Pacjenci.pl Zdrowie Do czego może prowadzić nieleczone stłuszczenie wątroby? Skutki mogą być tragiczne!
canva.com

Do czego może prowadzić nieleczone stłuszczenie wątroby? Skutki mogą być tragiczne!

15 sierpnia 2023
Autor tekstu: Klaudia Jaroszek

NAFLD, czyli niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, również nazywana jako MAFLD, czyli metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby jest jedną z najbardziej popularnych chorób wątroby. Dotyka ona coraz więcej osób, nie tylko dorosłych, ale także wiele dzieci. Cechuje ją nadmierne gromadzenie się tłuszczów w wątrobie. Z jakimi groźnymi konsekwencjami możemy mieć do czynienia, jeżeli stłuszczenie wątroby jest nieleczone?  Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim

Następstwo nieleczonego stłuszczenia wątroby

Jak w każdej chorobie, tak również przy stłuszczeniu wątroby brak interwencji i niepodjęcie odpowiedniego leczenia grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Może prowadzić do marskości i transplantacji wątroby . Jednak najniebezpieczniejsze jest to, że najczęściej nie daje żadnych objawów , a rozwinięte już stadium choroby może prowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet śmierci.


„Późno rozpoznana i nieleczona może prowadzić do rozwoju marskości wątroby i raka wątroby oraz powikłań sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonu w tej grupie chorych.” – powiedział dr med. Paweł Rajewski.

Projekt bez nazwy (10).png

Jak wykryć metaboliczne stłuszczenie wątroby? Te metody diagnostyczne są kluczowe
Stłuszczenie wątroby można leczyć bez farmakologii. Lekarz wskazał, na czym to polega

Główne przyczyny stłuszczenia wątroby

„Większość przypadków NAFLD powiązana jest z tzw. zespołem metabolicznym , czyli zbiorem czynników ryzyka sercowo-naczyniowego (otyłość brzuszna, cukrzyca typu 2 lub stan przedcukrzycowy, nadciśnienie tętnicze, wysokie stężenie trójglicerydów lub obniżone stężenie cholesterolu frakcji HDL).” - powiedział dr med. Paweł Rajewski.


Za tą chorobą może stać wiele czynników środowiskowych, genetycznych i chorobowych. Oto najczęstsze przyczyny, przez które może dojść do stłuszczenia wątroby:

  • wysokoprzetworzona żywność
  • brak aktywności fizycznej
  • nieprawidłowy styl życia
  • używki
  • otyłość
  • zaburzenia lipidowe
  • cukrzyca
  • insulinooporność
  • nadciśnienie tętnicze
  • czynniki genetyczne
  • choroby serca i naczyń

Leczenie stłuszczeniowej choroby wątroby

„Na wczesnych etapach rozpoznania, kiedy nie ma jeszcze zaawansowanego włóknienia wątroby i nie ma marskości wątroby, jest to choroba jak najbardziej do odwrócenia. Najistotniejszy wpływ na przebieg MAFLD ma prawidłowy styl życia, czyli regularna aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie się .” – powiedział dr med. Paweł Rajewski.


Ważną metodą wśród leczenia stłuszczenia wątroby jest redukcja tłuszczu i masy ciała . W skrócie, odpowiednia ilość kalorii, prawidłowa dieta oraz bardzo częsta i dynamiczna aktywność ruchowa to droga, która pozwoli na walkę z nadmiernym tłuszczem.


Inne choroby lub zaburzenia, które wywołują stłuszczenie wątroby jak i samo stłuszczenie dodatkowo mogą wymagać farmakoterapii, dlatego samo prowadzenie zdrowego trybu życia jest niewystarczające. Istotne jest, aby pacjent był objęty opieką lekarską. Czasami wymaga to konsultacji obesitologa, lipidologa, diabetologa, hepatologa oraz kardiologa w zależności od przyczyny i ewentualnych skutków, które temu towarzyszą.

Niealkoholowa (metaboliczna) stłuszczeniowa choroba wątroby - objawy, przyczyny, leczenie. Rozmowa z ekspertem
Skąd się bierze niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby? Profesor wyjaśnia, jakie są jej przyczyny
Obserwuj nas w
autor
Klaudia Jaroszek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko