Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Chodzi aż o trzy rodzaje
Daria  Siemion
Daria Siemion 09.05.2024 12:09

Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Chodzi aż o trzy rodzaje

Starsza kobieta siedzi na łóżku i bada glukometrem poziom cukru
fot. Shutterstock / fizkes

Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że cukrzyca typu 2 sprzyja zachorowaniu na raka trzustki, piersi i jelit. Odkrycie ma ogromne znaczenie, ponieważ lekarzom będzie łatwiej wytypować osoby z grup ryzyka.

Cukrzyca typu 2 – chorują miliony Polaków

Cukrzyca jest pierwszą chorobą niezakaźną uznaną przez Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ) za epidemię XXI wieku. Z danych Międzynarodowej Federacji Cukrzycy wynika, że na całym świecie choruje ponad 425 milionów osób, w Polsce 3 miliony. Niepokojące jest to, że liczba chorych stale wzrasta.

Większość, bo aż 90 proc. cukrzyków zapada na cukrzycę typu 2. Za główną przyczynę choroby uznaje się nadwagę i otyłość. Typowe objawy choroby to wzmożone pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, nagła redukcja dużej masy ciała, złe samopoczucie, osłabienie, senność, ropne zmiany skórne i przewlekłe trudno gojące się rany. 

– Cukrzyca typu 2 nazywana jest cukrzycą dorosłych. Związana jest z wiekiem, metabolizmem, a przede wszystkim z nadwagą i otyłością – tłumaczy dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.

I dodaje: – Patomechanizm cukrzycy typu 2 różni się od cukrzycy typu 1. Nie występują tu specyficzne przeciwciała uszkadzające trzustkę, a główną przyczyną rozwoju choroby jest hiperinsulinemia i insulinooporność związana z niewłaściwym stylem życia, m.in. nieodpowiednim sposobem odżywiania się i/oraz brakiem aktywności fizycznej. 

Mężczyzna z nadwagą
Nadwaga sprzyja cukrzycy typu 2 Fot. Freepik
10 owoców morderczych dla cukrzyków. Zawierają mnóstwo cukru Czy cukrzyca jest odwracalna? Tak, ale tylko pod pewnym warunkiem

Cukrzyca a rak – między chorobami jest związek

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Surrey wskazują na związek między cukrzycą typu 2 a zwiększonym ryzykiem zachorowania aż na trzy rodzaje raka – chodzi o nowotwory trzustki, piersi i jelit. Wyniki badań zaprezentowano na Diabetes UK Professional Conference w Londynie. 

– Cukrzyca typu 2 i nowotwory to złożone schorzenia, w których występuje wiele czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich rozwoju. Badanie to rzuca nowe światło na rolę, jaką czynniki genetyczne odgrywają w narażeniu osób chorych na cukrzycę typu 2 na ryzyko zachorowania na raka piersi, jelita grubego i trzustki  – wyjaśnia dr Elizabeth Robertson, dyrektor ds. badań w Diabetes UK.

Ekspertka uspokaja jednak, że nie wszystkie osoby chore na cukrzycę zachorują na raka. – Ważne jest jednak, aby uwzględnić zwiększone ryzyko przypisywane czynnikom genetycznym i stylowi życia w celu opracowania spersonalizowanych strategii zapobiegania – tłumaczy.

Konsekwencje nieleczonej cukrzycy są poważne

Cukrzyca sprzyja nie tylko rakowi, ale również wielu innym chorom, zwłaszcza ta nieodpowiednio regulowana. – Nieleczona cukrzyca, czyli bardzo wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzeń narządowych. Najczęściej uszkadzane są oczy, nerki i nerwy – mówi dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly. I dodaje:

– Nierzadko dochodzi do neuropatii czy polineuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych związanych z wysokim poziomem glukozy. Wtedy pacjenci mogą nie czuć np. dotyku czy bólu na stopach, dłoniach lub innych częściach ciała. Mogą też odczuwać mrowienie i kłucie, czyli tak zwane parastesje. Jest to oznaka niekontrolowanego, podwyższonego poziomu cukru przez bardzo długi czas. 

Lekarka zwraca uwagę, że w wieloletniej cukrzycy, nawet dobrze kontrolowanej, może dochodzić do różnego rodzaju uszkodzeń narządku wzroku, a nawet ślepoty – z tego powodu chorzy powinni poddawać się regularnym badaniom.

Zobacz też:

Tych rzeczy nie jedz, jeśli masz cukrzycę. Mogą być zabójcze 

Te polskie gwiazdy chorują na cukrzycę. Jedna nazywa ją swoją “psiapsi”

Cukrzycę rozpoznasz po skórze. Niepozorne objawy świadczą o chorobie

Polecane