Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Sposoby na brzydki zapach stóp. Działają bez względu na wiek
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 22.05.2024 13:13

Sposoby na brzydki zapach stóp. Działają bez względu na wiek

Sposoby na brzydki zapach stóp
Fot. Canva

Przykry zapach stóp to uciążliwy problem, z którym można sobie łatwo poradzić domowymi sposobami. Problem może wynikać między innymi z braku higieny, nadpotliwości stóp, infekcji grzybiczych czy innych schorzeń, a więc spektrum jest bardzo szerokie. Jak uporać się z brzydkim zapachem stóp szybko?

Dlaczego stopy brzydko pachną?

“Śmierdzące stopy” potrafią spędzić sen z powiek - ta dolegliwość dotknąć może zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyn może być wiele i zaliczamy do nich nadmierną potliwość, niewłaściwą higienę, nieodpowiednie obuwie lub skarpety, niewłaściwą dietę, a także zakażenia grzybicze. 

Nadpotliwość stóp sprawia, że wilgotne środowisko jest świetnym miejscem do namnażania się bakterii i grzybów, co w konsekwencji może powodować infekcje grzybicze. Do tego niewłaściwe obuwie lub syntetyczne skarpety, które zatrzymują wilgoć i blokują dostęp powietrza i problem w postaci brzydkiego zapachu gotowy. Do problemów zdrowotnych, które mogą powodować brzydki zapach stóp zaliczane są także choroby ogólnoutsrojowe, jak cukrzyca, choroby nerek czy nadczynność tarczycy, które wpływają na aktywność gruczołów potowych.

Rozpoczynając walkę z brzydkim zapachem stóp warto wykonać badania krwi i upewnić się, że za przykry zapach nie odpowiadają groźne choroby. 

Właściwa higiena stóp

Podstawową metodą utrzymania stóp w dobrej kondycji i bez przykrego zapachu jest higiena. Regularna wymiana skarpetek, stosowanie bawełnianych produktów, przewiewnych, a w upały chodzenie w sandałach znacznie ograniczają problem pocenia się stóp. Podczas mycia należy dokładnie mydlić całe stopy, także przestrzenie miedzy palcami. Po myciu należy stopy osuszyć, także między palcami. 

Domowe sposoby na brzydki zapach stóp

Najlepszym domowym sposobem na uporanie się z brzydkim zapachem stóp jest ich moczenie w wodzie z dodatkiem:

  • soli morskiej,
  • sody oczyszczonej,
  • octu jabłkowego,
  • olejku herbacianego. 

Takie moczenie i pielęgnacja stóp zmiękcza skórę, łagodzi problem pękających pięt oraz pomaga wypielęgnować stopy. Ocet jabłkowy czy olejek herbaciany działają dodatkowo przeciwgrzybiczo.

Apteczne sposoby na brzydki zapach stóp

Wybór kosmetyków do pielęgnacji stóp o brzydkim zapachu jest ogromny. Kupić można specjalne dezodoranty, zasypki do stóp absorbujące wilgoć, wkładki antybakteryjne do butów, płyny dezynfekujące do obuwia, kremy przeciwgrzybicze i na nadpotliwość, a także dezodorujące chusteczki nawilżane, które pomagają odświeżyć ich zapach. 

Zobacz też:

Cierpisz na zgagę i refluks? Tych produktów lepiej unikaj

Nietypowe objawy refluksu. Większość osób nie kojarzy ich bezpośrednio z tą przypadłością 

Chorzy na refluks kaszlą w ten sposób. Lekarz tłumaczy, jak rozpoznać chorobę

Polecane