Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Domowy sposób na gładką skórę. Wystarczą te dwa produkty
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 21.05.2024 20:03

Domowy sposób na gładką skórę. Wystarczą te dwa produkty

Domowy peeling cukrowy
Fot. Canva

Wystarczą te dwa produkty, aby zrobić wygładzający peeling, który sprawi, że twoja skóra będzie latem lśniąca i dobrze odżywiona. Po peelingu zastosuj krem nawilżający, aby dodatkowo zwiększyć sprężystość skóry.

Domowy peeling dla gładkiej skóry

Peelingi sklepowe pięknie pachą, ale mają jeden minus - jest nim wysoka cena. Tymczasem z domowych produktów możesz przygotować peeling, który w niczym nie ustępuje tym sklepowym. Potrzebujesz cukru, fusów po zaparzonej kawie, a także odrobiny oleju (rzepakowego lub kokosowego) lub pulpy z kiwi, banana, mango - do wyboru. Do peelingu całego ciała nie musimy wybierać cukru o mniejszych drobinkach, natomiast w przypadku skóry twarzy - warto zwrócić uwagę, aby drobinki były mniejsze. Trzeba także pamiętać, że skóra twarzy jest delikatniejsza i tutaj rzeczywiście lepiej sięgnąć po apteczne preparaty, aby sobie nie zaszkodzić.  

Cukier i kawa w peelingu to połączenie, które zapewnia skuteczność - wygładzenie skóry, usunięcie martwego naskórka, spłycenie blizn, a także, co ważne dla osób stosujących depilator lub wosk - usunięcie problemu wrastających włosków. 

Do przygotowania domowego peelingu wystarczą tylko dwa składniki - cukier oraz olej/oliwa z oliwek/olej kokosowy, ale można go urozmaicić o inne substancje - kawę, miód, cytrynę. Można także zrobić peeling solny, który ma jednak nieco inne właściwości.

Peeling cukrowy, peeling kawowy, a może razem?

Cukier i kawę można stosować w osobnych peelingach, ale można także połączyć je w jedno. Skóra będzie bardziej odżywiona dzięki kawie, gładsza, bardziej elastyczna. Cukier z kolei świetnie usunie martwy naskórek. Olej lub oliwa z oliwek potrzebne są do rozprowadzenia naszego peelingu, ale ma też właściwości nawilżające. 

Domowy peeling dla gładszej skóry powinien być wykonywany regularnie. Ważne, aby robić go na wilgotną skórę, przez przynajmniej 2 minuty, nie dociskając dłoni zbyt mocno do skóry. Po wszystkim należy opłukać skórę do czysta wodą, a potem - najlepiej nałożyć jeszcze krem nawilżający - peeling świetnie oczyszcza skórę i sprawia, że krem lepiej się wchłania, a więc i lepiej nawilża. 

Do peelingu cukrowego zamiast kawy można dodać także kiwi, rozgniecione na papkę lub zblendowane. Kiwi rozświetli skórę i doda jej blasku. Opcji domowych peelingów jest bardzo dużo, możesz wypróbować różne mieszanki.

Peeling solny

Ciekawą alternatywą jest także peeling solny. Do jego wykonania potrzebujesz pół szklanki soli morskiej, soku z połowy cytryny oraz dwóch - trzech łyżek oliwy z oliwek. Taki peeling charakteryzuje się właściwościami oczyszczającymi, przeciwzapalnymi oraz dezynfekującymi. 

Co daje domowy peeling?

Każdy peeling daje dużo dobrego, ale zaletą domowych peelingów jest to, że można co kilka dni przygotowywać nowy o zupełnie innym zapachu i konsystencji. Do zalet peelingów zaliczamy regenerację naskórka, pobudzenie mikrokrążenia w skórze, czego efektem jest lepsze odżywienie skóry. 

Peelingi zapobiegają stanom zapalnym na skórze, zastojom limfatycznym, przyspieszają przemianę materii, a także odnowę komórkową i stymulację syntezy włókien kolagenu i elastyny, co zapobiega procesom starzenia. Peelingi sprawiają także, że skóra lepiej wchłania substancje odżywcze zawarte w kremie stosowanym później.

Zobacz też:

Obciąża organizm i przyczynia do rozwoju dny moczanowej. Niektórzy Polacy piją go codziennie

Nałóż na włosy, a przestaną wypadać. Domowa maska zagęści włosy i sprawi, że będą lśniące

Domowa maska wygładzająca zmarszczki jak lifting. Za 10 zł będziesz mieć ją na pół roku

Polecane