Pacjenci.pl Żywienie Drożdże do picia - na co pomagają? Czy można pić te same drożdże, z których robimy ciasto drożdżowe?
Fot. Canva

Drożdże do picia - na co pomagają? Czy można pić te same drożdże, z których robimy ciasto drożdżowe?

26 maja 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Napój z drożdży może poprawiać kondycję skóry, włosów i paznokci. Jednak czy wszystkie drożdże nadają się do picia? Czy drożdże piekarskie, wykorzystywane przy np. pieczeniu ciasta drożdżowego, nadają się do picia?

Czy drożdże są zdrowe?

Drożdże są bardzo zdrowe -  zawierają witaminy z grupy B, witaminą A, witaminą C, żelazo, wapń, cynk, magnez, fosfor , a także błonnik i białko. Wpływają pozytywnie na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także na cały organizm. Napój z drożdży nie należy do smacznych, ale jest niewątpliwie bardzo zdrowy.

Efekty picia drożdży widać już po 2 tygodniach, ale nie można pić ich dłużej niż przez przez kilka tygodni ze względu na możliwe skutki uboczne. Mowa przede wszystkim o zakażeniach drożdżakami, które rozwijają się, jeśli drożdże nie są odpowiednio sparzone. Do tego drożdże u niektórych osób mogą powodować wzdęcia, dyskomfort ze strony układu pokarmowego (uczucie ciężkości), bóle głowy. Drożdże mogą być także niebezpieczne dla cukrzyków , ponieważ obniżają poziom cukru we krwi.

Zalety picia drożdży

Picie drożdży wspomaga układ pokarmowy, zmniejsza trądzik , poprawia stan włosów, paznokci i skóry, obniża poziom cukru we krwi, poprawia nastrój (dzięki zawartości witamin z grupy B oddziałują pozytywnie na układ nerwowy).

Polecamy: Ciasto drożdżowe - czy każdy może je jeść? Kto powinien unikać drożdży

Jakie drożdże pić?

Drożdże są różne - w sklepach najczęściej spotykamy drożdże spożywcze lub piekarnicze. Niezależnie od nazwy są to te same drożdże - saccharomyces cerevisiae, tyle, że wykorzystywane do różnych celów. Do przygotowania napoju z drożdży najlepiej wykorzystać drożdże świeże, w kostce.

Aby przygotować napój z drożdży potrzebne są ⅓ kostki drożdży (30 g), 250 ml gorącej (to ważne) wody. Drożdże należy rozkruszyć i zalać ciepłą wodą. Mieszamy do momentu rozpuszczenia.

Napój z drożdży można pić dopiero po wystudzeniu!

Zobacz też:

Koktajl odmładzający. Wymieszaj te składniki i wypij, a skóra odzyska sprężystość

Domowy sposób na gładką skórę. Wystarczą te dwa produkty

Wczesny objaw raka trzustki, o którym nikt nie mówi. Ból w tym miejscu to powód do niepokoju

Sposoby na brzydki zapach stóp. Działają bez względu na wiek
Pielęgnacja cienkich włosów. Co zrobić, żeby były gęste i lśniące na lato?
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja