Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dyspareunia - ból przy stosunku. Przyczyny, objawy, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:31

Dyspareunia - ból przy stosunku. Przyczyny, objawy, leczenie

Dyspareunia - ból przy stosunku. Przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Dyspareunia to przypadłość związana z odczuwaniem bólu podczas zbliżenia seksualnego, pojawiającego się w obrębie narządów płciowych. Jest to jedno z zaburzeń seksualnych, mogące mieć podłoże zarówno psychiczne, jak i somatyczne. Jakie są przyczyny bólu podczas współżycia? Jak wygląda leczenie dyspareunii i czy da się jej zapobiec?

Co to jest dyspareunia? 

Dyspareunia to rodzaj dysfunkcji seksualnej, polegającej na odczuwaniu dolegliwości bólowych podczas próby penetracji, co niestety bardzo często ogranicza lub całkowicie  uniemożliwia czerpanie przyjemności ze stosunku.  Niekiedy nieprzyjemne uczucie pojawia się także zarówno przed, jak i po zbliżeniu. Jak się okazuje, ten dla niektórych wstydliwy problem jest powszechny i dotyczy sporej ilości kobiet. Pomimo, iż dolegliwość może wywoływać uczucie wstydu, czy skrępowania, warto przełamać barierę i sięgnąć po fachową pomoc, ponieważ bagatelizowanie problemu nie sprawi, że zniknie on samoistnie.  Odczuwanie bólu w trakcie seksu może mieć różne podłoże, także psychiczne. 

Dyspareunia - ból podczas stosunku. Objawy

Objawy dyspareunii mogą dawać różne sygnały. Należą do nich:

  • uczucie palącego, piekącego bólu podczas stosunku,

  • ból lub uczucie dyskomfortu przed lub po penetracji,

  • ból odczuwany podczas gwałtowniejszych ruchów w trakcie seksu,

  • ból w trakcie stosunku wyłącznie z niektórymi partnerami,

  • ból pojawiający się na początku inicjacji seksualnej.

Dyspareunia. Przyczyny bólu podczas stosunku

Przyczyny występowania dyspareunii mogą mieć podłoże zarówno psychiczne, jak i fizyczne. 

Czynniki fizyczne: 

Wśród potencjalnych aspektów fizycznych wyróżnia się suchość pochwy, obecność stanów zapalnych w obrębie narządów płciowych oraz ewentualne powikłania po zabiegach operacyjnych w obrębie dróg rodnych. Ból może pojawiać się także przy infekcjach narządów płciowych, w przypadku patologicznej budowy narządów płciowych oraz obecności stanów zapalnych w miednicy.

Fizyczne przyczyny bolesnego stosunku mogą się od siebie różnić w zależności od tego, czy ból odczuwany jest w momencie wsuwania członka do pochwy czy dopiero podczas głębokiej penetracji. Ból w trakcie penetracji nierzadko wynika z niedostatecznego nawilżenia pochwy i zbyt krótkiej gry wstępnej. Suchość pochwy może wynikać ze spadku poziomu estrogenów w okresie pokwitania lub podczas karmienia piersią. Ponadto za niedostateczne nawilżenie pochwy odpowiedzialne są niektóre leki (uspokajające, środki antydepresyjne, tabletki antykoncepcyjne).

Przyczyną bólu mogą być także urazy oraz podrażnienia w okolicach sromu. Dolegliwości bólowe mogą występować również wskutek pochwicy polegającej na niekontrolowanym skurczu mięśni u wejścia do pochwy. Skurcze mogą powodować ból podczas wprowadzania penisa do pochwy.

Gdy ból podczas penetracji nasila się w pewnych pozycjach seksualnych, wówczas przyczyną mogą być niektóre schorzenia:

  • zapalenie narządów macicy,

  • torbiele na jajniku,

  • zespół jelita drażliwego,

  • wypadnięcie macicy,

  • tyłozgięcie macicy,

  • endometrioza,

  • hemoroidy,

  • mięśniaki macicy

Aspekty psychiczne:

Równie ważne są czynniki psychiczne, bowiem stan emocjonalny ma ogromny wpływ na jakość życia seksualnego. Dyspareunię mogą powodować: depresja, stany lękowe, kompleksy dotyczące własnego ciała. Mniejsze pobudzenie seksualne może wywoływać także stres, w trakcie którego zaciskające się mięśnie miednicy wywołują uczucie bólu. 

Dyspareunia - rozpoznanie. Diagnostyka bólu występującego podczas stosunku

Powtarzające się, nieprzemijające uczucie bólu lub dyskomfortu w trakcie seksu należy skonsultować z lekarzem. W postawieniu odpowiedniej diagnozy podstawą jest przeprowadzenie wnikliwego wywiadu lekarskiego oraz precyzyjne ustalenie rodzaju bólu i okoliczności, w jakich się pojawia. Aby umożliwić specjaliście trafne rozpoznanie, należy przede wszystkim udzielać szczerych odpowiedzi na zadawane pytania. 

W diagnostyce bólu występującego w trakcie stosunku pomocne jest także wykonanie badania USG oraz zbadanie narządu miednicy. W celu znalezienia miejsca bólu lekarz uciska mięśnie i narządy miednicy. 

Tagi: