd czy loperamid. 

Czy biegunka jest groźna dla życia?

W większości przypadków biegunka stanowi wyłącznie chwilową niedogodność w naszym życiu. Niestety, w rzeczywistości może ona być śmiertelna, szczególnie w przypadku dzieci do lat pięciu – co więcej, jest to druga z przyczyn umieralności w tej grupie wiekowej, gdzie wyprzedza ją wyłącznie zapalenie płuc.

Długotrwała biegunka lub biegunka o ostrym przebiegu może w szybkim tempie doprowadzić do odwodnienia organizmu i znacznej utraty elektrolitów. W skrajnych przypadkach może doprowadzić również do uszkodzenia narządów wewnętrznych i oczywiście siłą rzeczy również do śmierci. 

Pokaż więcej

Powódź w Głuchołazach
17.09.2024 11:06 Stan klęski żywiołowej. Powódź może przynieść groźne choroby

Powódź niesie ze sobą nie tylko ogromne zniszczenia, ale i realne zagrożenie epidemiologiczne. Należy pamiętać, że płynąca woda podmywa cmentarze, niesie ze sobą martwe zwierzęta, niszczy kanalizację i szamba. Zalane tereny stają się miejscem zagrożenia epidemiologicznego. Co realne grozi mieszkańcom?

Senes - herbata, która szkodzi
11.09.2024 07:25 Senes - zakazana w Niemczech i Wielkiej Brytanii herbata ziołowa. Polacy wciąż ją piją

Uzależnienie, uszkodzenie wątroby - to wszystko przez regularne picie herbaty. Ale nie pierwszej lepszej herbaty - mowa o senesie, który w wielu krajach jest zakazany. W Polsce jest dostępny do kupienia i, jak się okazuje, wiele osób pije go regularnie. Ostrzegamy - konsekwencje mogą być poważne. 

Co jeść i pić przy biegunce? Te produkty pomogą ci szybciej wrócić do zdrowia
01.09.2024 07:13 Co jeść i pić przy biegunce? Te produkty pomogą ci szybciej wrócić do zdrowia

Biegunka potrafi wdać się we znaki. Każdy, kto ma tę dolegliwość, marzy więc o tym, by jak najszybciej wrócić do zdrowia. Pomogą w tym nie tylko farmaceutyki, ale też odpowiednia dieta. Co jeść i pić przy biegunce? Podpowiadamy.Biegunka, jelitówka czy rozwolnienie – ta dolegliwość występuje pod różnymi nazwami. Zaburzenia trawienia zwykle utrzymują się kilka dni i wiele osób określa je wręcz jako wykańczające. Co jednak robić, by nie dać się tak łatwo chorobie? Te produkty powinny znaleźć się w twoim jadłospisie.

Śmigłowiec TOPR
26.08.2024 10:07 Masowe zatrucie w Tatrach. Turyści w ciężkim stanie ewakuowani śmigłowcem

W jednym z tatrzańskich schronisk u kilkunastu osób wystąpiły ciężkie objawy zatrucia. Ratownicy TOPR ewakuowali łącznie 20 osób, które nie były w stanie kontynuować wędrówki. Niektóre zabrano śmigłowcem.

Salmonella w sałatach z Lidla
21.08.2024 09:31 Pilny apel do klientów Lidla. Salmonella w popularnym produkcie

GIS wydał pilny apel dotyczący wykrycia bakterii Salmonelli w mieszankach sałat, m. in. z Lidla. Spożycie tych produktów wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego. Zatrucie produktami skażonymi Salmonellą objawia się nie tylko problemami ze strony układu pokarmowego, ale i gorączką. 

To nie zemsta faraona, a sułtana, ale też potrafi dać w kość. Lekarz radzi, co robić
20.08.2024 11:20 To nie zemsta faraona, a sułtana, ale też potrafi dać w kość. Lekarz radzi, co robić

Wybierając się na wymarzone wakacje, mamy nadzieję, że unikniemy wszelkich przykrych dolegliwości i chorób. Życie lubi jednak płatać figle. Warto więc być przygotowanym na najgorsze. Co robić, gdy podczas wakacji w Turcji dopadnie nas zemsta sułtana? Lekarz odpowiada.Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że popularna zemsta dotyka nie tylko turystów w Egipcie, ale też w Turcji. W tym kraju mowa więc nie o zemście faraona, ale o zemście sułtana. Ta biegunka podróżnych potrafi zepsuć każde wakacje. Czy da się jej uniknąć? A jeśli już się pojawi – jak sobie z nią radzić? 

