Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Dolegliwości nerek zmieniają wygląd twarzy. Nie bagatelizuj tych objawów
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 29.01.2024 22:33

Dolegliwości nerek zmieniają wygląd twarzy. Nie bagatelizuj tych objawów

Skórne objawy problemów z nerkami.
canva

Dostrzeżenie chorób i dolegliwości nerek nie zawsze jest łatwe. Nerki, tak jak wątroba, nie bolą. Nawet jeśli są uszkodzone, chory nie ma wyraźnych objawów, dlatego wielu z nich późno zaczyna leczenie. Jednak występowanie problemów tego rodzaju można podejrzewać po wyglądzie skóry. Sprawdź, jak zmienia się wygląd twarzy chorego.

 

Objawy chorych nerek, które zobaczysz na twarzy

Chore nerki mają osoby w każdym wieku. Problemy z nerkami przez długi czas nie dają żadnych symptomów lub powodują niecharakterystyczne objawy np. ból w okolicy lędźwiowej, osłabienie i męczliwość. Symptomami widocznymi na twarzy, które mogą świadczyć o dolegliwości tego rodzaju, są:

 • obrzęk powiek, określanym jako „worki pod oczami”,
 • opuchnięte dolne powieki,
 • blada cera,
 • świąd skóry,
 • zaczerwieniona górna warga,
 • głębokie bruzdy na czole,
 • krostki i pęcherzyk,
 • nadmierne pocenie.

Objawy chorych nerek będą zależeć od przyczyn, stopnia zaawansowania schorzenia. Zmiany skórne bywają widoczne nie tylko na twarzy, ale i na reszcie ciała – mowa tu o świądzie mocznicowy, suchości skórnej i zmianie zabarwienia skóry. U chorych pojawić się też mogą zmiany w obrębie błony śluzowej i większą skłonność do obfitych krwawień samoistnych lub pourazowych tzw. skaza krwotoczna.

Projekt bez nazwy - 2024-01-29T195934.002.png

Stosujesz paracetamol na ból głowy? Bądź ostrożny! Może uszkodzić serce i nerki! Te leki mogą zniszczyć nerki, jelita i płuca. Są dostępne niemal wszędzie, kupują je miliony Polaków!

Najczęstsze choroby nerek

Schorzenia nerek dotykają miliony pacjentów na cały świecie. Niekiedy prowadzą do poważnych komplikacji.

 • Rak nerki – stanowi 4% wszystkich nowotworów u mężczyzn i 2,5% u kobiet. Przeważnie chorują osoby w wieku ok. 60 lat. Przyczyny choroby nie zostały poznane, lecz przyjmuje się, że mogą to być czynniki genetyczne i czynniki nabyte. Wśród tych drugich najważniejsze jest palenie papierosów, otyłość, nadciśnienie tętnicze, kontakt z azbestem, nabyta torbielowatość nerek spowodowana długotrwałą dializoterapią.
 • Ostra niewydolność nerek – objawia się nagłym wzrostem kreatyniny we krwi i rzadszym wydalaniem moczu. Przyczyny choroby dzielimy na przednerkowe, nerkowe i za nerkowe.
 • Zwyrodnienie wielotorbielowate nerek – w rdzeniu nerki i korze chorego pojawiają się liczne torbiele. Jest to choroba genetyczna.
 • Toczniowe zapalenie nerek – przyczyna choroby nie jest w pełni poznana. W nerce chorego zaczynają odkładać się przeciwciała i powstaje stan zapalny. Objawami są krwiomocz, białkomocz, nadciśnienie tętnicze, obrzęk powiek i obrzęk wokół kostek.
 • Kamienie nerkowe – jest to obecność złogów substancji wytrącających się z moczu w drogach moczowych. To skutek zbyt dużej stężenie tych związków w moczu. Objawem jest charakterystyczne kłucie w lędźwiowej okolicy pleców, określane jako kłucie w nerce. Towarzyszyć mu mogą nudności, wymioty, parcie na mocz.
 • Amyloidoza – schorzenie powstaje wskutek gromadzenia się tkankach i narządach białka zwanego amyloidem. Rozwinąć się może podczas nowotworów hematologicznych i u osób przewlekle dializowanych.

Diagnostyka chorób nerek

Pojawienie się tych zmian powinno się uznać za sygnał alarmowy i wskazanie do niezwłocznej wizyty u lekarza. By ustalić, co jest przyczyną zmian skórnych ,wystarczy wykonać proste badanie laboratoryjne, a mianowicie: kreatyninę, mocznik, GFR, USG i badanie moczu. Stan nerek można sprawdzić również w domu za pomocą testu na wykrywanie aluminium w moczu.

Zobacz też:

Ten olejek wygładza zmarszczki lepiej niż drogie kremy, a kosztuje mniej niż 15 zł

Ta tania maść z apteki nawilża skórę jak najlepszy krem. Wygładza też zmarszczki

Chwast cudotwórca. Pasuje do rosołu, ma niesamowite właściwości zdrowotne

Polecane