Nieprzyjemny zapach
29.05.2024 14:43 Co o twoim zdrowiu mówią bąki?

Zapach gazów może podpowiedzieć nam, że z naszą dietą jest coś nie tak. Dodatkowo może sygnalizować niektóre choroby układu pokarmowego. Co nas powinno niepokoić, a co jest normą?

Ból brzucha, jelita
08.05.2024 15:31 Kosztuje grosze, a wymiata złogi z jelit jak miotła

Zdrowe jelita przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu. Wspierają pracę układu odpornościowego, przemianę materii, a także wpływają na nasze samopoczucie. Jeśli w jelitach zalegają złogi, mu czujemy się ociężali i ospali. Pierwszą oznaką, że jelita nie funkcjonują prawidłowo są zaparcia lub biegunki. Jak wiec usprawnić pracę jelit i pomóc swojemu organizmowi? Przede wszystkim trzeba spożywać więcej błonnika, a w ten obfituje babka płesznik. Znacie te nasiona?

Majówka, zatrucie pokarmowe
30.04.2024 18:35 Nie pozwól, aby biegunka popsuła Ci majówkę. Tak możesz jej zapobiec

Wyjazdy majówkowe przed nami. Obojętnie, czy jedziemy w dalszą, czy bliższą podróż, możemy złapać zatrucie pokarmowe. Biegunka podróżnych jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych turystów. Przed podróżą warto poznać zasady zapobiegania problemom żołądkowo-jelitowym oraz zwalczania ich objawów. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko biegunki podróżnych?

wakacje
29.07.2023 11:24 Probiotyki na wakacjach - czy uchronią nas przed biegunką? Zapytaliśmy dietetyka

Biegunka podróżnych jest częstą i nieprzyjemną dolegliwością, która może zepsuć wakacyjne plany. Najczęściej spowodowana jest przez zakażenie bakteryjne, przenoszone drogą pokarmową. Czy stosowanie probiotyków może zmniejszyć ryzyko zachorowania? Zapytaliśmy dietetyka klinicznego mgr Karolinę Uszyńską – Pietraszko.

biegunka
21.07.2023 10:18 Szybko przynosi ulgę i osłania błonę śluzową. To najlepszy środek na męczącą biegunkę

Biegunką nazywamy oddawanie stolca o nadmiernie luźnej konsystencji ze zwiększoną częstotliwością (trzy lub więcej razy na dobę). Biegunka o podłożu infekcyjnym jest częstą przypadłością w okresie wakacyjnym, podczas urlopu w ciepłych krajach. Co należy zrobić, kiedy wystąpi? Radzi dietetyk kliniczny mgr Karolina Uszyńska – Pietraszko.

None
18.07.2023 14:26 Polacy nagminnie stosują te środki na biegunkę. Lekarz przed nimi ostrzega!

Leczenie biegunki za pomocą antybiotyków bywa szkodliwe. Według danych WHO przepisywanie antybiotyków osobom mającym infekcje wirusowe jest często niepotrzebne. Co więcej, Polacy, jak na standardy europejskie, z antybiotyków korzystają często, również podczas leczenia biegunki. Dlaczego warto uważać na ten rodzaj terapii? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Karoliną Uszyńską-Pietraszko.

śniadanie na świeżym powietrzu
14.07.2023 12:22 Tam gromadzą się zarazki! Dietetyk ostrzega przed najgorszym sposobem jedzenia warzyw

Wakacje to okres w roku, w którym wyjeżdżamy w nieznane dotąd miejsca. Z tego powodu nierzadko wzrasta ochota na spróbowanie lokalnych specjałów, również w wersji na surowo. Jednak w pewnych przypadkach może się to źle skończyć dla żołądka. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedzi udzielił nam dietetyk kliniczny mgr Karolina Uszyńska-Pietraszko